اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، علیرضا ابوالحسنی عصر سه شنبه در نشست هماهنگی مبارزه با مگس میوه مدیترانه ای در این شهرستان اظهار کرد: خسارت های سنگین این آفت در باغ های اشکذر در سال گذشته نشان می دهد که مبارزه صورت گرفته کامل نبوده ، بنابراین باید در سال جدید تلاش بیشتری برای پیشگیری از خسارت های این افت صورت گیرد .
وی با تاکید بر افزایش مشارکت مردم در مبارزه با این افت افزود: در این راه دستگاه های دولتی در زمینه تامین امکانات مشارکت می کنند ولی بار اصلی بر دوش مردم قرار می گیرد.
مدیر حفظ نباتات یزد نیز خاطر نشان کرد: حدود 300 گونه گیاهی به عنوان میزبان این آفت شناخته می شود.
مرتضی فتاحی با بیان اینکه اولین بار این آفت در سال 54 در باغ های هلو مشهد مشاهده شد، افزود: مناطق انتشار این آفت اکثر مناطق نیمه گرمسیری است که در ایران تا کنون در استانهای خراسان، اصفهان، مازندران، گیلان و یزد وجود این آفت گزارش شده است .
وی یادآور شد: طرز زندگی مگس میوه مدیترانه ای به این شکلی است که این آفت بسته به شرایط محیط 2 الی 16نسل در سال می تواند داشته باشد که زمستان را به صورت شفیره در خاک می گذراند در صورتی که زمستان منطقه سرد نباشد در تمام طول سال این آفت فعال است .
وی با بیان اینکه آفت مگس میوه مدیترانه ای حدود 12 هزار هکتار از باغ های استان را مورد تهدید قرار می دهد، خاطر نشان کرد: یکی از دلایل طغیان این آفت در باغ عای استان یزد وجود زمستان های گرم و ملایم و فاقد یخبندان های متوالی است.
فتاحی راهکارهای عملی کنترل این آفت را برگزاری دوره های آموزشی ویژه بهره وران، نصب تله ای فرمونی و ردیابی آفت، به محض شکار آفت در تله فرمونی نصب سراتراپ به میزان 20 لیتر در هکتار، طعمه پاشی که شامل استفاده از طعمه مسموم (محلول پاشی ماده جلب کننده پروتئین هیدرولیزات بمیزان 3 درصد همراه با سم مالاتیون به میزان 2 در هزار )است ونیز انجام برنامه های مبارزه به صورت همگانی عنوان کرد.
مدیر جهاد کشاورزی اشکذر نیز اظهار داشت: شهرستان اشکذر با سطح زیرکشت یک هزار و 12 هکتار محصول کشاورزی مانند هلو، انار، انگور، گلخانه و صیفی جات و نیز با توجه به خسارت 100 درصدی بر روی درختان هلو و 50 درصدی بر روی درختان انار در سال گذشته در معرض خطر جدی این آفت است .
وی افزود: با توجه به اینکه در سال جاری این آفت در مناطقی از استان از جمله زارچ ، مهریز، عقدا، یزد و تفت مشاهده شده امکان حضور افت در اشکذر هم وجود دارد، بنابراین باید اقدام های پیشگیرانه صورت گیرد.
عباس بشارتی تصریح کرد: از آنجا که خسارت ناشی از این آفت بسیار سنگین است و نیز با توجه به قدرت تهاجم بالا به گیاه و قدرت زاد و ولد فراوان ، کنترل آن از عهده کشاورزان خصوصا بهره برداران کوچک خارج بوده و بایستی به صورت همگانی با حمایت مالی دولت مبارزه با این آفت هدایت شود .
وی با بیان اینکه در صورت آلوده شدن باغ ها، هزینه کنترل آفت در یک هکتار 15 میلیارد ریال اعتبار می طلبد خاطر نشان کرد: ضروری است سطح آگاهی کشاورزان را در این راستا افزایش یابد تا اقدام های پیشگیرانه به نحو مطلوب صورت گیرد .
مدیر جهاد کشاورزی اشکذر برگزاری کلاس های آموزشی، نصب 8 تله فرمونی و سراتراپ در سطح شهرستان، هماهنگی با فروشگاه های مرتبط برای خریداری سراتراپ مورد نیاز کشاورزان و تهیه بنر آموزشی شیوه های شناسایی و مبارزه با این آفت را از اقدام های صورت گرفته برای کنترل این آفت عنوان کرد.
آفت مگس میوه مدیترانه ای بیشتر به محصولاتی مانند هلو، زردآلود، گلابی، گوجه، سیب، آلو، توت، به، انگور، خرمالو، انار، انجیر، مرکبات و بعضی از انواع گیاهان زراعی یک ساله حمله می کند که با توجه به گسترده بودن حجم خسارات به طاعون گیاهی مشهور است.
مرکز شهرستان اشکذر در 20 کیلومتری استان یزد قرار دارد.
7546/ 6014/ خبرنگار: سعیده السادات خاتمی ** انتشار : کاظم شاملو
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.