اخبار مرتبط

عیسی کلانتری روز پنجشنبه در مراسم تکریم و معارفه مدیران کل جدید و قدیم حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در مشهد افزود: رتبه محیط زیستی ایران که جزو تمدنهای کهن روی زمین است و سابقه دولتمداری آن به بیش از هفت هزار سال می رسد در بین 180 کشور دنیا بالاتر از 100 است.
وی ادامه داد: حال محیط زیست کشور خوب نیست ولی باید بهتر شود. شاید یکی از کشورهای سرافکنده در دنیا در راستای حفظ محیط زیست باشیم و جرات نکنیم شاخصهای واقعی محیط زیست خود را در مجامع جهانی بیان کنیم.
او گفت: وقتی به آمار و ارقام زیست محیطی کشور مراجعه می کنیم متوجه می شویم یکی از جوامع جهانی هستیم که به نسبت بیشترین ظلم را به محیط زیست خود روا داشته ایم. بالاترین فرسایش خاک در واحد سطح در جهان، یکی از بالاترین فرسایشهای ژنتیکی در جوامع جهانی، بالاترین شدت انرژی و پایین ترین بازده انرژی در جهان، بالاترین فرسایش گیاهی جهان و بالاترین فرسایش آبی در جهان متعلق به ایران است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این اطلاعات انسان را غمگین می کند و جامعه ایرانی نمی تواند به آن افتخار کند و نشان می دهد در جامعه ای زندگی می کنیم که کمترین توجه را به مسائل زیست محیطی دارد. از توسعه پایدار پیروی نکرده ایم و به علت جهل و ناآگاهیها همیشه توسعه را در مقابل محیط زیست قرار دادیم در حالی که دنیا مشکلش را با قرار گرفتن در راستای توسعه پایدار حل کرده است. در راستای توسعه پایدار بودن یعنی هم توسعه و هم حفظ محیط زیست.
وی افزود: توسعه صنعت و حوزه های زیربنایی را در مقابل محیط زیست قرار دادیم که می توانستیم ندهیم و خود محیط زیست که باید پرچمدار توسعه پایدار باشد با سیاستهای غیرپایدارش یکی از موانع پایداری محیط زیست در سالیان گذشته بوده است. راهبرد محیط زیست راهبرد توسعه پایدار و توسعه پایدار مبتنی بر چهار اصل است که عبارتند از اقتصادی بودن توسعه، ضد اجتماعی نبودن آن، ضد محیط زیست نبودن توسعه و این که تصمیماتی که در عرصه توسعه گرفته می شود نباید حق و حقوق نسلهای بعد را پایمال کند.
کلانتری ادامه داد: امروز 70 درصد جمعیت کشور در معرض بی آبی شدید قرار دارند یعنی امسال سرانه آب 70 درصد جمعیت کشور به زیر 500 مترمکعب رسیده و این در حالی است که در دنیا سرانه زیر هزار مترمکعب مساوی با وضعیت بحران است.
وی گفت: هم اینک در خراسان رضوی 130 درصد منابع آبی تجدید استفاده می شود که وحشتناکترین رقمی است که ممکن است در دنیا اتفاق بیافتد. این رقم بالاترین ضریب استفاده از آب تجدیدپذیر در کشور است. چون ما در دنیا بالاترین ضریب استفاده از آب تجدیدپذیر را داریم بطور قطع خراسان رضوی در راس بالاترین مناطق دنیا از این حیث است. این در حالی است که طبق اعلام سازمانهای بین المللی هیچ کشوری نباید بیش از 40 درصد منابع آب تجدیدپذیرش را استفاده کند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: میزان استفاده از منابع آب تجدیدپذیر در ایران رقم 110 درصد و کشور بعد از ما با بالاترین مصرف چاد است که 63 درصد منابعش را استفاده می کند.
وی ادامه داد: سازمان کوچک حفاظت محیط زیست با هفت هزار نفر نیرو که سه هزار نفرشان محیط بانا هستند باید وظیفه خطیرس را انجام دهد لذا باید از محیط زیست ایران 80 میلیون نفر پاسداری کنند. از جمله نگرشهای جدید سازمان حفاظت محیط زیست این است که از پتانسیل تمام کشور برای حفاظت از محیط زیست و جبران خسارتهای گذشته بهره گیرد.
او گفت: نخستین وظیفه ما آموزش عمومی مردم از دبستان و کودکستان تا مساجد و شوراها و جاهای مختلف است. حتی رئیس قوه قضائیه به من پیغام داد که قضات به آموزش مسائل زیست محیطی نیاز دارند. دانشگاههای هم در آموزش حفظ محیط زیست باید فعالتر باشند.
کلانتری افزود: خود مسئولان استانها هم باید فعالتر عمل کنند. بطور مثال پارسال بدترین گازوئیل کشور با نزدیک به 11 هزار دی.پی.ام سولفور در مشهد توزیع شد در حالی که استانداردش 50 است. سئوال اینجاست اصلا محیط زیست ما کجاست که جلوی این توزیع سوخت را بگیرد؟ همه باید پاسدار باشند اصلا خود آن مدیرکل توزیع سوخت خراسان رضوی نباید چنین اجازه ای بدهد و این نیاز به آموزش دارد.
وی ادامه داد: معادن کشور 'یکبار مصرف' شده اند یعنی معدن را تخریب، بهره برداری و رها می کنند و به سراغ جای دیگری می روند. بر روی همه رودخانه های کشور سد بسته ایم بدون اینکه حق و حقوق زنده ماندن کشور را در نظر بگیریم و همین کار ما را مواجه کرده با اینکه خوزستانیها در سال بیش از 100 روز با گرد و غبار آنچنانی مواجه شوند وهمه جا تعطیل شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: چرا باید در استان فارس علاوه بر سد 'درودزن' سدهای 'ملاصدرا و سیوند' را بسازیم و دریاچه بختگان را خشک کنیم و مردم شیراز را با جهنم گرد و غبار مواجه سازیم؟ نه آمریکا، نه شوروی و نه اسرائیل در ایجاد این وضعیت دخالتی نداشته اند و همه این وضعیت را خودمان با عدم رعایت اصول توسعه ایجاد کرده ایم لذا نباید مشکلات خودمان را گردن دیگران بیاندازیم.
وی ادامه داد: امروز 10 کلانشهر با آلودگی شدید هوا مواجهند، پسماند شمال کشور را غیرقابل زیست کرده است و سه استان کشور زیر پسماند در حال دفن شدن هستند. شهر همدان دچار فرونشستهای چند 10 متری شده چون هر قدر توانسته ایم آب زیر زمینش را بیرون کشیده ایم در حالی که اگر رعایت اصول توسعه پایدار را می کردیم هیچکدام از این اتفاقات نمی افتاد و کشور هم از امروز ثروتمندتر و آبادتر بود.
کلانتری گفت: به تنهایی هیچ کاری نمی توانیم بکنیم جز اینکه در مرحله نخست باید همه سیاستگذاران و مدیران ارشد کشور را آگاه نمود که اگر جاده ای یا کارخانه ای ساخته و مزرعه ای راه می اندازند موظفند رعایت مسائل زیست محیطی را بکنند.
وی افزود: در دوره ای چون پول داشتیم و دولت هم متعهد به قانون نبود اجازه دادیم از الموت به تنکابن جاده بکشیم که هیچ درصدی از بار ترافیکی شمال کشور را برنمی دارد اما تمام جنگلهای شمال کشور را نابود کرده است برای اینکه یک وزیر اقتصاد و دارایی داشتیم که مال این منطقه بود، پدرش اهل الموت و مادرش اهل تنکابن بود لذا باید بین این دو شهر جاده کشیده می شد یعنی بدون بررسیهای زیست محیطی و با یک تصمیم شخصی چهار هزار میلیارد ریال اعتبار هم به این امر تخصیص داده شد و الان کشور درگیر این طرح غیرکارشناسی است. رفتارهای این چنینی باعث تخریب کشور شده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: سختترین کار ما در بخش تالابهاست چون هیچ آبی در رودخانه های کشور جاری نیست و وقتی آبی جاری نیست تالاب هم نداریم، وقتی رودخانه زاینده رود آبی ندارد تکلیف تالاب گاوخونی هم مشخص است.
وی گفت: در حوزه دریاچه ارومیه 69 درصد آب تجدیدپذیر مصرف می شود چون 37 سد بر روی رودخانه های دریاچه ساخته شده و مسیر تمامی آبهای ورودی به این دریاچه بسته شده اند و کل آب این دریاچه را مصرف کرده ایم بعد می گوئیم چرا خشک شد.
کلانتری افزود: وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست سخت است چون باید مسئولان را توجیه کنیم که از رفتارهای غیرتوسعه ای دست بردارند، مردم را باید توجیه کنیم که از حوزه های زیست محیطی خود حمایت کنند و با بیگانگان باید کلنجار برویم که با رفتارهایشان لطمه به محیط زیست داخلی ما نزنند و متقابلا خودمان هم رفتاری نکنیم که به آنها آسیبی برسانیم.
وی ادامه داد: از اول امسال دستور داده ام هیچ صنعت آب بری اعم از فولاد و پتروشیمی و هر صنعت دیگری در درون سرزمین ایران نباید رونق بگیرد و همه باید کنار ساحل ایجاد شوند. نباید اینگونه باشد که چون فلان نماینده مجلس می خواهد برای شهر خودش فولاد بیاورد و آن دیگری پتروشیمی، محیط زندگی مردم را خشک کنند لذا اگر با راه اندازی صنعتی که آب بر هست در درون سرزمین موافقت شود تمام تشکیلات را تعطیل می کنیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: 80 درصد صنعت و جمعیت تمام دنیا در سواحل جا گرفته اما از آبادان تا چابهار و گواتر یعنی در طول مرزهای گسترده سواحل جنوبی ایران تنها 1.7 میلیون نفر جمعیت یعنی کمتر از دو درصد جمعیت کشور سکنا دارند. مکران، هرمزگان و جنوب خوزستان خالی هستند.
در این مراسم از خدمات حمید صالحی مدیرکل سابق حفاظت محیط زیست خراسان رضوی قدردانی و تورج همتی به عنوان مدیرکل جدید حفاظت محیط زیست این استان معرفی شد.
1922/1858
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.