اخبار مرتبط

محمد قاسم پور روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا ، سطح زیر کشت اراضی برنج در این شهرستان را 23 هزار و 570 هکتار و میزان تقریبی برنج سفید بدست آمده را 60 هزار و 103 تن ذکر کرد.
وی ارقام هاشمی ، جمشید جو ، حسن سرا ، دم زرد و دم سیاه را مهمترین ارقام برنج این شهرستان عنوان و بیان کرد: هم اکنون بطور متوسط هر کیلوگرم برنج این شهرستان، یکصد هزار ریال در بازار خرید و فروش می شود.
قاسم پور افزود: شرایط مطلوب جوی و همچنین آب رسانی بموقع اراضی کشاورزی موجب شد تا امسال میزان تولید برنج این شهرستان در مقایسه با سال زراعی گذشته، حدود 10 درصد افزایش داشته باشد.
به گفته مدیر جهاد کشاورزی آستانه اشرفیه، با توجه به وجود 385 دستگاه ماشین دروگر در این شهرستان امسال بیش از 20 هزار هکتار از اراضی زیر کشت برنج، بصورت مکانیزه برداشت شد ضمن اینکه افزون بر 105 کارخانه شالیکوبی این شهرستان در زمینه تبدیل شلتوک به عمل آمده از اراضی به برنج سفید فعالیت داشته اند.
شهرستان آستانه اشرفیه با دو بخش مرکزی و بندرکیاشهر، در 35 کیلومتری شرق مرکز گیلان واقع شده و یکی از قطب های مهم تولید برنج استان محسوب می شود. بطور میانگین سالانه در هر هکتار از اراضی زیر کشت این منطقه، بیش از چهار هزار و 500 کیلوگرم شلتوک به دست می آید که از این میزان 60 درصد به برنج سفید تبدیل می شود.
استان گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور است و رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولیدکننده برنج بعد از استان مازندران را به خود اختصاص داده است.
ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم های کیفی و ارقام گوهر، سپیدرود و خزر جزو رقم های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می شود.
خبرنگار:علیرضارنجکش**انتشاردهنده: کبیری
7287/2007

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.