اخبار مرتبط

مرکز آمار ایران جدیدا اعلام کرد که صنعت گردشگری آنچنان اهمیتی در اقتصاد کشور دارد که به راحتی می توان واردات گردشگر را جایگزین صادرات نفت کرد و هر گردشگر حدود ١٢٠٠ دلار معادل ٣٠ بشکه نفت درآمد ارزی به کشور وارد می‌کند که در مجموعه های استانی و شهرستانی نیز این مهم با مقیاس گردشگر داخلی قابل بهره برداری است.
فصل تعطیلات که فرا می رسد، مسئولان اجرایی فورا دست به کار شده و با تشکیل کارگروه ها و برنامه ریزی های مختلف در تلاشند تا در راستای جذب گردشگر و ارائه خدمات گام های اثر بخشی بردارند.
حال سوالی که اینجا مطرح می شود این است که آیا استان گیلان اصلا نیازی به جذب این میزان از گردشگر دارد؟! با نگاهی به ترافیک حاصل در جاده ها و ازدحام جمعیت سواحل درمی یابیم که این استان چندین برابر حجم ظرفیت خود از مهمانان سراسر کشور پذیرایی می کند. اما با نگاهی دوباره می توان پی برد که استقبال از این حجم از مسافران نه تنها کمک درست و حسابی به اقتصاد منطقه نکرده بلکه به یک اپیدمی در روند توسعه استان تبدیل شده و باید گفت که مشکل اصلی ما در جذب گردشگر نیست بلکه در چگونگی بهره برداری از ظرفیت این حجم از گردشگران است.
آری؛ هنوز ما نتوانستیم از گردشگری که وارد این استان می شود حداقل درآمد را از جیب وی به سمت اقتصاد بومی سرازیر کنیم مثلا گردشگری که بدلیل گرانی هتل و سوئیت با زدن یک چادر در اطراف خیابان مشکل اقامت خود را حل می کند، نمی تواند گره ای از مشکلات این استان باز کند و تنها ماحصل گردش این توریست در استان ما همان کیسه زباله ای است که به ارمغان می آید و این یعنی این همه تدارک و هزینه در عرصه گردشگری مساوی با هیچ بوده و این نعل از ابتدا وارونه نصب شده است.
به امید آنکه از سوی مدیران اجرایی شاهد برنامه ریزی و ارائه راهکارهای بهره گیری لازم از ظرفیت گردشگران باشیم نه راهکارهای جذب حداکثری گردشگر چرا این استان به طور سالانه همواره این حجم از مسافران را پذیراست و نوک پیکان توجه ها باید به سوی بهره برداری حداکثری از این ظرفیت قرار داشته باشد.
7294/2007
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.