اخبار مرتبط

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد، سید مصطفی فاطمی افزود: با توجه به ویژگی‌ها و ارزش های این اثر طبیعی پرونده‌ ثبتی آن تهیه و به سازمان میراث فرهنگی ارسال شد و پس از تایید پرونده در جلسه کمیته تخصصی ثبت میراث طبیعی، رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور، با ارسال نامه ای، مراتب ثبت این اثر طبیعی در فهرست آثار ملی کشور را به استاندار یزد ابلاغ کرد.
وی اظهار داشت: غار اشکفت درون ارتفاعات در شرق دهستان ندوشن قرار گرفته است که شکل گیری آن را مربوط به دوران چهارم زمین شناسی می دانند.
وی ادامه داد: این غار با وجود صعب العبور بودن ورودی و دسترسی سخت به آن، محل تردد افراد زیادی به ویژه علاقه مندان به طبیعت و کوهنوردان بوده است.
فاطمی خاطر نشان کرد: غار اشکفت به سبب ویژگی های خاص فرمی و شکلی که دارد (دهانه بسیار بزرگ، فضای درونی بسیار بزرگ که گنجایش صدها نفر را دارد) در میان غارهای شناخته و اکتشاف شده استان، منحصر به فرد بوده و جزو بزرگترین غارها محسوب می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی یزد درباره وجه تسمیه این غار با بیان اینکه در زبان محلی اشکفت به معنی شکاف است، گفت: دهانه ورودی غار از فاصله ای دور به سان شکافی بزرگ بر پهنه بالایی کوه خود را نمایان می کند، از این رو به آن شکفت یا اشکفت به معنی شکاف گفته می شود.
وی افزود: از سویی دیگر وجه تسمیه آن به جایگاهی که این غار در میان زرتشتیان یزد دارد باز می گردد، طوری که در گذشته دور در این مکان آتش مقدس زرتشتیان نگهداری می شد و محل عبادت آنان بوده است.
وی اضافه کرد: غار اشکفت یکی ازمعروفترین غارهای موجود در پهنه استان یزد است اگرچه پدیده ای طبیعی بوده اما به واسطه قدمت فعالیت های انسانی در درون آن از دیرباز، واجد سبقه ای تاریخی و جایگاهی آئینی به خصوص در بین شهروندان زرتشتی دارد.
این مسئول فرهنگی استان اظهار داشت: علاوه بر ویژگی های تاریخی این غار، وجود تزئینات بسیار زیبا و استالاگمیت (چکیده سنگ) های بزرگ و منحصر در درون غار که خوشبختانه از گزند آدمی در امان مانده اند؛ آن را بدل به مقصد طبیعت گردان زیادی کرده است.
فاطمی با بیان اینکه در اطراف این غار به خصوص قسمت های کوهستانی آن یکسری از گونه های حیات وحش و گیاهی نادر وجود دارد که ارزش بالایی داشته و برخی گونه های جانوری آن در معرض خطر انقراض قرار دارند، افزود: به طور مشخص در پهنه های اطراف این غار پوشش گیاهی شامل گیاهان بوته ای زمینی مانند گون، درمنه و درختچه های بادام کوهی با تراکم کمتر و پراکندگی بیشتر در دامنه کوه ها و ارتفاعات منطقه وجود دارد.
وی تصریح کرد: محدوده این اثر به عنوان جاذبه گردشگری محسوب می شود و لازم است هر گونه ساخت و ساز و استقرار تأسیسات و زیرساخت های گردشگری در این منطقه با نظارت مستقیم و تحت مجوز سازمان میراث فرهنگی وگردشگری صورت گیرد.
شهر ندوشن با بیش از پنج هزار نفر جمعیت در 80 کیلومتری شمال غرب مرکز استان یزد قرار دارد.
استان یزد با یک میلیون و 138 هزار نفر جمعیت در مرکز جغرافیایی ایران قرار دارد و دارای 2 هزار و 270 هکتار بافت تاریخی و 6 هزار و 500 اثر تاریخی و فرهنگی است که از این تعداد تاکنون، یک هزار و 850 اثر به ثبت ملی رسیده است.
با توجه به غنای یزد از لحاظ بناهای تاریخی، فرهنگی تاکنون پنج اثر استان شامل 200 هکتار بافت تاریخی یزد، باغ های دولت آباد یزد و پهلوان پور مهریز و قنات های زارچ و حسن آباد در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.
7532/ 2047/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.