اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا، این آیین معنوی، همه ساله در این روز و همچنین عصر عاشورا و 21 رمضان با حضور خیل عظیم عاشقان اهل بیت(ع) از سراسر استان و کشور برپا می شود.
نخل که در لغت فارسی به معنای تابوت است در نزد مردم منطقه، نمادی از تابوت حضرت سیدالشهدا(ع) است، وسیله ای چوبی که دو طرف آن به صورت مشبک از چوب ساخته شده و بوسیله چوب های دیگر به هم مرتبط و بر روی چهار تیر چوبی قرار دارد.
هیات های مذهبی در این روز، بدنه نخل را با پارچه سیاه پوشانده و پس از آماده شدن، یکی از هیات های مذهبی وارد حسینیه شده و در حالیکه اعضای هیات می دوند و با صدای بلند حسین حسین می گویند به زیر نخل رفته و به اتفاق دیگر عزاداران که از قبل در زیر نخل بودند با فریاد یا علی نخل را از جا بلند می کنند.
در این زمان، عزاداران نخل را سه یا پنج مرتبه دور حسینیه می گردانند و همزمان صدای اذان در فضای حسینیه، طنین انداز می شود.
آیین نخل برداری در این لحظه از چنان هیجان معنوی برخوردار است که باید در صحنه بود و با چشم خود این منظره روحانی را نظاره کرد.
مردم سوگوار و اعضای هیات های مذهبی پس از آنکه نخل را به دور حسینیه گرداندند آن را در جای اولیه خود قرار داده و در حالیکه به سر و سینه خود می زنند فریاد حسین حسین آنها در حسینیه، طنین انداز می شود.
مراسم روز عاشورای تفت که نخل برداری نیز جزئی از آن است در فهرست آثار معنوی کشور ثبت شده و بسیاری از مردم ایران، تفت را با آیین نخل برداری آن می شناسند.
این شهر در 20 کیلومتری جنوب غربی شهر یزد واقع شده است.
6197
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.