اخبار مرتبط

علی اصغر صمدیانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با ثبت این اثر، تعداد آثار ثبت شده ملی مهریز به عدد 100 رسید.
وی ادامه داد: بنای ساخت این شهر را به 'مهرنگار' دختر انوشیروان ساسانی نسبت داده اند که در روزگاران پیشین، 'مهرگرد' و 'مهریجرد' هم نامیده ‌شده است.
این مسئول خاطرنشان کرد: شهر امروزی مهریز از ادغام و به هم پیوستن پنج سکونتگاه به نام‌های مهرپادین، مزویرآباد، بغدادآباد، استهریج و منگاباد به وجود آمده است.
صمدیانی گفت: با توجه به وجود منابع آبی گسترده و قنوات متعدد، این منطقه از سرسبزی و طراوت منحصر به ‌فردی برخوردار است و این شهر را می‌توان توده‌ای از باغ‌های بسیار زیبا، زمین‌های مزروعی وسیع با گونه معماری و ساخت متفاوت توصیف کرد.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی مهریز افزود: این شکل قرار گیری، گونه‌های متفاوت خانه، باغ و در سطح کلان الگوی باغ شهر را به وجود آورده و همین امر باعث شده که معماری، طبیعت و باغ‌های موجود در یک تعامل و تأثیرگذاری متقابل قرارگرفته و درنهایت بافت منحصر بفرد تاریخی با حضور پررنگ باغات را به نمایش بگذارد.
صمدیانی تصریح کرد: در این راستا پایگاه پژوهشی بافت تاریخی شهر مهریز از سال 1395 تکمیل پرونده ثبت ملی این باغ شهر ارزشمند را آغاز کرد.
مهریز 600 اثر تاریخی شناسایی‌ شده دارد و باغ پهلوان پور، قنات حسن‌آباد مشیر و دهنو در فهرست آثار سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد(یونسکو) ثبت شده است.
مرکز شهرستان 50 هزار نفری مهریز در 30 کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.
7536/ 6197
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.