اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، شرکت کنندگان در این میزگرد با اشاره به اهمیت و نقش این صنعت در جذب گردشگران داخلی و خارجی و نقش آن در ایجاد اشتغال و معرفی ظرفیت های منطقه، بر همکاری دستگاه های اجرایی و مشارکت بخش خصوصی تاکید کردند.
همچنین، بهره گیری مناسب از فضای مجازی، انجام برنامه های فرهنگی و رسانه ای و برگزاری جشنواره ها بر اساس آداب و رسوم مردم و رعایت شئون دینی و فرهنگی مورد تاکید قرار گرفت.

**محور سند توسعه مهریز گردشگری است
معاون فرمانداری مهریز در این نشست می گوید: با توجه به ظرفیت های خوب گردشگری که در شهرستان وجود دارد، محور اصلی سند توسعه منطقه بر اساس امور گردشگری تعریف و تدوین شد که در مراحل پایانی کار قرار داریم.
محمد زارع با اشاره به اینکه قابلیت های تاریخی، فرهنگی و طبیعی زیادی در شهرستان وجود دارد و هنوز بخشی از آنها شناسایی نشد، ابراز امیدواری کرد: با اجرای سند توسعه و صنعت گردشگری ایجاد تحول در اشتغال و پیشرفت منطقه حاصل شود.
این مسئول اظهار داشت: برای توفیق اولین گام این است، مردم به این باور برسند، صنعت گردشگری می تواند عامل خوبی برای توسعه شهرشان باشد .
زارع می گوید: سال های اخیر دولت تدبیر و امید برای گسترش صنعت گردشگری توجه خاصی دارد و در این راستا کارهای مناسبی انجام شد، باید از این فرصت در منطقه استفاده کرد.
به گفته معاون فرمانداری مهریز، توجه به گردشگری روستایی با پرداخت تسهیلات در قالب توسعه پایدار روستایی برنامه های خوبی است که باید از آن برای گسترش این صنعت استفاده کرد.
زارع به اهمیت فراهم کردن زیر ساخت های لازم برای جذب گردشگران مثل ایجاد بوم گردی ها، هتل ها و سایر اقامتگاه های مناسب اشاره کرد و از بخش خصوصی برای ورود به این عرصه دعوت به همکاری کرد.

** مهریز 100 اثر ملی و 2 اثر جهانی دارد
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهریز در این میزگرد اظهار داشت: از 600 اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی شناسایی شده شهرستان تاکنون 100 اثر در فهرست آثار ملی و 2 اثر شامل باغ ایرانی پهلوانپور و قنات حسن آباد دهنو و مشیر در فهرست آثار جهانی ثبت شد.
الهام جلوداری افزود: علاوه بر آثار تاریخی و فرهنگی تاکنون سه رشته صنایع دستی شامل چاقوسازی، سنگ تراشی و « ترکه بافی» هم در فهرست آثار ملی ثبت است.
وی به ظرفیت های گردشگری در روستاهای منطقه اشاره کرد و یادآور شد: هم اکنون روستاهای ارنان و سریزد به عنوان مناطق نمونه گردشگری و روستاهای هرفته، مدوار ، منشاد و بنادک سادات جزو روستاهای هدف گردشگری انتخاب شدند.
این مسئول تصریح کرد: در سال 1396 حدود 30 هزار گردشگر داخلی و خارجی از آثار و ابنیه تاریخی و فرهنگی بازدید کردند که نشان دهنده ظرفیت های خوبی است، باید بیش از گذشته از آن در راستای معرفی منطقه و توسعه اشتغال بهره گرفت .
خانم جلوداری به توجه دولت به ظرفیت های گردشگری مهریز در سال های اخیر اشاره کرد و نمونه بارز آن را حمایت در ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در شهر و روستاهای بخش مرکزی ذکر کرد.
به گفته وی هم اکنون 11 بوم گردی در شهر و روستاهای منطقه نسبت به پذیرش و اسکان گردشگران داخلی و خارجی فعالیت دارد و هشت مورد دیگر هم در دست اقدام است .
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهریز همچنین به انجام فعالیت های فرهنگی و اطلاع رسانی برای معرفی ظرفیت های صنعت گردشگری اشاره کرد و همکاری بیشتر رسانه ها را در این ارتباط خواستار شد.
به گفته جلوداری، بخش خصوصی و علاقه مندان می توانند با توجه به ظرفیت های خوبی که در گردشگری وجود دارد برای احیا آثار در کنار فعالیت های دولت برای ایجاد برخی زیرساخت ها به خصوص هتل اقدام کنند.

** ناشناخته بودن ظرفیت های گردشگری مهریز
عضو شورای اسلامی شهر مهریز هم اظهار داشت: با وجود فعالیت های رسانه ای و تبلیغاتی که سال های اخیر توسط مسئولان مرتبط برای معرفی گردشگری انجام شد، این اقدامات به هیچ وجه کافی نیست، در این ارتباط باید بهتر و بیشتر تلاش کنیم.
علیرضا ابویی افزود: استفاده صحیح از فضای مجازی، تهیه و چاپ کتاب و برخی نوشته های مناسب و برگزاری جلسه های فرهنگی با حضور کارشناسان و انجام جشنواره های فرهنگی نقش مهمی در معرفی ظرفیت های منطقه خواهد داشت.
وی تصریح کرد: ایجاد اقامتگاه های بوم گردی، هتل ها و سایر زیر ساخت ها برای جذب گردشگران برای تامین رفاه و آسایش آنها با در نظر داشتن شرایط فرهنگی به معرفی ظرفیت های منطقه کمک می کند.
شهردار سابق مهریز می گوید: همکاری بین بخشی و بهره گیری از ظرفیت های بخش خصوصی و علاقه مندان در کنار برنامه هایی که دولت انجام می دهد در تسریع به اهداف صنعت گردشگری موثر است.

** لزوم انجام فعالیت های پژوهشی در حوزه گردشگری
همچنین مدیر پایگاه باغ جهانی پهلوانپور و شهرتاریخی مهریز می گوید: این شهرستان به خاطر ظرفیت های خوب گردشگری که در استان وجود دارد از سال های گذشته فعالیت های خوبی در بخش پژوهشی و تحقیقاتی آن انجام شده است.
علی اصفر صمدیانی افزود: پایگاه پژوهشی بر اساس اهداف و برنامه های خود با بهره گیری از افراد صاحب نظر و مطالعات عمیق برای معرفی ظرفیت های گردشگری منطقه به نقش آفرینی مشغول است.
وی با اشاره به اینکه علاقه مندان می توانند با پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی همکاری کنند به اهمیت انجام فعالیت های تحقیقاتی، فرهنگی و رسانه ی برای تبیین ظرفیت های گردشگری تاکید کرد.
رئیس سابق اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهریز ادامه داد: با توجه به وجود 2 اثر جهانی و 100 اثر تاریخی و فرهنگی ملی ثبت شده مهریز، باید از آن در سند توسعه برای اشتغال بهره گرفت.
صمدیانی خاطر نشان کرد: ایجاد زیر ساخت ها با مشارک بخش خصوصی و حمایتی که دولت انجام می دهد، در معرفی هرچه بیشتر صنعت گردشگری منطقه و تحقق اهداف موثر است و باید پیگیری شود.

**ضرورت ایجاد زیرساخت ها و جذب گردشگر
همچنین یکی از فعالان امور گردشگری بخش خصوصی بیان داشت: برای جذب بیشتر گردشگران داخلی و خارجی علاوه بر فعالیت های فرهنگی و رسانه ای باید زیر ساخت های مناسب به خصوص برای اقامت آنها فراهم شود.
محمود بهاری افزود: تاکنون کارهایی در ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در شهر و برخی مناطق روستایی انجام ولی کافی نیست و باید بیشتر اقدام شود.
وی ادامه داد: همکاری اداره ها و نهادها با بخش خصوصی و سرمایه گذاران و حمایت مادی و معنوی از آنها از جمله مواردی است که هرچند الان انجام می شود ولی باید افزایش یابد تا شاهد مشارکت بیشتر علاقه مندان در این بخش باشیم.
راهنمای گردشگری مهریز تصریح کرد: باغ جهانی پهلوانپور از طرفیت های خوبی برای حضور گردشگران برخوردار است، باید در این مجموعه تاریخی و فرهنگی فعالیت های بهتری انجام شود.
بهاری می گوید: انجام امور تبلیغی با استفاده از فضای مجازی و تمام امکانات رسانه ای منطقه نقش موثری در معرفی ظرفیت ها و جذب گردشگران دارد و موجب توسعه شهرستان می شود.
اسناد مکتوب، شکل‌گیری مهریز را به مهرنگار دختر انوشیروان ساسانی منسوب می‌دانند و در روزگاران پیشین مهرگرد و سپس مهریجرد نامیده شد.
محدوده جغرافیای تاریخی مهریز را می‌توان یکی از کهن‌ترین محل استقرار سکونتگاه‌های منطقه مرکزی ایران بیان کرد.
سنگ‌نگاره‌های پهنه کوه ارنان مربوط به دوران پیش‌ازتاریخ، یافتن خشت‌هایی از دوران مادها در سکونتگاه اشکانی غربال بیز، آثار یک دخمه بسیار کهن در پلنگ کوه نزدیک مهریز که گویای سکونت زرتشتیان در سده‌های بعد از اسلام در آنجاست.
همچنین نشانه‌های سکونت در روزگار کهن به‌ویژه دوران پیش از اسلام در محدوده شهر باستانی « فرافر» همگی اسناد موجود با تأکید بر سابقه دیرینه استقرار و زندگی در مهریز دارد .
شهرستان مهریز دارای آثار تاریخی و گردشگری متعددی است از آن جمله می‌توان از باغ پهلوان ‌پور، چشمه غربال بیز، کوه ریگ، کاروانسرای زین‌الدین، قلعه سر یزد، سرو کهن‌سال، زیارتگاه پیرنارکی و سایر آثار نام برد.
مرکز شهرستان 50 هزارنفری مهریز در 30 کیلومتری جنوب شهر یزد و در کنار جاده اصلی تهران - بندرعباس قرار دارد، 60 درصد جمعیت منطقه در حوزه شهری سکونت دارند.
ایرنا به‌عنوان تنها خبرگزاری رسمی ایران همواره بر پایه رسالتی که بر عهده دارد نسبت به برگزاری میزگردهای مختلفی باهدف ارتقای فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، ورزشی و سیاسی جامعه اقدام می‌کند.
خبرگزاری جمهوری اسلامی در سال 1313 خورشیدی بانام «آژانس خبری پارس» به‌عنوان ششمین خبرگزاری جهانی تأسیس شد و در بیش از هشت دهه فعالیت، علاوه بر جریان سازی خبری یکی از منابع مهم خبری رسانه‌های داخلی و خارجی است.
7541/ 2047/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.