اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، فیلم ، بازخوانی تاریخ مشروطه بود تاریخی که زنان نیز در آن نقش مهمی داشتند از آنها که در لبیک به تحریم تنباکو قلیان ها را حتی در کاخ شاهی شکستند ، مادرانی که در اعتراض به گرانی نان قوت اصلی فرزندانشان کالسکه دولتمردان را محاصره کردند ،بانوان پیشرویی مانند روشنک نوع دوست روزنامه‌نگار گیلانی که پرچم تجدد به دست گرفتند و مدرسه و نشریه ایجاد کردند، یا آنان که چون زینب پاشا ، سردار مریم بختیاری و لیلای گیلانی سلاح برداشتند و برای آزادی جنگیدند.

فیلم با حضور سوسن شریعتی اندیشمند و پژوهشگر تاریخ فرزند زنده یاد دکتر علی شریعتی و استقبال بسیار خوب مخاطبان همراه بود.

*تلاشی برای احیای حافظه تاریخی
آزاده بی زار گیتی پژوهشگر و مستندساز گیلانی در مورد چرایی ساخت این فیلم گفت: ایده اولیه فیلم زمانی که 18 ساله بودم و روی مقاله ای در مورد زندگی روشنک نوع دوست روزنامه نگار پیشرو گیلان تحقیق می کردم در ذهنم شکل گرفت .

وی اظهار داشت : خلاء عجیبی در تاریخ می دیدم گویی جان فشانی های بی دریغ زنان و شور میهن پرستانه آنان در انقلاب مشروطیت بعنوان یکی از بزرگترین جنبشهای معاصر ایران از حافظه تاریخی ما پاک شده بود .

این هنرمند با بیان این که بازخوانی دوباره تاریخ می تواند ما را به فهم صحیح تر و دقیق تر تاریخ برساند و به ترمیم و احیاء حافظه جمعی ما کمک کند، افزود: به همین جهت بازخوانی دوباره تاریخ را برای خودم نوعی ضرورت می دانم و تلاشم در فیلم ترمیم این حافظه تاریخی جمعی بود.

وی با بیان این که نیمه پنهان ماه فیلمی با موضوع زنان است نه فیلمی زنانه خاطرنشان کرد: در فیلم نمی خواستم دو جنسیت زن و مرد را روبه روی هم قرار دهم بلکه می خواستم بگویم تاریخ را می شود جور دیگری هم دید که فقط تاریخ فاتحان نباشد بلکه تاریخ زنان و مردان بی تاریخ باشد.

بی زار گیتی اظهار داشت : ما در کنار هم تاریخ را می سازیم و معنا می بخشیم و باید با کمک هم جهان بهتری بسازیم .

وی یاداور شد: موضوع فیلم سال 86 تصویب شد و تحقیق در مورد آن سه سال طول کشید و جایزه بهترین پژوهش را بدست آورد اما هفت سال طول کشید تا با ساخت فیلم موافقت شود و شش سال ناپیوسته برای تولید فیلم کار شد.

این بانوی مستند ساز اظهار داشت : خوشحالم که نیمه پنهان ماه به رغم همه کاستی ها وخلائی که در حوزه آرشیو داشتیم خصوصا در مورد مسائل زنان سرانجام ساخته شد و توانست مفاهیمی را که تا به امروز در ذهن مردم سرزمین مان خفته و خاموش بود و اگاهانه یا نااگاهانه به فراموشی سپرده شده بود جانی دوباره بدهد.

*زنان سوژه تاریخ نبوده اند

سوسن شریعتی پژوهشگر تاریخ با بیان این که مرئی شدن زنان از مشروطیت آغاز شد گفت: این مساله به خوبی در مستند نیمه پنهان ماه خانم آزاده بی زار گیتی به نمایش در آمده و قابل دسته بندی است.

وی اظهار داشت :در فیلم و نشست پس از آن سخن از تاریخ است و برای جامعه شفاهی و فراموش کننده ما هر فرصتی برای صحبت از تاریخ غنیمت است .

شریعتی خاطرنشان کرد: تاریخی که اگر چه ما به آن مباهات می کنیم اما متهمیم به این که تاریخ داریم ولی تصاحبش نکرده ایم .

وی با بیان این که تاریخ متهم به نوشتن از بزرگان است و زنان همچون موجودات نامرئی سوژه تاریخ نبوده اند متذکر شد: تاریخ باید جور دیگری نوشته شود نوشتن از پایین به بالا و تاریخ سلطه و مسلطین و تاریخ مردانه باید از سر نوشته شود.

این بانوی اندیشمند خاطرنشان کرد : ما زنان باید پرونده های کوچک اجتماعی را پیش ببریم و مطالبه محور باشیم .

وی با تاکید بر این که پرونده زنان نمی شود به تعویق بیفتد افزود: مطالبات زنان باید در متن اجتماعی دیده شود تا چشم اندازهای روشنتری را شاهد باشیم .

شریعتی اظهار داشت: برای نوشتن از تاریخ زنان مجبوریم درک مان را از سند تغییر دهیم وهیچ راهی برای بازنویسی تاریخ نامرئی ها وجود ندارد به جز این که در مفهوم سند تجدید نظر کنیم.

وی اظهار داشت : تاریخ یعنی امر مکتوب و زنان تا ننویسند تبدیل به سوژه مکتوب نمی شوند . مکتوب شدن و نوشتن مهم است . نهادسازی ها و ایجاد تشکل ها مهم است .

این استاد تاریخ تصریح کرد: تاریخ داریم اما وجدان تاریخی نداریم موجوداتی نوستالژیک هستیم که کمر به نابود کردن هر آنچه در گذشته داشتیم بسته ایم .به قول پرستو فروهر : چون تاریخ نداریم دچار نوستالژی قلابی می شویم .

شریعتی با اشاره به این که نادیده انگاشتن زنان و نقش آنها تنها مربوط به ایران نیست بلکه در غرب نیز شاهد آن بوده و هستیم اظهار داشت : تلاش زنان برای مرئی شدن مساله زنانه ای نیست بلکه مساله زنان است .

وی با اشاره به وجود برخی پارادوکسها در روند تحولات تاریخی افزود: با گذشت صد سال همچنان به پارادوکسهای دوران مشروطیت دچاریم . یکی از این پارادوکسها این است که بالاترین حجم قبولی دانشگاه را زنان تشکیل می دهند ، می توانند وزیر یا وکیل شوند حتی در امتحانات خبرگان شرکت می کنند ولی فرزند خود را نمی توانند نگه دارند یا قیمت جانشان نصف یک مرد است ، قهرمان ملی می شویم اما برای خروج از کشور و حضور در مسابقات خارجی نیاز به مجوز شوهر است.

شریعتی خاطرنشان کرد : با همه اینها و سیر تحولات اجتماعی می رسد روزی که ما زنان در ایران رییس جمهور هم می شویم .

این پژوهشگر با اشاره به این که تجربیات زنان در حال متنوع و متکثر شدن است اظهار داشت : انسان موجودی در حال شدن است و نمی توان انسان را کلیشه و همه را یکی کرد.

«نیمه پنهان ماه» مستندی درباره نقش زنان در انقلاب مشروطه ایران است که چندین جایزه معتبر کشوری کسب کرده و در استانهای مختلف کشور به نمایش گذاشته شده است.

آزاده بی زار گیتی متولد 1357 رشت و دارای مدرک کارشناسی ادبیات است . این بانوی فیلمساز فیلمهای مستندی چون سپیده دمی که بوی لیمو می داد، فرشته ای روی شانه راست من، پرده آخر، فصلی دیگر، پشت آتش را در کارنامه اش دارد.از جمله دیگر فعالیتهای او می شود به کار بعنوان پژوهشگر چندین فیلم مستند و همکاری با نشریاتی چون فصل زنان، شرق، نامه، تجربه، زنان امروز در زمینه نقد و پژوهش سینمای مستند، زنان و مباحث اجتماعی اشاره کرد.

این برنامه چهارشنبه شب به همت «خانه فرهنگ گیلان» در سالن اجتماعات نظام پزشکی گیلان برگزار شد.
خبرنگار: بابایی
6030

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.