اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا 'محمدعلی طالبی' روز چهارشنبه در نشست کارگروه سلامت ایمنی و امنیت استان افزود: سندها که در موضوعات مختلف تهیه و تدوین می شوند باید هر چندماه یکبار مورد ارزیابی قرار گیرند.
وی اظهار کرد: نباید اسناد پس از تصویب در کتابخانه نگهداری شوند بلکه باید اهداف آن دنبال تا به نتایج مثبت دست یافت.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود به بیماریهایی چون سالک و هاری اشاره کرد و گفت: دستگاه ها باید نهایت همکاری در زمینه کنترل و پیشگیری از بیماری ها با دانشگاه علوم پزشکی داشته باشند.
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری ها مرکز بهداشت استان یزد هم در این نشست از شهرستانهای خاتم ، ابرکوه ، اردکان ، بافق و یزد بعنوان پنج کانون شیوع بیماری سالک در استان نام برد.
دکتر مجید جعفری زاده با بیان اینکه استان یزد از لحاظ شیوع بیماری سالک در رتبه 11 کشور قرار دارد افزود: خوشبختانه با اقداماتی که به همت دستگاهها مختلف در استان انجام شده تعداد افراد مبتلا به سالک در سال 96 نسبت به سال 95 ، 36 درصد کاهش داشته است.
وی نوع سالک در شهرستان یزد را شهری عنوان کرد و گفت: این نوع سالک بیشتر محلات قدیمی ، آب انبارها و قنوات مشاهده می شود.
وی تهیه و توزیع قلم دافع حشرات، سم پاشی ، انجام جونده کشی در مناطق روستایی و آموزش پرسنل و اقشار مختلف مردم را از جمله اقدامات در راستای کنترل و پیشگیری از بیماری سالک نام برد.
سالَک نوع بیماری پوستی است که براثر گزش جنس ماده نوعی پشه خاکی به انسان منتقل می‌شود و عامل این بیماری انگلی به نام لیشمانیا است.
جعفری زاده در ادامه به بیماری هاری اشاره کرد و گفت: هاری یک بیماری ویروسی و کشنده است.
وی بیشتر حیوان گزیدگی را در شهرستانهای خاتم ، تفت ، مهریز و اشکذر بیان کرد و گفت: 51 درصد حیوان گزیدگی در استان مربوط به گربه و 48 درصد سگ است.
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری ها مرکز بهداشت استان یزد تعداد مراکز درمان و پیشگیری از حیوان گزیدگی در استان را 22مورد بیان کرد.
هاری یک بیماری واگیر کشنده ویروسی مخصوص گوشتخواران اهلی و وحشی است که انسان و سایر حیوانات خونگرم پستاندار به طور تصادفی و غالبا از طریق گزش به آن مبتلا می شوند و در صورت درمان نکردن سریع و بروز علائم بیماری هاری، غیرقابل درمان بوده و بیمار محکوم به مرگ است.
2088/ 6197
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.