اخبار مرتبط

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی یزد فرهاد حسن‌زاده در آیینی که به‌منظور تجلیل از وی در یزد برگزار شد؛ این مطلب را اظهار داشت:
وی افزود: از سال 1355 پس از سال‌ها بهره‌گیری از کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی کانون پرورش فکری کودکان، نویسندگی را با ارائه چند نمایشنامه و داستان کوتاه آغاز کرد و سال 1367 و پس از پایان جنگ تحمیلی، به‌صورت رسمی به دنیای نویسندگی برای کودک پا گذاشت.
وی افزود: آنچه برای من در این سال‌ها مهم بود، همیشه سعی کردم آثار به لحاظ محتوایی و شکل، باکارهای قبلی متفاوت باشد و از ارائه آثاری با موضوع تکراری پرهیز شود.
وی به بهره‌گیری از موضوعات اجتماعی نظیر انقلاب و دفاع مقدس در آثارش اشاره کرد و افزود: در واقع بهترین رمان‌های دنیا بر اساس اتفاق های مهم اجتماعی نظیر جنگ و انقلاب خلق شد و به دلیل اینکه با این 2 مقوله به‌صورت مستقیم در ارتباط بود، رد پای انقلاب و دوران دفاع مقدس در آثارش مشهود و پررنگ است.
حسن‌زاده بابیان اینکه خلق داستان با نگارش انشاء متفاوت است اضافه کرد: برخلاف نوشتن انشاء که نگارنده با یک موضوع مشخص سر و کار دارد، داستان‌نویس با بهره‌گیری از سوژه‌های اطراف خود که می‌تواند یک اتفاق ساده، یک گزاره خبری و یا یک خاطره از گذشته باشد، به خلق اثری داستانی و بدیع بپردازد و در واقع همچون سربازی آماده و چالاک است که همواره به دنبال لحظه شکار سوژه‌هاست.
همچنین مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد، حسن‌زاده را یکی از برجسته‌ترین نویسندگان این حوزه دانست که همه آثارش جذاب، زیبا و خواندنی است.
« رقیه دوست فاطمی‌ها» افزود: استاد حسن‌زاده تاکنون بیش از 80 اثر برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان به رشته تحریر درآورد و از نظر تنوع موضوع، گستردگی مخاطبان و جذابیت آثار، نویسنده‌ای کم‌نظیر در کشور است
مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد یزد هم با اشاره به اینکه شخصیت حقیقی هر نویسنده ای در آثارش بروز می‌کند، تصریح کرد: شخصیت درونی حسن‌زاده نیز به‌عنوان نویسنده‌ای که برای کودک، نوجوان و بزرگسال اثر خلق کرده است، در میان آثارش مشهود است و این نویسنده با این هویت با مخاطب هم‌کلام شده است.
حجت‌الاسلام مصطفی گرجی یکی از خصوصیت‌های بارز آثار حسن‌زاده را بیان حرف‌های مردم کوچه و بازار دانست و گفت: در آثارش با ادبیات تصنعی با مخاطب خود مواجه نشده‌ایم، بلکه با مخاطب خود زندگی می‌کند و حرف‌هایش برای خواننده ملموس است.
وی استفاده از عنوان‌های جذاب و فانتزی برای کتاب‌ها را از دیگر شاخص‌های موفقیت آثار حسن‌زاده عنوان کرد و بیان داشت: این اسامی، به شکل فوق‌العاده‌ای با مخاطبان به‌خصوص خواننده کودک و نوجوان ارتباط برقرار می‌کند و مخاطب از طریق این عناوین به کتاب‌ها جذب می‌شود.
رونمایی از کتاب «برف و آفتاب» جدیدترین اثر فرهاد حسن‌زاده، اجرای نمایشنامه توسط جمعی از هنرمندان روشندل عضو کتابخانه امام علی(ع) با استفاده از کتاب «امیرکبیر فقط نام یک خیابان نیست» نوشته حسن‌زاده و پخش کلیپ‌هایی از معرفی آثار این نویسنده توانمند، از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.
حسن‌زاده، فروردین‌ماه 1341 در آبادان به دنیا آمد، نویسندگی را در دوران نوجوانی با نگارش نمایشنامه و داستان‌های کوتاه شروع کرد.
اولین کتاب وی «ماجرای روباه و زنبور» نام دارد که در سال 1370 به چاپ رسید.
کتاب‌های این نویسنده از جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی جوایز بسیاری گرفته که از مهم‌ترین آنها می‌توان به جایزه ماه طلایی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، اشاره کرد.
حسن‌زاده همچنین در عرصه جهانی موفق به دریافت لوح سپاس جایزه «هانس کریستین اندر سن» در سال 2018 میلادی و همچنین دیپلم افتخار برای کتاب «زیبا صدایم کن» از سویIBBYشده است.
وی تاکنون سه بار نامزد دریافت جایزه «آسترید لیندگرن» شده که یکی از معتبرترین جوایز ادبیات کودک جهان است.
2088/ 2047/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.