اخبار مرتبط

ولی جهانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تجربه به نمایش گذاردن اشیاء پر شکوه عصر آهن و استقبال بیش از 10 هزار نفر از آنها طی مدت کوتاه، ما را بر این تصمیم استوار ساخت که هر ماه برنامه ای شاخص در گنجینه رشت اجرایی شود.
وی اظهار کرد: موزه ها ظرفیتی عظیم در حوزه گردشگری فرهنگی محسوب می شوند و می بایست از این ظرفیت در راستای بالندگی فرهنگی و آشنایی مردمان این سرزمین با هویت پر افتخار خویش و همچنان رونق گردشگری استفاده کرد.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان یادآور شد: در زمان حاضر تصمیم بر این است تا پس از جام مارلیک، جام های رشی که بعد از سرقت از این استان در آن سوی آب ها کشف شد ، در موطن خویش به نمایش درآیند.
به گفته جهانی، پس از به نمایش گذاردن جام مارلیک و اشیاء پر شکوه زرین عصر آهن در موزه رشت، با هماهنگی های انجام شده در مردادماه امسال ، نشانی دیگر از هویت پر افتخار این سرزمین برای مردمانش به نمایش گذاشته می شود.
به نمایش گذاردن شکوه عصر آهن بویژه جام مارلیک و جام زندگی پس از نیم قرن دوری از موطن خویش و اینک جام های رشی، فرصتی هستند تا مردمان این سرزمین در بازدید از آنها به بخشی از تاریخ و هویت خویش ببالند.
بازدید از 59 شیء زرین عصر آهن از جمله جام های زرین مارلیک و درخت زندگی بمناسبت پاسداشت موزه و میراث فرهنگی، از 25 اردیبهشت تا 13 خردادماه جاری در معرض تماشای مردم قرار گرفت و 10 هزار و 200 نفر ، از جام مارلیک بازدید کردند.
اشیاء یادشده شامل جام های مارلیک، درخت زندگی، افسانه زندگی بز کوهی، عقاب و قوچ، سر ببر زرین، گردنبند زرین با مهره های چهار پیچان و آویز به شکل خوشه انار، دکمه و سربند زرین و ... بود.
1881/2007
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.