اخبار مرتبط

باران رحمت الهی، طی فروردین ماه امسال، موجب خوشحالی مردم استان یزد شد؛ این بارشها امروز صبح /دوشنبه/، شهر یزد را در دریاچه ای از آب فرو برد.
آبگرفتگی، موجب ایجاد ترافیک در میادین اصلی شهر یزد شده و هم اکنون در میدانهای صنعت، باهنر، امام حسین، ارمان، معلم، همافر و برخی از خیابانهای مرکزی، شاهد ترافیک سنگین خودروها بعلت آبگرفتگی هستیم.
همین معضل، همچنین موجب کندی رفت و آمد خودروها و دیر رسیدن شهروندان به محل کارشان شد.
اینکه نتوانیم آبگرفتگی معابر شهر یزد را کنترل و حتی از آب حاصل از آن در امور دیگری مثل کشاورزی استفاده کنیم، جای تامل دارد!.
این، معضلی است که هر ساله در زمان بارندگی موجب ناخرسندی مردم و بویژه رانندگان یزدی می شود.
آبگرفتگی معابر فقط مختص به فصل زمستان نیست و در فصول پاییز و بهار نیز هنگام بارندگی، این معضل، مشکلاتی را برای رفت و آمد مردم و خودروها ایجاد و در برخی خیابان ها و معابر شهر یزد، گاهی آب جمع شده در خیابان تا نیمی از بدنه خودروها را دربر می گیرد.
سال هاست که شهر یزد با این مشکل دست به گریبان است اما تاکنون راه حلی از سوی مسئولان و بویژه شهرداری یزد برای رفع آن ارائه نشده است.
اینکه چرا تاکنون برای رفع این معضل چاره اندیشی نشده سوالی است که شاید مسئولان شهرداری یزد بهتر بتوانند به آن پاسخ دهند.
یکی از دلایل آبگرفتگی معابر و خیابان های شهر یزد، ترازبندی نامناسب خیابان هاست که بیشتر در زمان طراحی، آسفالت یا روکش آسفالت خیابان ها رخ می دهد.
قطعا اگر خیابان های شهر یزد در زمان طراحی، آسفالت یا روکش آسفالت، ترازبندی مناسبی شود، کمتر شاهد جمع شدن آب در یک نقطه هستیم ضمن آنکه می توان با این ترازبندی، آب های روان را به جوی های اطراف یا فضای سبز داخل میدان ها هدایت کرد.
ایجاد چاه های جذبی با هدف جمع کردن آب باران از دیگر راه حل های رفع مشکل آبگرفتگی معابر یزد است که از طریق آن می توان جلوگیری جمع شدن آب در یک نقطه را گرفت.
در طراحی و ایجاد برخی از میادین تازه ساز مانند میدان های مهدیه و معلم نیز اصول تراز بندی رعایت نشده و برای آب های سرگردان ناشی از بارندگی در این محدوده ها چاره اندیشی نشده است.
شهرداری باید با برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت برای رفع معضل آب گرفتگی خیابان ها، معابر و کوچه های یزد اقدام کند.
در برنامه کوتاه مدت باید قبل از آغاز بارش ها، راهکارهای موقتی برای هدایت روان آب ها در گلوگاه هایی که دچار آبگرفتگی می شود، پیش بینی کرد که ایجاد چاه های جذبی و هدایت مسیر روان آب از مرکز معابر به حاشیه ها از راهکارهای مقطعی در این زمینه محسوب می شود.
در برنامه بلندمدت نیز با ارائه طرحی فنی و کارشناسی نسبت به رفع اشکالات طراحی و اجرای معابر، خیابان ها و میدان ها اقدام شود.
مردم یزد انتظار دارند مسئولان و بویژه شهرداری یزد نسبت به رفع این معضل اقدام کنند تا شاهد تداوم آن نباشیم.
6197 *خبرنگار ایرنا یزد
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.