اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، علیرضا ابوالحسنی شامگاه دوشنبه در نشست ساماندهی گلخانه ها و دامداریهای شهرستان اشکذر که باحضور رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان ومدیران این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: برخی دامداری ها، مرغداری ها وگلخانه های مستقر در شهرستان به دلیل ایجاد آلودگی باعث نارضایتی شهروندان شده اند که این مسئله ضرورت ساماندهی این واحدها را دوچندان کرده است.
وی افزود: بر این اساس نشست ها و گشت های مشترک از سوی دستگاه های مرتبط با این امر صورت گرفته و تذکرات لازم به واحدها ارائه شده است.
معاون فرماندار اشکذر خاطر نشان کرد: ارتقاء کشاورزی از اهداف مهم دولت است ولی در اولویت اول رضایتمندی مردم وکشاورزان قرار دارد و باید سعی شود در کنار ارتقاء کشاورزی و دامداری در شهرستان، رضایتمندی مردم نیز جلب شود.
ابوالحسنی از مدیریت جهاد کشاورزی اشکذر و نظام مهندسی کشاورزی استان خواست در صدور مجوز دامداری و مرغداری ها به شرایط شهرستان توجه ویژه صورت گیرد.
محمد رضا خلف باغی رییس نظام مهندسی کشاورزی استان یزد نیز اظهار نمود: در سه شهرستان اشکذر، خاتم و یزد توسعه کشت گلخانه ای هم اکنون وجود دارد این امر باید با رعایت نکات ایمنی و بهداشتی و در نظر گرفتن قانون حفاظت از اراضی ملی توسعه یابد.
وی افزود: برای ساماندهی دامداری ها، گلخانه ها و مرغداری های مستقر در شهرستان اشکذر حمایت و همکاری دستگاه قضایی و فرمانداری با سایر دستگاه ها ضروری است.

****
رییس شبکه دامپزشکی اشکذرگفت: سازمان دامپزشکی به عنوان متولی اصلی پیشگیری از بیماریهای مشترک دام و انسان در راستای اجرای طرح تحول سلامت، مسئول بررسی سلامت مواد غذایی خام دامی است که با برنامه ریزی در این زمینه به یاری دست اندرکاران عرصه سلامت آمده است.
علیرضا قارائی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار کرد: یکی از مهمترین اولویت های دامپزشکی در شهرستان اشکذر ساماندهی و بالا بردن کیفیت شیر تولیدی است که اداره دامپزشکی شهرستان اشکذر بر اساس این اولویت اقدام های خود را در سال 95 آغاز کرد.
وی ادامه داد: بدین منظور تمامی ایستگاه های قدیمی جمع آوری شیر که فاقد شرایط مناسب بهداشتی بودند تعطیل و ایستگاه های جدید جمع آوری در حجت آباد و همچنین شرف آباد دهستان رستاق این شهرستان ایجاد شد.
قارائی خاطر نشان کرد: موظف کردن تمامی ایستگاه های جمع آوری شیر به استخدام مسئول فنی بهداشتی به منظور پایش کیفیت شیر جمع آوری شده و بررسی افزودنی های شیر از دیگر اقدامات انجام شده در راستای بهبود کیفیت شیر بوده است.
وی یادآور شد: در ایستگاه های جدید، شیر گاوداری ها سه بار در ماه از نظر بارمیکروبی و وجود آنتی بیوتیک مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت وجود مشکل، کارشناس شبکه دامپزشکی و مسئول آموزش شرکت تعاونی دامداران با بازدید میدانی، برای رفع اصولی مشکل واحد تولیدی اقدام می شود.
قارائی اظهار کرد: در سال 95 به منظور بررسی باکتری بروسلا در شیر تولیدی بر روی یک هزارو 121 راس گاو در این شهرستان تست بروسلوز انجام شد و در خصوص بیماری های مشترک دام و انسان نیز بر روی یک هزار و 525 راس گاو تست سل و 674 سر اسب تست مالئین صورت گرفت.
رییس شبکه دامپزشکی اشکذر افزود: همچنین در سال گذشته با توجه به شیوع بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در سطح کشور، یکی از کانون های این بیماری در رضوانشهر شناسایی شد که در این کانون تمامی پرندگان معدوم سازی و ضدعفونی های لازم انجام شد.
2 ایستگاه جمع آوری شیر در شهرستان اشکذر مستقر است که روزانه 90 تن شیر از سوی این ایستگاه ها جمع آوری می شود که 20 تن آن از شهرستان های اردکان و تفت جمع آوری می شود.
مرکز شهرستان اشکذر در 20 کیلومتری مرکز استان یزد قرار دارد.
7546/ 6014/ خبرنگار: سعیده السادات خاتمی ** انتشار : کاظم شاملو*
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.