اخبار مرتبط

حجت الاسلام سید جواد سلیمانی، روز سه شنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان افزود: باید مقدمات تاسیس این بنیاد فراهم و اساسنامه آن با دقت و درستی تدوین و تنظیم شود چون وحشی بافقی یک شخصیت بین المللی است که باید در مورد افکار واندیشه هایش تحقیقات و پژوهش های گسترده تری صورت گیرد.
امام جمعه بافق همچنین در مورد برنامه های فرهنگی ماه مبارک رمضان افزود: باید کاری کرد که جوانان جذب مسجد شوند و در مساجد از متخصصان و کارشناسان آگاه و خبره استفاده شود .
محمد زاده رحمانی فرماندار بافق نیز در این نشست با تاکید بر ضرورت تشکیل بنیاد وحشی بافقی گفت: در کنار سرمایه های اقتصادی و صنعتی سرمایه دیگری به نام سرمایه اجتماعی هم باید مورد توجه قرار گیرد.
وی تصریح کرد: وحشی بافقی یک سرمایه اجتماعی است و بخشی از ثروت ملی جامعه است که باید بستر مناسبی برای بهره برداری از این سرمایه اجتماعی فراهم شود که تاسیس بنیاد وحشی می تواند راهی برای نیل به این مقصد باشد .
حسین ارجمند دبیر شورای فرهنگ عمومی نیز بیان کرد: شخصیت وحشی بافقی با همه بزرگی در سخن و رسایی در زبان و نوآوری در شعر, متاسفانه به طور کامل شناخته نشده و نام او تحت تاثیر نام بزرگان این عرصه مانند سعدی و حافظ و… گمنام مانده است.
وی خاطرنشان کرد: ایجاد بنیاد وحشی بافقی می تواند به شناساندن این شاعر و افکار و اندیشه های وی کمک شایانی کند و همچنین مرکزی برای تجمع ادبا و دوستان و محققان شعر و ادب باشد.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بافق در ادامه افزود: تاسیس بنیادهای فرهنگی در کشور به نام چهره های ملی باید به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد و از آن جایی که شورای فرهنگ عمومی ازنهادهای مرتبط با شورای عالی انقلاب فرهنگی است باید ابتدا ضرورت ایجاد بنیاد در شورای فرهنگ عمومی شهرستان مصوب شود تا اقدامات بعدی شامل تشکیل دبیرخانه و تنظیم اساسنامه صورت پذیرد.
وی در مورد ماهیت بنیادهای فرهنگی ، ادبی اظهار داشت: بنیادها با ماهیت غیر دولتی تاسیس می شوند و از اعتبارات و کمک های دولتی استفاده می کنند و تهیه اساسنامه مهم ترین کار یک بنیاد است.
وی همچنین به برنامه های فرهنگی در ماه مبارک رمضان مانند ایجاد نمایشگاه علوم قرآنی, طرح نو روزه ها( روز اولی) و استفاده از مشاوران در مساجد برای آگاهی دادن به مردم در زمینه آسیب های اجتماعی اشاره کرد.
کمال‌الدین یا شمس‌الدین محمد وحشی بافقی از شاعران نام‌دار سده دهم است که در سال 939 هجری قمری در شهر بافق از توابع یزد چشم به جهان گشود و از مهمترین آثار آن می توان به ناظم و منظور، خلدبرین و شیرین و فرهاد اشاره کرد.
مرکز شهرستان 50 هزار نفری بافق در فاصله 110 کیلومتری یزد قرار دارد.
7543/ 6197
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.