اخبار مرتبط

بازارها و مغازه های این بخش از شهر یزد که از تنوع کالاهای مختلف برخوردار است؛ از جمله شلوغ ترین بازار یزد به شمار می رود و به دلیل مناسب بودن قیمت اجناس آن، مردم سایر نقاط شهر یزد نیز استقبال خوبی برای خرید در این منطقه دارند.
وجود بزرگترین و مدرن ترین فروشگاه شهر یزد در مجاورت آزاد شهر، وجود چندین فروشگاه بزرگ زنجیره ای و وجود مغازه های مختلف که اغلب مایحتاج ضروری مردم از جمله مواد غذایی، پوشاک، میوه، مواد پروتئینی و غیره مردم را تامین می کند مبادلات تجاری و داد و ستد ها را رونق بخشیده است.
امسال با توجه به گرانی و کاهش قدرت خرید، تمایل مردم برای کالاهای ضروری و مواد غذایی مورد نیاز و اجناس مورد نیاز در شب عید در مقایسه با سایر کالاها بیشتر است.
شاید بتوان قرار گرفتن آزادشهر در مجاورت پایانه مسافر بری، مرکز آموزش عالی پیام نور، فرودگاه، جاده ترانزیتی شمال و جنوب کشور، مسیر شهرک صنعتی و خروجی منتهی به مناطق ییلاقی و روستایی شهرستان های یزد و اشکذر به عنوان مزیت های نسبی این نقطه محسوب کرد که این عوامل بر رونق اقتصادی آن نیز تاثیر بسزایی دارد.
بد نیست بدانیم که بافت شهری و شهر نشینی آزاد شهر مهاجر پذیر، دارای جمعیت بالا و قومیت های مختلف با زبان و لهجه های متفاوت است.
علاوه بر وجود برخی امکانات شهری، پائین بودن قیمت مسکن در این منطقه یکی دیگر از عوامل پر جمعیت بودن آزاد شهر یزد می باشد و در واقع قیمت مسکن در این منطقه حدود یک سوم مناطق به اصطلاح بالای شهر می باشد و این امر باعث شده تا بافت شهری آن به بافت کارگری، کارمندی و متوسط نشین تبدیل شود.
همچنین وجود امکانات خوب حمل و نقل عمومی اعم از تاکسی و اتوبوس های شرکت واحد و تسهیل در رفت آمد مردم به مرکز شهر از دیگر دلایل روی آوردن مردم به سکونت در آزاد شهر شده است. ضمن اینکه به دلیل مزایا و امکانات خوب شهر مردم سایر نقاط یزد نیز برای خرید و انجام فعالیت های روزمره به آزاد شهر می روند.
البته در کنار همه این امکانات و مزایا، آزاد شهر از وجود برخی امکانات نظیر فضای تفریحی و فضای سبز، امکانات ورزشی و دود و آلودگی ناشی از کارخانجات به خصوص فولاد رنج می برند و اگر چه مسئولان شهری برای رفع مشکلات آن توجه دارند و هر از گاهی از آن بازدید می کنند؛ اما به توجه بیشتر آنان نیازمند است.
همچنین خیابان کم عرض و شلوغ و پرترافیک این منطقه از شهر یزد، مشکلاتی را در رفت و آمدهای مردم به بازار و انجام فعالیت های روزمره ایجاد می کند.
فاصله زیاد آزاد شهر به سایر نقاط شهر یزد و عدم مسیر های مناسب ارتباطی از دیگر مشکلات این منطقه است که در صورت احداث بلوار بزرگ حاشیه ای شمال – جنوب شهر یزد معروف به جاده گازی، این مشکلات تا حد زیادی بر طرف می شود.
بر اساس آمار حدود یک سوم جمعیت 600 هزار نفری شهر یزد در منطقه آزاد شهر ساکن هستند و این منطقه در سرشماری نفوس و مسکن سال 95 به عنوان پایلوت اجرای طرح آزمایشی انتخاب شد.
6198/ 6197
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.