اخبار مرتبط

سید ساجدین جلالی چمنی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس آمار در سال 95 اطلاعات و آگاهی های مردم به مسائل امدادی 9 درصد بود که این رقم در سال گذشته به 15درصد افزایش یافت و امیدواریم با اجرای برنامه های راهبردی، این شناخت و آگاهی در سال جاری به 30 درصد برسد.
وی خاطرنشان کرد: از 18 تا 24 اردیبهشت ماه تحت عنوان هفته هلال احمر و صلیب سرخ جهانی نام گذاری شده و هلال احمر لاهیجان بر اساس ماموریت های محول شده در این هفته، اجرای برنامه های متعدد از جمله طرح ملی خادم، دادرس و طرح آموزش همگانی را انجام داد.
به گفته جلالی چمنی، در هفته هلال احمر 2 خانه هلال در روستاهای پایین محله رودبنه و پایین محله بیجاربنه لاهیجان افتتاح شد و هدف از راه اندازی این خانه ها انتقال آموزش های امداد و نجات به قشرهای پایین جامعه و روستایی است.
وی تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون در شهرستان لاهیجان شش خانه هلال به بهره برداری رسیده و شش خانه هلال نیز در دهستان ها و روستاها در حال احداث است.
جلالی چمنی خاطرنشان کرد: ایران جزو 10 کشور حادثه خیز جهان از نظر بروز سوانح، حوادث و استان گیلان نیز جزو پنج استان اول کشور محسوب می شود و لاهیجان نیز با وجود رانش زمین، بارندگی های سطحی و آتش سوزی های جنگلی یکی از شهرستان های پرحادثه گیلان است.
وی خاطرنشان کرد: به این منظور طرح ملی خادم برای خانواده های آماده مخاطرات در هفته هلال احمر در این شهرستان در حال اجراست و در این طرح مربیان با مراجعه به منازل و خانه های مردم، موارد آموزشی، امدادی، کمک های اولیه، موارد خود امدادی و شناخت نقاط امن ساختمان را به اهالی و ساکنان آموزش می دهند.
جلالی چمنی اضافه کرد: یکی دیگر از طرح های در حال اجرا ، طرح ملی دادرس است که این طرح تحت عنوان دانش آموزان آماده برای روزهای سخت نام دارد؛ اعتقاد داریم آموزش و پرورش نیروی محرکه هر جامعه است و نیروهای انتقال دهنده معلمان و مربیان و نیروی انتقال گیرنده دانش آموزان می توانند در مسائل آموزشی در زمینه روشنگری نسبت به حوادث نقش موثری ایفا کنند.
رئیس جمعیت هلال احمر لاهیجان ادامه داد: تفاهمنامه ای بین هلال احمر و آموزش و پرورش در خصوص امداد و کمک های اولیه امضا شده که براساس آن، به دانش آموزان آموزش داده می شود تا در روزهای سخت، از آنان برای امداد رسانی کمک گرفته شود.
وی یادآور شد: طرحی نیز تحت عنوان آموزش همگانی بدون شرایط سنی برای عموم مردم برگزار که براساس آن، مواردی در زمینه مسائل امداد و نجات و کمک های اولیه آموزش داده می شود.
جلالی چمنی خاطرنشان کرد: طرح اجرای کانون های دانشجویی در دانشگاه ها نیز از جمله طرح های این جمعیت در شهرستان لاهیجان است که هم اکنون در کانون دانشجویی دانشگاه آزاد لاهیجان فعال شده و در نظر است این طرح در دیگر دانشگاه های این شهرستان نیز فعال شود.
شهرستان لاهیجان با دو بخش مرکزی و رودبنه در 40 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است.
6029 / 2007
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.