اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدعلی نجفی روز شنبه در نشست مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی، کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری و کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید گیلان در رشت، به اقدامات ارزشمند صورت گرفته از سوی مجموعه‌ دولت تدبیر و امید در کشور و استان اشاره و اظهار کرد: علیرغم تنگناهای مختلف، با تلاش های دولتمردان تدبیر و امید در جهت اعتلای کشور و در مسیر توسعه استان، گام های اساسی برداشته شده است.
وی به معضلات موجود در استان اشاره و خاطرنشان کرد: علیرغم اقدامات مثبت صورت گرفته، معضل بیکاری جوانان بویژه در بخش فارغ التحصیلان در استان گیلان یکی از معضلات اساسی بشمار می‌رود.
نجفی به حضور پرشور مردم در انتخابات 29 اردیبهشت سالجاری اشاره و اظهار کرد: رأی قاطع مردم به نظام و همچنین انتخاب مجدد دکتر روحانی به عنوان رئیس جمهوری ، وظایف ما را نسبت به مردم بیش از پیش افزایش می‌دهد.
وی با اشاره به برخی راهکارها در کاهش نرخ بیکاری گفت: تکیه به توانمندی‌های داخلی، پرداخت تسهیلات، راهبری صحیح واحدهای تولیدی و گردشگری، جلوگیری از واردات غیرضروری، بسیج امکانات فرهنگی و تبلیغی در راستای ترغیب مردم برای استفاده از کالاهای ایرانی و کاهش نرخ سود بانکی از مواردی است که می تواند به کاهش بیکاری جوانان کمک شایان توجهی داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: در مسیر استفاده از کالاها و محصولات ایرانی تولید کنندگان بخش‌های مختلف و همچنین کشاورزان باید برای ارتقاء کیفیت محصولات خود تلاش ویژه‌ای داشته باشند.
نجفی به طرح‌های نوسازی و بازسازی شرکت‌هایی همچون چوکا و اسالم که با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند نیز اشاره و اضافه کرد: در دولت یازدهم برای احیاء این دو شرکت که با مشکلات بیش از سه دهه مواجه هستند، اقدامات بسیاری صورت گرفته که در این مسیر نیازمند کمک بیش از پیش بانک‌ها هستیم.
استاندار گیلان بر ضرورت واگذاری شرکت ایران پوپلین به شخص یا واحدی توانمند تأکید و تصریح کرد: متأسفانه گیلان در واگذاری این گونه کارخانجات در دهه‌های گذشته، خاطرات خوبی نداشته که انتظار ما این است تا در واگذاری تعهد طرف مقابل را در نظر بگیرند.
وی به بخش عملیاتی شدن مصوبه‌ دولت در ایجاد شرکت پتروشیمی گیلان اشاره کرد و افزود: در این خصوص جلسات متعدد و پیگیری‌های بسیاری با حضور دکتر نوبخت و نیز وزارت نفت انجام گرفته که نیازمند توجه ویژه و عاجل در این بخش هستیم.
استاندار گیلان خاطرنشان کرد : امیدواریم با تشکیل کارگروه خاصی در این خصوص، در پیشبرد این اقدام تسریع شود.
وی بر لزوم اختصاص تسهیلات مورد نیاز با نرخ مناسب در جهت تکمیل طرح‌های نیمه تمام در بخش واحدهای تولیدی، گردشگری و شیلاتی تأکید و تصریح کرد : متأسفانه تولید خاویار از 300 تن در سه دهه‌ گذشته به سه تن کاهش پیدا کرده که عزم جدی در زمینه احیای ذخایر ماهیان خاویاری در گیلان شکل گرفته و در حال انجام است.
نجفی به اجرای طرح‌های پرورش ماهی در قفس اشاره و خاطر نشان کرد : در اجرای این طرح‌ها اتفاقات خوبی در آینده نزدیک خواهد افتاد اما نیازمند افزایش اعتبارات هستیم.
وی همچنین افزایش اختیارات مدیران بانک‌های استان را از انتظارات دیگر عنوان کرد و افزود: متأسفانه اختیارات برخی از بانک‌ها در استان در حد یک مدیر شعبه درجه 2 و 3 تهران است.
استاندار گیلان به موضوع جانشینی بانک ها در خصوص واحدهای تولیدی دارای بدهی معوق اشاره و خاطرنشان کرد: تملیک واحدها توسط سیستم بانکی باعث توقف در امر تولید و غیرفعال شدن واحدها خواهد شد و درخواست استان، اجرای قانون رفع موانع تولید برای واگذاری مجموعه های تملیک شده به صاحبان قبلی و یا سرمایه گذاران توانمند است.
وی با قدردانی از بانک‌هایی که در پرداخت تسهیلات رونق تولید پیشتاز هستند، گفت: انصافاً رشد پرداخت تسهیلات در گیلان در بخش های مختلف به واسطه‌ همکاری برخی بانک ها شکل گرفته و انتظار ما بیش از آن است.
وی توجه به اشتغال روستاییان و رفع موانع در پرداخت تسهیلات کم بهره‌ اشتغالزایی را از موارد مورد انتظار دیگر مجموعه‌ مدیران استانی عنوان و اظهار کرد: برخی بانک‌ها از قبول وثیقه سندهای روستایی برای دریافت تسهیلات ممانعت می‌کنند که باتوجه به اندیشه عمومی در پرداخت اینگونه تسهیلات، انتظار ما بر رفع این موانع است.
استاندار گیلان پرداخت مطالبات پیمانکاران در طرح‌های ملی و استانی را از موارد مورد انتظار دانست و گفت : علیرغم اشراف کاملی که دکتر نوبخت به مطالبات پیمانکاران داشته و دارند و گام‌های اساسی نیز برداشته شده ، انتظار داریم در پرداخت آن تسریع صورت گیرد.
وی افزود : ابلاغ تخصیص پروژه‌های سه و شش ماهه استانی نیز می‌تواند در کاهش نرخ بیکاری استان مؤثر واقع شود.
نجفی به اتفاق مثبت صورت گرفته در بخش اوراق اسناد خزانه اشاره و خاطرنشان کرد : دستگاه‌های اجرایی علاوه بر استفاده از این ظرفیت ایجاد شده ، پرداخت نقدی نیز به پیمانکاران داشته باشند.
وی در ادامه به شرایط رودخانه‌های زرجوب و گوهر رود، پسماند استان و تالاب انزلی به عنوان معضلات اساسی استان گیلان اشاره و اضافه کرد : ضمن قدردانی از دستور دکتر نوبخت به مجموعه سازمان برنامه و بودجه در مسیر اجرایی شدن طرح‌های مذکور ، انتظار ما این است تا در تخصیص کامل اعتبارات اقدام عاجل صورت گیرد.
وی افزود : اجرای این طرح‌ها که به عنوان سه موضوع ملی مطرح هستند، با اعتبارات استانی مقدور نیست.
وی بر لزوم شکل گیری یک نگاه ملی نسبت به این طرح‌ها در دولت تأکید و تصریح کرد : در طرح‌هایی که دولت بصورت مستقیم ورود کرد، نتایج بسیار مثبتی در کوتاه مدت بدست آمد که انتظار ما برای این طرح‌ها نیز اینچنین است.
نجفی به ظرفیت بالای گیلان در بخش گردشگری و اقتصاد دریا محور اشاره کرد و گفت: در گسترش طرح‌های سالم سازی دریا ، اقدامات مثبتی شکل گرفته اما در سال جاری تاکنون از کمک های ملی نتوانستیم بهره‌مند شویم که نیازمند عنایت ویژه در این بخش هستیم.
نشست مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی، کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری و کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید گیلان امروز (شنبه) با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه، جمعی از مدیران سازمان‌ها و بانک‌های کشوری و معاونان وزرا و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در رشت برگزار شد.
خبرنگار: مریم سلیمانی ** انتشاردهنده: کبیری
7296/2007
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.