اخبار مرتبط

شهید صارمی رفت تا همه ساله روز خبرنگار با یاد و خاطره او و دیگر شهیدان گرانقدر عرصه رسانه گرامی داشته شود؛ شهدایی که جان را در راه رسالت خود گذاشتند و چه زیباست این جان فدایی.
شورای فرهنگ عمومی کشور در سال 78، 17 مرداد را روز خبرنگار نامگذاری کرد.
این روز سالگرد شهادت «محمود صارمی» مسئول دفتر خبرگزاری ایرنا در مزارشریف افغانستان است که سال 1377 در جریان حمله و اشغال کنسولگری جمهوری اسلامی از سوی طالبان به همراه هشت نفر از دیپلمات های ایران به شهادت رسید.
دشواری های حرفه خبرنگاری به خصوص در برهه کنونی بر کسی پوشیده نیست؛ فارغ از فدا کردن جان، برخی مواقع نیز دشواری ها به حدی می رسد که اعصاب و روان خبرنگار را به مخاطره می اندازد.
خبرنگارن و رسانه ها به عنوان نمایندگان افکار عمومی حق دارند با انتقاد از سازمان ها و نهادهای مختلف، آنها را به چالش بکشند و البته خود نیز در برابر منافع و نیازهای جامعه مسئولیت دارند و باید پاسخگو باشند.
در یک کلام، خبرنگار واقعی با وجود همه فشارها و دشواری ها، همواره بر رسالت خود پایبند و استوار می ماند و اهل تطمیع، رشوه و قلم فروشی نیست.
جلال آل احمد چه زیبا گفت که اگر می فروشی همان به که بازوی خود، ولی قلم را هرگز.
و چه بسیار خبرنگاران بلند همت و آزاده هستند که مانند دیگر اقشار جامعه در خانه ای کوچک و استیجاری با محدودترین امکانات روزگار می گذرانند و گاها به دلیل مشکلات مالی شرمنده خانواده خود هستند، اما بنده شخص یا گروهی نمی شوند.
خبرنگار واقعی چشم بینا، وجدان بیدار و زبان گویای جامعه است و برای او لذتی بیشتر از گره گشایی مشکلات جامعه با قلم زدن در راستای منافع مردم و مقابله با فساد و تبعیض نیست؛ حتی اگر برخی ها با روی آوردن به انگ و تهمت بخواهند او را از مسیر درستش منحرف کنند.
آمار دقیقی از شهدای خبرنگار و رسانه استان یزد در دست نیست اما دست کم نام 20 خبرنگار و فعال رسانه ای به عنوان شهدای این عرصه ثبت شده است.
در استان یزد 158 رسانه مجوز دارد که از این تعداد 114 رسانه چاپی، 28 رسانه الکترونیک برخط و 16 رسانه الکترونیک غیربرخط هستند.
روز خبرنگار بر طلایه داران جبهه آگاهی مبارک .
* خبرنگار ایرنا
7532/ 2047
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.