اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، همچنین بر رعایت شان و منزلت داوران، برگزاری دوره های دانش افزایی، ارتباط قوی با کمیته داوران فدراسیون و حمایت مادی و معنوی مسئولان استان از آنها تاکید شد.
همچنین آنها افزایش حق الزحمه داوران، جوان گرایی، تامین امنیت آنها، برگزاری دوره های آموزشی و توجیهی برای دست اندرکاران تیم ها و باشگاه ها در خصوص قوانین داوری و حضور فعال برای قضاوت در رقابت های کشوری را خواستار شدند.

**جایگاه داوران باید در کشور ارتقاء یابد
پیشکسوت فوتبال و خبرنگار ورزشی یزد با اشاره به اهمیت و نقش داوران گفت: سال های اخیر برای ارتقای جایگاه داوران یزد در کشور توسط کمیته داوران هیات فوتبال فعالیت های خوبی انجام شده ولی کافی نیست.
علی محمد قادریان افزود: داوران یزد نشان دادند که از توانایی و ظرفیت خوبی در قضاوت مسابقات مختلف کشوری برخوردار هستند ولی به رغم این توانایی هم اکنون فقط تعداد کمی از آنها رقابت های کشوری را قضاوت می کنند.
این فعال رسانه ای ادامه داد: جایگاه داوران ما باید خیلی فراتر از وضعیت کنونی در میان استان ها باشد و قطعا برای ارتقای آن به همکاری مسئولان و پیگیری کمیته داوران و هیات فوتبال و تلاش خود داوران نیاز است.
این پیشکسوت فوتبال یزد تصریح کرد: رسیدگی به وضعیت مالی داوران و پرداخت مناسب حق الزحمه، برگزاری دوره های آموزشی ، جوان گرایی و رعایت حق و حقوق داوران از جمله مسائلی است که باید به دقت رعایت شود.
قادریان با اشار به اینکه کار قضاوت مسابقات فوتبال ، فوتسال و فوتبال ساحلی مهم و حساس است و بعضا دیده می شود که برخی افراد شان داوران را رعایت نمی کنند بر رسیدگی به موقع به موضوع توسط کمیته انضباطی و برخورد با خاطیان تاکید کرد.

** حضور 30 داور یزد در قضاوت های لیگ کشور
همچنین رئیس کمیته داوران هیات فوتبال یزد گفت: هم اکنون در استان حدود 100 داور فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی وجود دارد که از این تعداد 30 الی 40 نفر آنها با ابلاغ فدراسیون در امر قضاوت لیگ های مختلف کشوری حضور دارند.
محمود میرجلیلی افزود: برای ارتقای دانش مربیان و آمادگی جسمی آنها چند سال اخیر به صورت منظم و مستمر با همکاری فدراسیون نسبت به تشکیل کلاس های ارتقای داوری با حضور مدرسان برجسته اقدام شد.
وی با اشاره به اینکه این دوره ها بر حسب نیاز و با جدیت پیگیری می شود، به اهمیت آمادگی جسمانی داوران اشاره کرد و یادآور شد: در این خصوص نسبت به انجام تست گیری و برگزاری تمرین اقدام می شود.
این مسئول با اشاره به توانایی بالقوه داوران به اهمیت ارتباط با فدراسیون، پیگیری و حمایت آنها توسط مسئولان ورزشی و اجرایی استان و هیات فوتبال تاکید کرد، تاکنون گام های خوبی برداشته شد.
میرجلیلی به ضرورت افزایش حق الزحمه داوران و رعایت جایگاه و منزلت آنها در استان اشاره کرد و در این خصوص از مسئولان و رسانه های گروهی، همکاری و همراهی را خواستار شد.
وی به اهمیت شناسایی داوران جوان و بهره گیری از توان آنها برای قضاوت برخی مسابقات بر حسب ضرورت در استان تاکید کرد که سال های اخیر در این خصوص فعالیت های خوبی انجام شد و تداوم دارد.

**رشد داوری با رشد فوتبال رابطه دارد
همچنین به گفته کارشناس داوری فوتبال یزد وضعیت داوری فوتبال یزد در مجموع با توجه به اینکه تیمی در لیگ آزادگان، برتر و دسته دوم کشور حضور ندارد، خوب است، چون رشد داوران و ارتقای آنها در کشور قطعا با تعالی فوتبال استان رابطه نزدیک دارد.
عباس انتظاری می گوید: اگر می خواهیم شاهد موفقیت و ارتقای جایگاه داوران استان و حضور بهتر و بیشتر آنها برای قضاوت در لیگ های مطرح کشور باشیم، بدون شک باید کمک کنیم تا فوتبال یزد روز به روز ارتقا پیدا کند.
وی خاطر نشان کرد: پایین بودن حق الزحمه داوران به رغم اهمیت موضوع و همچنین وقت زیادی که داور برای قضاوت و رفت و آمد ها هزینه می کند، خیلی کم است و برای ایجاد انگیزه و تشویق داوران جوان باید مبلغ افزایش یابد.
ناظر لیگ آزادگان کشور می گوید: به روز بودن داوران و ارتقای علمی و عملی آنها برای دعوت به قضاوت لیگ های کشور نقش مهمی دارد که باید همواره به آن عنایت شود.
انتظاری با اشاره به اینکه سال های اخیر برای موفقیت داوران کارهای خوبی انجام شد بر تداوم آن تاکید کرد و افزود: همراهی مسئولان و حمایت رسانه ها و برگزاری دوره های آموزشی و ارتباط با فدراسیون نقش مهمی در ارتقای جایگاه آنها دارد.

**حمایت از داوران فقط در شعار باقی نماند
همچنین داور لیگ آزادگان گفت: حمایت مادی و معنوی از داوران به خاطر مسئولیتی که دارند نباید تنها در حرف و شعار خلاصه شود، بلکه در عمل باید شاهد همراهی باشیم که موجب ایجاد انگیزه و ارتقای جایگاه در سطح ملی می شود.
محمد علی رضایی افزود: هیات فوتبال استان باید بیش از گذشته ارتباط خود را با فدراسیون و کمیته داوران تقویت کند تا به خاطر توانایی داوران یزد از وجود آنها بیش از گذشته در قضاوت رقابت های مطرح کشور از آنها استفاده شود.
وی تاکید کرد: جوان گرایی، افزایش حق الزحمه بر اساس کاری که انجام می دهند، رعایت جایگاه و منزلت آنها و تداوم برگزاری دوره های دانش افزایی نقش مهمی در ارتقای دانش داوران یزد در کشور دارد.

**داوران فوتبال ساحلی فراموش نشوند
داور یزدی لیگ برتر فوتبال ساحلی کشور هم اظهار داشت: با توجه به جایگاه این رشته، کمترین توقع از مسئولان این است که نگاه ویژه به داوران فوتبال ساحلی استان داشته باشند و حمایت کنند.
علی اکبر زارعی مقدم افزود: در یزد زیر ساخت های خوبی برای فوتبال ساحلی داریم و حکم برند را در کشور دارد که باید به همان میزان با حمایت و همراهی مسئولان شاهد موفقیت داوران این رشته باشیم.
وی ادامه داد: باید دوره های آموزشی برای داوران جوان علاقه مند به قضاوت فوتبال ساحلی پیش بینی شود و حق الزحمه آنها با حمایت هیات فوتبال و فدراسیون افزایش یابد.

**واحد حقوقی هیات فوتبال تشکیل شود
داور یزدی لیگ برتر فوتسال کشور هم اظهار داشت: برخی مواقع شاهد برخی برخوردهای نامناسب با داوران این رشته هستیم که باید هیات فوتبال استان با راه اندازی واحد حقوقی از آنها بر پایه مقررات حمایت کند.
ولی الله رضایی افزود: برقراری ارتباط با فدراسیون و کمیته فوتسال، برگزاری دوره های دانش افزایی به روز بودن، افزایش تمرین، آمادگی بدنی، حمایت و همراهی مسئولان نباید فراموش شود.
وی عنوان کرد: وجود تیم های فوتسال استان در لیگ های کشور موجب انگیزه در بین داوران می شود که با حمایت مسئولان شاهد حضور تعدادی تیم در کشور باشیم.

**بانوان داور یزد توانایی قضاوت لیگ های کشور را دارند
داور یزدی لیگ برتر فوتبال ساحلی و فوتسال کشور گفت: خانم های داور توانایی و آمادگی قضاوت مهمترین رقابت های کشوری را دارند که برای انجام آن به حمایت، همراهی و ارتباط قوی تر با فدراسیون نیاز است .
بنفشه داوری افزود: در حال حاضر تیم فوتسال بانوان یزد در رده بالای لیگ های کشور حضور ندارد، این عاملی است که موجب بی انگیزگی در بین داوران شده است .
وی خاطر نشان کرد: برای ایجاد انگیزه در میان داوران باید لیگ های فوتسال و فوتبال ساحلی بانوان تقویت و دوره های آموزشی داوری و مربیگری برگزار شود.
استان یزد یا یک میلیون و 138 هزار نفر جمعیت، 30 تیم فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی در لیگ های کشور و حدود 100 تیم در لیگ استان دارد.
هم اکنون حدود 10 هزار نفر از جامعه فوتبال استان یزد زیر پوشش خدمات بیمه ورزشی هستند.
ایرنا، تنها خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران است که به‌عنوان ششمین خبرگزاری جهانی در 19 مرداد 1313 خورشیدی با عنوان « آژانس پارس» و باهدف تولید و بازتاب اخبار و رویدادهای مهم ایران، منطقه و جهان شکل گرفت.
این رسانه ملی در هشتم دی 1360 با تصویب مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری جمهوری اسلامی تغییر نام داد و هم‌اکنون 84 سال از فعالیت آن می‌گذرد و قدیمی‌ترین خبرگزاری ایران است.
ایرنا دارای شبکه‌ای گسترده از دفاتر و خبرنگاران در داخل و خارج از کشور است به‌گونه‌ای که علاوه بر 54 دفتر در مراکز استان‌ها و شهرهای مهم، شبکه گسترده از خبرنگاران محلی در نقاط مختلف دارد.
ایرنا همچنین در حال حاضر با بهره‌گیری از 22 دفتر خارجی، تحولات و رویدادهای جهان را از نزدیک پوشش می‌دهد و علاوه بر آن، اخبار تحولات ایران را علاوه بر فارسی به 8 زبان زنده و مهم دنیا در اختیار مخاطبان می‌گذارد.
ایرنا همچنین صاحب‌امتیازی روزنامه‌های ایران، ایران ورزشی، روزنامه عربی زبان الوفاق، انگلیسی‌زبان ایران دیلی و روزنامه ویژه نابینایان - «ایران سپید»- را در اختیار دارد و دانشکده خبر به‌عنوان یکی از مهمترین مراکز تربیت خبرنگاران و متصدیان حوزه اطلاع‌رسانی کشور نیز وابسته به آن است.
7536/ 2047/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.