اخبار مرتبط

گودرز خردادپور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این میزان برگ سبز برداشت شده، 29 هزار و 564 تن معادل 80 و 65 صدم درصد درجه یک و هفت هزار و 92 تن معادل 19 و 35 صدم درصد درجه 2 است.
وی ارزش اقتصادی این میزان برگ سبز چای را 915 میلیارد و 250 میلیون ریال ذکر و اظهار کرد: امسال برداشت برگ سبز چای از اول اردیبهشت ماه حدود یک هفته زودتر از سال بهره برداری گذشته از باغ های شمال آغاز شده است.
خردادپور ادامه داد: براساس ضریب تبدیل برگ سبز چای خشک از هر چهار و 44 صدم کیلوگرم برگ سبز، یک کیلوگرم چای خشک بصورت میانگین بدست می آید.
وی کیفیت چای تولید داخلی در بهار امسال را خوب توصیف کرد و گفت: نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک و درجه 2 در سال زراعی جاری از سوی شورای عالی اقتصاد با چهار درصد افزایش ، به ترتیب 27 هزار و 292 ریال و همچنین 15 هزار و 283 ریال تعیین شده است.
برداشت برگ سبز چای از باغ های شمال کشور در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می شود.
178 واحد چایسازی در استان های گیلان و مازندران وجود دارد که سال گذشته، 151 واحد فعال با سازمان چای قرارداد بستند و از 108 هزار تن برگ سبز چای تحویلی چایکاران به کارخانه های چایسازی، حدود 24 هزار تن چای خشک تولید شد.
استان های گیلان و مازندران 25 تا 28 هزار هکتار باغ چای دارند که 90 درصد این باغ ها در استان گیلان واقع است.
لاهیجان در 40 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و سازمان چای کشور در این شهرستان قرار دارد.
6029/2007
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.