اخبار مرتبط

آخرین تغییرات بارش های کهگیلویه و بویراحمد 2 سامانه اخیر تا ساعت 18 و 30 عصر پنجشنبه 27 دی ماه 97، جاورده 151.4، منصور خانی کاکان 120، قلعه رئیسی 114، لنده 112، ماشمی زیلایی 100، سرآسیاب یوسفی 100، قلعه دختر 90، یاسوج 87.5، سرفاریاب 83، سی سخت 71.7،باشت 67، بوستان 67، سوق 59، دهدشت 51.4، لیکک 48.9، چرام 42، دوگنبدان 26.5 و امامزاده جعفر 26.3 میلیمتر باران بارید.
به گزارش ایرنا، وحید محمدی تبار روز پنجشنبه در نشست شورای مدیریت بحران کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: تا یک هفته آینده فرمانداران شهرستان های هشت گانه این استان برآورد خسارت های وارده را به صورت فنی و اعتباری به مدیریت بحران استان اعلام کنند.
وی افزود: شدت بارندگی های اخیر به گونه ای بوده که به بخش های مختلف از جمله کشاورزی، حمل و نقل و زیرساختی کهگیلویه و بویراحمد به ویژه در شهرستان کهگیلویه و شهر یاسوج خسارت وارد شده است.
به گفته محمدی تبار از سوی سازمان مدیریت بحران کشور مبلغ 2 هزار و 70 میلیارد ریال در قالب تسهیلات و کمک بلاعوض به زلزله زدگان در شهرهای مختلف استان ابلاغ شده است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: پس از اعلام میزان خسارت بارندگی های اخیر این استان از سوی فرمانداران هشت گانه پیگیری ها و رایزنی ها برای جذب حداقل یک هزار میلیارد ریال اعتبارات بحران از سازمان مدیریت بحران کشور انجام می شود.
افزون بر یک هزار و 600 میلیارد ریال از این میزان خسارت وارده در بخش منازل مسکونی بوده که عمده آنها در روستاهای شهرستان های بویراحمد و دنا است.
بر اساس اعلام مدیریت بحران استانداری شمار منازل مسکونی خسارت دیده در 2 شهرستان بویراحمد و دنا بر اثر زلزله های اخیر به ویژه در روستاها افزون بر پنج هزار مورد بوده است که 10 تا بالای 90 درصد خسارت دیده اند.
از زمان بروز زمین لرزه ها 25 تیم ارزیاب پنج نفره از کارشناسان دستگاه های متولی از جمله بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مسئولیت ارزیابی و کارشناسی از منازل مسکونی در استان را بر عهده گرفته بودند که بر اساس اعلام آنها بیش از سه هزار و 800 واحد مسکونی خسارت دیده ، دچار تخریب و ترکیدگی شدید شناسایی شد.
بر اساس اعلام مدیریت بحران استانداری کهگیلویه وبویراحمد بر اثر بروز 43 زمین لرزه در ماه های اردیبهشت و خرداد سال جاری در شهرستان های بویراحمد و دنا 280 نفر نیز مصدوم شدند.
از مجموع 43 زمین لرزه رخ داده در این مدت یک مورد بالای 5 ریشتر ، سه مورد بین چهار تا 5 ریشتر، سه مورد بین سه تا چهار و مابقی نیز کمتر از سه ریشتر بود.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: بارش شدید باران در شبانه روز گذشته سبب مسدود شدن راه ارتباطی بیش از 100 روستای این استان شده است.
علی خوان پایه اظهار داشت: هم اینک راهداران در برخی از جاده های ارتباطی کهگیلویه و بویراحمد مشغول ریزش برداری و بازگشایی راه ها هستند.
وی افزود: تاکنون راه ارتباطی 50 روستا در بخش مارگون شهرستان بویراحمد، 35 روستا در شهرستان کهگیلویه و 15 روستا در شهرستان لنده به سبب بارش برف و باران مسدود شده است.
خوان پایه بیان کرد: راه ارتباطی برخی از روستاهای بخش مارگون و دهستان زیلایی در شهرستان بویراحمد و لوداب نیز مسدود است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: خاکی بودن و نبود زیرسازی مناسب جاده های روستایی به مسدود شدن راه های روستایی این استان کمک می کند.
وی افزود: جاده های ارتباطی برخی روستاهای کهگیلویه و بویراحمد نیز به دلیل جاری شدن سیل و طغیان رودخانه ها دچار خسارت شده است.
خوان پایه ابراز داشت: با وجود بارش سنگین باران از شب گذشته تاکنون و تلاش راهداران هم اینک تردد در تمامی جاده های اصلی و فرعی استان روان گزارش شده است.
وی گفت: 23 راهدارخانه ثابت و سیار در جاده های ارتباطی این استان در حال خدمت‌رسانی به رانندگان هستند.
خوان پایه اظهار داشت: خدمات رسانی با 200 دستگاه وسیله نقلیه سبک، نیمه سنگین و سنگین در جاده‌های ارتباطی کهگیلویه و بویراحمد در حال انجام است.
وی افزود: در این راهدارخانه‌ها بیش از 250 نفر آماده باش و 100 نفر نیروی پشتیبان برای ارائه خدمت به مسافران در عملیات‌های راهداری زمستانه مستقر هستند.
کهگیلویه و بویراحمد دارای 79 گردنه با 2 هزار و 846 کیلومتر جاده و 66 نقطه به طول 327 کیلومتر محور برفگیر است.
این استان حدود 6 هزار کیلومتر راه اعم از بزرگراه، راه اصلی، فرعی و روستایی دارد که از این میزان 142 کیلومتر بزرگراه، 505 کیلومتر راه اصلی، یک هزار و 238 کیلومتر راه فرعی و مابقی نیز روستایی است.
بیش از 44 درصد جمعیت افزون بر 723 هزار نفری این استان در روستاها ساکن هستند.
کهگیلویه وبویراحمد همچنین دارای یک هزار و 676 روستای دارای سکنه است که حدود 700 روستای آن بالای 20 خانوار جمعیت دارد.
مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: مجموع بارش های 2 سیستم اخیر کهگیلویه و بویراحمد تا ساعت 18 و 30 دقیقه پنج شنبه 27 دی ماه 97 در برخی نقاط بیش از 151 میلیمتر گزارش شد.
رضا کاکاوند افزود: کاهش محسوس دما همزمان با عبور سامانه بارشی بین 8 تا 12 درجه سانتی گراد و پدیده یخبندان دور از انتظار نخواهد بود.
وی بیان کرد: بارش برف و باران تا پنج شنبه هفته بعد در سطح استان قبل انتظار نیست. کاکاوند تصریح کرد: از امشب تا فردا عصر پدیده گرد و خاک در استان بویژه مناطق گرمسیری پیش بینی می شود.
مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: همچنین در برخی نقاط استان و گردنه ها،مناطق کوهستانی و بویژه مناطق گرمسیری استان مه شامگاهی و صبحگاهی پیش بینی می شود.
وی به شهروندان توصیه کرد که کاهش دما و سرما و یخ زدگی معابر عمومی و جاده ها را در طی هفته پیش رو جدی بگیرند.
9868/6110/7535/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.