اخبار مرتبط

سید جمال سجادی پور، روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از طرحهای کشاورزی ابرکوه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان تسهیلات برای اجرای 2هزار و 960 هکتار سیستم آبیاری نوین هزینه شده است .
وی بابیان اینکه اجرای آبیاری نوین میزان بهره وری آب را در بخش کشاورزی به میزان 85 درصد افزایش می دهد اظهارکرد: از سال 1370 تاکنون 20 هزار و 400 هزار هکتار اراضی به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شده که 30 درصد باغ های استان را شامل می شود.
وی بابیان اینکه امسال 2 هزار و 500 هکتار اراضی و باغات برای تجهیز به سامانه نوین آبیاری در دست اجراست اضافه کرد: زمینه اجرای 70 هزار هکتار اراضی استان یزد به سیستم آبیاری نوین وجود دارد.
سجادی پور با اشاره به اینکه این استان 18سال با خشکسالی و بحران کم آبی روبروست، یادآور شد: درسال زراعی 83و84 مقدار یک میلیارد و 580میلیون متر مکعب آب دربخش کشاورزی از 6هزار800 حلقه چاه کشاورزی و قنوات استحصال شده است .
این مسئول ادامه داد: این میزان با روند سیر نزولی ، بخاطر تداوم خشکسالی و افت آبهای زیر زمینی در سال 1396به 986 میلیون متر مکعب رسیده است .
سجادی پور تصریح کرد: با توجه به بحران آبی و کاهش آبهای زیر زمینی ، این میزان باید در اجرای تعادل بخشی آب مجازی بر اساس برنامه توسعه ششم با اجرای طرح های آبیاری نوین ، تغییر الگوی کاشت و توسعه کاشت محصولات گلخانه ای و کم آبخواه به 560 میلیون متر مکعب برسد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد بابیان اینکه 82 درصد آب استحصالی استان در بخش کشاورزی مصرف می شود ، از کشاورزان و تولید کنندگان خواست با تغییر الگوی کشت از شیوه سنتی به نوین ، در مدیریت مطلوب برداشت آب عزم جدی داشته باشند.
وی کشت گیاهان کم آب خواه و مجهز شدن زمین های کشاورزی به سیستم آبیاری نوین (بارانی و قطره ای) را مهمترین راهکار موثر در صرفه جویی آب دانست .
این مسئول همچنین با بیان اینکه 22 درصد خیارسبز گلخانه ای کشور در استان یزد تولید می شود تصریح کرد: یکهزار و 550 هکتار اراضی استان به محصولات گلخانه ای اختصاص دارد که از این میزان سطح زیرکشت سالانه 420 هزار تن محصول گلخانه‏‏ای تولید و علاوه بر نیاز بازارهای داخلی به روسیه و عراق و حوزه خلیج فارس صادر می‌شود .
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: 48 درصد محصول بخش کشاورزی و دامی این استان که معادل یک میلیون و 550 هزار تن است با استفاده از چهار درصد منابع آبی تولید می شود .
سجادی پور ، تولید 250 هزار تن محصولات باغی ، 540 هزار تن محصولات زراعی ، 420 هزار تن محصول گلخانه ای و 340 هزار تن محصول دامی استان را حاصل تلاش کشاورزان و دامداران سخت کوش یزدی برشمرد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان یزد گفت: این استان با وجود محدودیت های منابع آب های زیر زمینی و نیز کاهش بارندگی در 20سال اخیر، هم اکنون از لحاظ تولید محصولات کشاورزی و دامی در جایگاه نهم کشور قرار دارد.
وی همچنین تصریح کرد: درسال 1396تعداد 47 واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی با ظرفیت 208 هزار تن به بهره برداری رسیده است و با بهره برداری از این طرح ها زمینه اشتغال یکهزار و 132 نفر فراهم شده است.
7540/ 6197
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.