اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، در 12 روز ( 27 اسفند 97 تا نهم فرودین 98) گذشته، یک میلیون و 389 هزار نفر شب مسافر نوروزی در استان اسکان یافتند که این تعداد اقامت نسبت به مدت مشابه سال قبل 155 درصد رشد دارد.
در مدت مشابه سال گذشته 545 هزار و 423 گردشگر در استان اسکان یافته بودند.
سیدمصطفی فاطمی که از اواسط اردیبهشت 97 به عنوان مدیرکل میراث فرهنگی استان منصوب شد، روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: در بدو تصدی مسئولیت با بروز بحران در فعالیت هتل ها و واحدهای اقامتی به دلیل کاهش تعداد گردشگر مواجه بودیم، حتی تعدادی از مدیران این واحدها تصمیم به تعدیل و اخراج نیروها گرفته بودند.
وی ادامه داد: با تدوین برنامه کوتاه مدت رفع این مشکل و ساماندهی وضعیت اشتغال کارکنان هتل ها پیگیری شد که این مهم پس از تلاش فراوان و همکاری جامعه هتلداران نتیجه بخش شد.
وی، همکاری مطلوب بخش خصوصی و تلاش برای تنوع بخشی صنعت سبز گردشگری، تشکیل کمیته های مختلف مرتبط با گردشگری از جمله گردشگری الکترونیک و فعالیت تبلیغاتی مستمر در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را از مهمترین دلایل رشد تعداد گردشگران ورودی به یزد در نوروز 98 عنوان کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی یزد با تاکید بر اینکه در ایران برنامه ریزی سفرها از پیش تعیین نمی شود و تصمیم به سفر هم لحظه ای است، اظهار داشت: کاهش سفرهای خارجی و به تبع آن افزایش سفرهای داخلی از دلایل رشد تعداد گردشگران است.
فاطمی در بخشی از این گفت و گو میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را از جمله سرمایه های ملی دانست و تصریح کرد: این سه حوزه مکمل هم هستند به عنوان مثال، افزایش تعداد گردشگران ورودی به استان سبب توجه و اختصاص منابع بیشتر برای مرمت بناها و رشد صنایع دستی می شود.
وی با یادآوری فعالیت 40 رشته صنایع دستی استان و افزون بر سه هزار هنرمند فعال در این بخش، ادامه داد: به دنبال ارتقای کیفیت محصولات صنایع دستی و افزایش تولید و فروش این محصولات هستیم.
وی اضافه کرد: در حوزه میراث فرهنگی سطح بندی آثار تاریخی در دستور کار قرار دارد تا فعالیت هایی از جمله توزیع منابع مالی برای مرمت و سایر موارد در این بناها ضابطه مند شود.

** تعداد گردشگران در فصل شلوغ کاهش می شود
مدیرکل میراث فرهنگی یزد در ادامه با یادآوری استفاده از ظرفیت افراد مشهور (سلیبریتی) در معرفی جاذبه های استان و ترغیب گردشگران برای حضور خاطر نشان کرد: علاوه بر این موضوع، به معرفی جاذبه های گردشگری از جمله انتشار تصاویر بناهای تاریخی و طبیعی در فضای وب، مجازی و شبکه های اجتماعی نیز اهتمام ویژه ای شده است.
وی برگزاری هفته های فرهنگی، روزشهرستان ها، تعامل مناسب با تورهای گردشگری و حضور در رویدادهای فرهنگی داخلی و خارجی برای معرفی هرچه بیشتر یزد را از برنامه های بلند مدت برای جذب گردشگر عنوان کرد و در عین حال گفت: به دلیل همزمانی ماه رمضان( 16 اردیبهشت) و فصل شلوغ گردشگری (High Season)، تعداد گردشگران ورودی به استان از نیمه اردیبهشت 98 کاهش می یابد.
فاطمی که سابقه فعالیت در شهرداری تفت، معاون گردشگری و سرپرستی اداره کل میراث فرهنگی یزد را در پرونده خود دارد، اردیبهشت امسال با حکم علی‌اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی به‌عنوان مدیرکل یزد منصوب شد.
همچنین رئیس پلیس‌ راه یزد امروز به ایرنا گفت: با آغاز موج دوم سفرهای نوروزی تردد در جاده های منتهی به استان در 24 ساعت گذشته هرچند رو به افزایش است، با این وجود ترافیک روان است .
سرهنگ مسعود قانعی افزود: بر اساس آمار سامانه های تردد شمار موجود در جاده های استان از 25 اسفندماه 1397 تا پایان روز نهم فروردین 1398 شاهد افزایش 12 درصد رفت و آمد خودروها هستیم .
روزانه حدود 400 هزار دستگاه خودرو در جاده های یزد که در کریدور شرق- غرب و شمال به جنوب کشور قرار دارد، تردد می کند.
کمیته میراث جهانی یونسکو 18 تیر 1396 در چهل و یکمین نشست خود در کراکوف لهستان، با اجماع، شهر تاریخی یزد را در فهرست میراث جهانی ثبت کرد.
با توجه به غنای یزد از لحاظ بناهای تاریخی، فرهنگی تاکنون پنج اثر استان در فهرست جهانی به ثبت رسید که پیش‌ازاین باغ‌های دولت‌آباد یزد و پهلوان پور مهریز و قنات‌های زارچ و حسن‌آباد ثبت جهانی شد.
استان یزد 2 هزار و 270 هکتار بافت تاریخی و 6هزار و 500 اثر تاریخی دارد که از این تعداد تاکنون، یک هزار و 850 اثر به ثبت ملی رسیده است.
یزد در کنار فارس و اصفهان به‌عنوان مثلث طلایی گردشگری ایران، مقصد اول گردشگران خارجی و اروپایی است، به‌گونه‌ای که استقبال از این شهر تا پنج برابر در سال 1396 افزایش یافت و همین امر گردشگری را محور توسعه استان قرار داده است.
گذشته از سفر گردشگران خارجی، صدها هزار گردشگر داخلی در سال جاری از بناهای تاریخی، فرهنگی و چشم‌اندازهای طبیعی، عرصه‌های بیابانی و کویری استان دیدن کردند.
7532/ 2047/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.