به گزارش ایرنا، ییلاقی بودن اغلب روستاهای بخش مرکزی مهریز به خصوص در دهستان میانکوه موجب تشدید پدیده زمین خواری و تصرف غیرقانونی باغ ها و اراضی ملی منطقه شده است.
این پدیده به رغم نظارت و پیگیری های خوبی که سال های اخیر توسط دستگاه های مسئول انجام شد همچنان از جمله مسائلی است که نارضایتی مردم روستاهای منطقه را به همراه دارد.
در این خصوص عده ای از مردم و مسئولان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه برای پیشگیری از موضوع باید همت جمعی و همکاری جدی انجام شود برضرورت نظارت و اقدام بهتر تاکید کردند.
عضو شورای اسلامی منشاد مهریز با بیان اینکه زمین خواری در این روستای ییلاقی توسط عده ای سودجو ادامه دارد بر نظارت و اقدام بیشتر و بهتر توسط دستگاه های مسئولا تاکید کرد.
علی دهقان افزود: تاکنون کارهایی برای پیشگیری از تخریب اراضی تصرف شده سال های اخیر انجام شد، توقع مردم این است که مسئولان بدون اغماض وظایف خود را در راستای جلوگیری از آن انجام دهند.
وی همچنین از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه تصرف غیرقانونی اراضی ملی منطقه مراتب را برای بررسی و رسیدگی در اسرع وقت در اختیار شورای اسلامی روستا قرار دهند.
همچنین یکی از روستاییان گل افشان دهستان میانکوه به ییلاقی بودن این منطقه و سوء استفاده برخی ها به زمین های مزروعی و ملی اشاره کرد و خواستار رسیدگی به آن شد.
حسین زارع افزود: تشدید نظارت بر اراضی ملی و همکاری مردم قطعا نقش پیشگیری دارد و باید دستگاه های مسئول در برخورد با زمین خواران جدی وارد عمل شوند.
رئیس شورای اسلامی بخش مرکزی مهریز هم با بیان اینکه پدیده زمین خواری به خاطر ییلاقی بودن است از اقدام دستگاه های مسئول در برخورد با متخلفان قدردانی کرد.
حسین امینی با بیان اینکه نظارت ها و اقدام ها باید بیشتر شود از مردم خواست در صورت مشاهد موارد تخلف نسبت به ارائه گزارش دقیق برای پیگیری و برخورد اقدام کنند.
بخشدار مرکزی مهریز هم با اشاره به اینکه عده ای در برخی مناطق به دنبال تصرف اراضی ملی هستند بر آمادگی بخشداری با همکاری دهیاران و شوراهای اسلامی برای پیشگیری اعلام آمادگی کرد.
مهدی دهقان زاده افزود: دولت و مسئولان در صورت مشاهده بدون چشم پوشی بسیار جدی وظایف خود را در راستای تحقق اهداف نظام و جلوگیری از تصرف منابع طبیعی انجام می دهند.
همچنین رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهریز گفت: سال های اخیر همکاری برای مبارزه با زمین خواری نسبت به گذشته خیلی بهتر شد، ولی کافی نیست.
سید علی باقری تصریح کرد: برای آگاهی مردم در خصوص عواقب زمین خواری و نقش آنها در همکاری با اداره منابع طبیعی ، فعالیت های فرهنگی و آموزشی خوبی در شهر و روستاهای مهریز انجام شد.
این مسئول با بیان اینکه زمین‌خواری عامل تهدید اراضی ملی است تصریح کرد: به خاطر ییلاقی بودن روستاها و مناطق مختلف منطقه، زمین‌خواری شیوع یافت و از ابتدای سال تاکنون 84 هکتار اراضی ملی توسط زمین‌خواران تصرف‌شد و 47 فقره پرونده در این ارتباط تشکیل‌شده است.
به گفته باقری تاکنون اغلب اراضی متصرفی به همت و همکاری دستگاه های مسئول خلع ید شد و با جدیت موضوع در دستور کار است و با متخلفان برخورد صورت می گیرد.
وی از مردم خواست مراتب را با شماره تلفن 1504 گزارش کنند و از تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی در این شهرستان و روستاها بخش مرکزی مهریز جلوگیری شود.
بخش مرکزی مهریز شامل دهستان های میانکوه ، ارنان ، تنگچنار ، بهادران و خورمیزات است و از جمعیت 50 هزار نفری شهرستان حدود 30 درصد در روستاها زندگی می کنند.
مرکز شهرستان 50 هزار نفری مهریز در 30 کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.
7536/ 2047/
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.