اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا نسیبه زنجری روز پنجشنبه در آیین آغاز به کار طرح « کوهورت» میانسالی تا سالمندی در شهرستان اردکان افزود: در دنیای امروز، رشد جمعیت سالمندان چالشی مهم هم برای ارائه‌ کنندگان خدمات بهداشتی و درمانی و هم برای اعضا خانواده‌ها و جامعه‌ای که سالمندان در آن زندگی می‌کنند، خواهد بود.
وی اضافه کرد: سالمندی، دوران حساسی از زندگی است و مطالعه مسائل و نیازهای این مرحله یک ضرورت اجتماعی محسوب می‌شود ولی در جامعه، علیرغم رشد جمعیت سالمندان و تغییر هرم جمعیتی، توجه مناسبی به نیازهای سالمندان به‌عنوان یکی از گروه‌های آسیب‌پذیر نمی‌شود.
عضو هیئت ‌علمی مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توان ‌بخشی تهران اظهار داشت: بر اساس سرشماری‎های عمومی نفوس و مسکن، جمعیت سالمندان کشور از سال‌های 1335 تا سال 1390، نزدیک به چهار برابر شد و در سرشماری 1395 حدود 9 درصد جمعیت کشور سالمندان بودند.
زنجری در ادامه افزود: این طرح در راستای غربالگری سلامت در تمام ابعاد از جمله جسمانی، روان‌شناختی و اجتماعی افراد میان‌سال موردب ررسی قرار می‌گیرد و هدف کلی اجرای طرح کوهورت، شناخت و تبیین عوامل تأثیرگذار بر سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی سالمند با بررسی فرآیند گذار از میان‌سالی به سالمندی است.
به گفته وی در این طرح، افراد میان‌سال حدود 15 سال رصد خواهند شد تا به دوران سالمندی برسند که بتوانیم بیماری‌هایی مانند دیابت، قلبی، عروقی، آلزایمر و اختلالات شناختی که در دوران سالمندی شایع است چه ریز فاکتورهایی را به وجود می آورد تا بتوان برنامه‌ مناسبی برای ارتقاء کیفیت زندگی سالمندان اردکان و در مجموع برای سالمندان کشور داشته باشیم.
عضو هیئت‌علمی مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی تهران اظهار داشت: در طرح کوهورت، ابعاد مختلف سلامت میان‌سالان و سالمندان به‌صورت مطالعه طولی و آینده‎نگر موردبررسی قرار می‌گیرد تا بتوان با شناخت سیر طبیعی سالمندی و عوامل تأثیرگذار بر بیماری‎های دوران سالمندی، ضمن تولید دانش مبتنی بر مستندات داخلی، روش‎های ارتقاء کیفیت زندگی آنها را در جامعه ایران فراهم کرد.
بر اساس سرشماری سال 95، 8.4 درصد جمعیت شهرستان اردکان سالمند هستند و 2 هزار معلول و 300 خانوار نیازمند، زیرپوشش اداره بهزیستی اردکان قرار دارند و از خدمات آن بهره‌مند هستند.
مرکز شهرستان 98 هزارنفری اردکان در 60 کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد.
7544/ 2047/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.