اخبار مرتبط

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی این سازمان ، سید جمال سجادی پور در بازدید از یکی گلخانه های دهستان ارنان مهریز اظهار داشت: از این مقدار 142 هکتار آن مربوط به سال قبل است و میزان تولید هم به 485 هزار تن افزایش یافت.
وی افزود: سال 98 که به سال رونق تولید نامگذاری شد، افزایش 150 هکتار کشت های متراکم در استان برنامه ریزی شده است .
رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد اضافه کرد: تنوع بخشی در محصولات گلخانه ای و تولید انواع سبزی ، صیفی و گیاهان دارویی ،تولید کشت های نشایی در راستای صرفه جویی 25درصد آب و 20 درصدی مصرف انرژی از جلسه برنامه های سازمان در افزایس بهره وری در تولید محصولات کشاورزی است.
بر پایه این گزارش در این بازدید رئیس سازمان جهاد کشاوری، رضا زارع زاده مهریزی فرماندار مهریز و جمعی از مسئولان و کارشناسان حضور داشتند از فاز نخست کشت های نوین ان . اف . دی(NFD) در مجتمع گلخانه ای ارنان بازدید شد.
در این روش با حذف خاک از سطح گلخانه ، گیاه در بستر لایه ای از آب پرورش و تغذیه می شود و با عملکرد 650 تا 700 تن محصول در هر هکتار شاهد افزایش بهره وری و صرفه جویی در آب و انرژی خواهیم بود.
طوری که در کشت های فضای باز به ازای هر متر مکعب آب تنها 1.5 کیلوگرم محصول برداشت می شود و در گلخانه های معمولی این میزان تا 23 کیلوگرم افزایش دارد و در کشت های نوین مانند NFD این میزان به نحو قابل توجهی تا 60 کیلوگرم افزایش می یابد.
10 درصد سطح زیرکشت گلخانه های کشور در این استان قرار دارد.
یزد رتبه نخست تولید گوشت بلدرچین و کبک و پرورش اسب اصیل عرب ، رتبه دوم تولید محصول گلخانه‌ای، جایگاه سوم تولید پسته، مقام چهارم تولید زردآلو و قیسی ، مقام پنجم تولید انار ، رتبه هشتم تولید خرما ، دهم تولید تخم مرغ و چهاردهم تولید شیر را دارد.
زمین‌های قابل‌کشت استان 170 هزار هکتار است که در حال حاضر به دلیل تداوم 2 دهه پدیده خشکسالی ، کاهش بارندگی و توسعه کشت گیاهان کم آبخواه ، 116 هزار هکتار آن کشت می‌شود و از این میزان 69 درصد مربوط به باغ ها و 31 درصد مربوط به زمین های زراعی است.
استان یزد بر پایه سرشماری آبان ماه سال 1395، یک‌میلیون و 138 هزار نفر جمعیت دارد که 85 درصد در 21 شهر و بقیه در روستاها و آبادی‌ها زندگی می‌کنند.
1968/ 2047/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.