اخبار مرتبط

حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با گرامیداشت سالروز قیام مردم یزد در دهم فروردین افزود: این روز تاریخی و افتخار آمیز به عنوان نقطه عطفی در تاریخ درخشان استان ثبت و ماندگار شد.
وی اظهار داشت : در این روز مردم متدین یزد آغازگر قیام فراگیر کشور علیه حکومت ستم شاهی و طاغوت شدند و با فریاد درود بر خمینی و مرگ بر شاه ، خشم و انزجار خود را علیه جنایت های آمریکا و رژیم پهلوی ابراز داشتند و قیام قهرمانانه دهم فروردین را رقم ردند.
امام جمعه ابرکوه یادآور شد : مردم متدین و انقلابی یزد در دهم فروردین درگرامیداشت اربعین شهدای تبریز اوج همبستگی را با ولایت نشان دادند.
حسینی تصریح کرد: مردم انقلابی یزد با تقدیم شهدایی ، پرده از چهره خون آشام رژیم ستم شاهی برداشتند و این مبارزات و قیام مردم زمینه پیروزی انقلاب را در 22 بهمن ماه 1357 فراهم کرد.
وی بیان کرد: امت انقلابی یزد در این روز به عنوان استان پیش قراول انقلاب ، طلایه دار حرکتی عظیم برای نواحی مرکزی و جنوبی کشور شدند و شعله سوزان انقلاب در فرصتی کوتاه خرمن حکومت سیاه ستم شاهی را برگرفت و خاکستر کرد.
رییس شورای فرهنگ عمومی ابرکوه تصریح کرد: رسانه ها باید قیام و حماسه انقلابی مردم یزد و جانفشانی شهدای گرانقدر فروردین 57 که جانانه در مقابل رژیم پهلوی ایستادند را برای نسل امروز تبیین کنند.
یکی از این اتفاق های مهم قیام های مردم در قبل از شکل گیری انقلاب بود که قیام های مردم تبریز، قم و یزد از جمله آن بود که در این رویدادها تعدادی از جوانان کشورمان جان خود را تقدیم انقلاب کردند.
در این راستا دهم فروردین سالروز قیام مردم یزد نیز به عنوان روزی یاد می شود که مردم با رهبری شهید آیت الله صدوقی با حضور در خیابان ها چهلم قیام مردم تبریر را گرامی داشتند و چهار شهید و تعدادی مجروح نیز به انقلاب تقدیم کردند.
در قیام مردم یزد سربازان سفاک رژیم پهلوی در پاسخ به فریاد حق طلبی آنان رگبار گلوله را به سویشان گشودند که منجر به شهادت چهار تن از جوانان غیور میهن اسلامی به نام های رضا نامدار، محمد حسین پارسائیان، شهریار مرادی و محمدمهدی قدک فروشان شد.
مرکز شهرستان 53 هزار نفر ابرکوه در 140 کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
7540/ 2047
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.