اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا ؛ نادر خوارزمی صبح دوشنبه در جلسه کمیته پسماند در فرمانداری بندرانزلی اظهار کرد: مشکلات پسماند در سطح شهر بسیار است و علاوه بر سرمایه ، نیاز به همکاری و حمایت همه جانبه مردم و مسئولان دارد.
وی تصریح کرد: ایجاد کانالهای جمع اوری ، انتقال و تصفیه شیرابه و تبدیل آن به آب سالم جهت مصارف کشاورزی در دستور کار کمیته پسماند بوده و از سوی شهرداری در دست اقدام است.
خوارزمی با اشاره به بهبود وضعیت جمع آوری زباله نسبت به سال گذشته اظهار کرد: مسکل اصلی زباله شهرستان کمبود ظرفیت محل انباشت آن است که با توجه به مشکل مالکیتی آن منطقه در حال حاضر امکان نصب تجهیزات و دستگاه ها برای شهرداری وجود ندارد.
وی با تاکید بر لزوم تفکیک زباله از مبداء به عنوان راهکار کاهش پسماند افزود: خوشبختانه همکاری مردم فهیم انزلی در زمینه تفکیک زباله منجر به کاهش ریجکت زباله از 80 درصد به 30 درصد شده است.
خوارزمی یادآور شد: 20 درصد از مقدار کاهش یافته از ریجکت زباله تبدیل به کود شده و 30 درصد مابقی نیز به پلاستیک و سایر موارد قابل تبدیل صورت می گیرد.
وی با تاکید بر لزوم همکاری جدی مردم و مسئولان برای تفکیک زباله از مبداء تصریح کرد: با فراخوان مجدد و تبلیغات محیطی می توان با تفکیک زباله از مبداء ، میزان انتقال زباله به کارخانه کمپوست را از نظر وزنی 60 درصد و از نظر حجمی 30 درصد کاهش داد.
ترکیبات موجود در ضایعات جامد به هنگام دفن به واسطه بروز تغییرات بیولو ژیکی ، فیزیکی و شیمیایی و تجزیه هوازی و بی هوازی تبدیل به محصولاتی به شکل گاز و مایع می شوند. برخی مواد جامد موجود زباله نیز درآب حل شده وبه همراه شیرابه زباله ناشی از فرایند های فوق ، موجب آلودگی شدید آبهای زیر زمینی می شود .
بندرانزلی در 40 کیلومتری مرکز استان گیلان از کانونهای گردشگری کشور محسوب می شود . میزان تولید زباله این شهرستان روزانه 120 تن است .
خبرنگار: رضا اکبری**انتشار دهنده : بابایی
7471 /6030

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.