اخبار مرتبط

طلعت کاویانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اهدای عضو فرخ پوریحیی پوستین سرایی 67 ساله ساکن شهرستان صومعه سرا که به علت سقوط از ارتفاع دچار مرگ مغزی شده بود، با رضایت خانواده اش انجام شده است.
وی اظهار داشت: کبد این فرد دچار مرگ مغزی در مرکز فراهم آوری رازی رشت برداشته و برای پیوند به بیمار نیازمند به بیمارستان ابوعلی سینا شیراز منتقل شده است.
از ابتدای امسال تاکنون، هشت خانواده از افراد دچار مرگ مغزی در استان گیلان، برای اهدای عضو عزیزشان اقدام کرده اند.
اعلام رضایت برای پیوند اعضا از سال 1387 در گیلان انجام گرفت، باربد چمن زیبای، کودک چهار ساله اولین اهدا کننده در گیلان است که با رضایت خانواده کلیه اش به مردی 42ساله پیوند زده شد.
کلیه ‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده،ریه ها، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت های بدن از جمله پوست و همچنین قرنیه چشم ، تاندون ، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول عبارتند ازاست.
قانون پیوند اعضا، فروردین ماه 1379 در مجلس شورای اسلامی به‌ تصویب رسید، برپایه این قانون، اعضای بیماران فوت ‌شده یا بیمارانی که مرگ‌ مغزی آنان آشکار و مسلم شده است را می ‌توان به ‌شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی‌ دم برای پیوند ‌به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده کرد.
آیین ‌نامه اجرایی قانون اهدای عضو نیز در خردادماه ١٣٨١ در 2 ماده به تصویب رسید، در این آیین نامه تاکید شده است که تشخیص و تایید مرگ‌ مغزی توسط چهار پزشک، متشکل از یک ‌متخصص نورولوژی، یک ‌متخصص جراحی مغز و اعصاب، یک ‌متخصص داخلی و یک ‌متخصص بیهوشی ‌صورت می‌ گیرد.
7286 /6030
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.