اخبار مرتبط

نادر سلیم روز ‌شنبه در حاشیه بازدید از چند مجتمع‌های دامداری شهرستان ابرکوه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بدون اشاره به میزان تولید در این مدت افزود: سالانه 387 هزار تن انواع فرآورده‌ دامی و طیور توسط کشاورزان و دامداران تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.
وی اظهار داشت: این میزان فراورده شامل 282 هزار تن شیر خام ، 18 هزار و 500 تن گوشت قرمز ، 58 هزار تن گوشت مرغ ، 24 هزار تن تخم‌مرغ ، سه هزار و 500 تن گوشت سایر ماکیان و 245 تن عسل است.
این مسئول ادامه داد: سالانه علاوه بر تولیدات دامی، 457 هزار تن فراورده‌های دامی خوراکی و غیرخوراکی شامل 300 تن پشم، کرک و مو ، هزار و 920 تن آلایش خوراکی و 450 هزار تن آلایش غیرخوراکی شامل پوست و کود در استان تولید می‌شود.
معاون سازمان جهاد کشاورزی اضافه کرد: روزانه 772 تن شیر خام در استان از 130 هزار رأس گاو شیری تولید می‌شود و 416 تن آن به‌عنوان مازاد بر نیاز استان در مناطق هم‌جوار عرضه می‌شود.
سلیم با بیان اینکه 660 واحد پرورش گاو شیری در استان فعال است ، یادآور شد: بخشی از شیر تولیدی برای فراوری در اختیار 23 کارخانه لبنی یزد قرار می‌گیرد.
وی بیان کرد: بخشی از تولید شیر توسط دامداران به‌صورت سنتی فرآوری و محصول آن در داخل و خارج از استان عرضه می‌شود.
این مسئول ادامه داد: در مناطق مختلف استان بستر خوبی برای تولید شیر فراهم است و افرادی که در این زمینه توانایی تولید پرورش گاوشیری و حتی پرواربندی را داشته باشند، می‌توانند برای اخذ مجوز به مدیریت جهاد کشاورزی 10 شهرستان استان مراجعه کنند.
وی بیان کرد: یکی از بزرگ‌ترین واحد تولیدی فراوری لبنی یزد با 50درصد پیشرفت فزیکی و با 140 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی در ابرکوه در دست ‌ساخت است .
این مسئول ادامه داد:این واحد تولیدی در موقع بهره‌برداری روزانه 200 تن شیر را به انواع مواد لبنی به‌ ویژه شیر خشک ، پودر آب‌پنیر ، پنیر یو اف فراوری خواهد کرد و زمینه اشتغال 200 نفر فراهم خواهد ‌شد.
وی بابیان اینکه سیاست جهاد کشاورزی استان جلوگیری از خروج شیر خام از استان در گلوگاه یزد- فارس است، یادآور شد: هم‌اکنون 28 واحد تولید انواع محصول لبنی با ظرفیت 212 هزار و 658 تن در استان فعال است و زمینه اشتغال حدود هزار نفر را به ‌طور مستقیم فراهم کرده است.
معاون سازمان جهاد کشاورزی یزد در ادامه با بیان اینکه در کشور سالانه بیش از هشت میلیون تن شیر تولید می‌شود، گفت: یزد به‌رغم کویری بودن و محدویت های منابع آبی جایگاه هجدهم تولید شیر را در کشور دارد.
استان یزد حدود سه میلیون واحد دامی و یک هزار و 100 واحد طیور دارد.
7540/ 2047/
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.