اخبار مرتبط

محمدجواد خانی پور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، از کشاورزان خواست برای صرفه جویی و استفاده بهینه از آب کشاورزی، با آبیاران و کارشناسان جهاد کشاورزی همکاری و در صورت امکان از آب چاه استفاده کنند.
وی در مورد زمان نوبت بندی آب سد سپیدرود نیز گفت: نوبت بندی آب سد سپیدرود برای آبیاری شالیزارها که قرار بود طی روزهای اخیر اجرایی شود، به دلیل بارش های ناکافی فصلی، به اول تیرماه موکول شده است .
به گفته خانی پور ، آخرین مرحله رها سازی آب کشاورزی از سد سپیدرود برای شالیزارهای استان گیلان دهم مردادماه تعیین شده است.
وی با اشاره به اینکه 170 هزار هکتار از 238 هزار هکتار شالیزار استان آبخور سد سپیدرود تنها سد مخزنی استان هستند، افزود : از اواخر فروردین ماه تاکنون 950 میلیون متر مکعب آب این سد برای کشت شالیزارها در کانال ها رها شده است.
معاون شرکت آب منطقه ای گیلان گفت : اکنون میزان ذخیره آب پشت سد سپیدرود 820 میلیون متر مکعب است که در صورت همکاری کشاورزان در صرفه جویی آب و رعایت نوبت بندی، سال زراعی را بدون مشکل کمبود آب سپری خواهیم کرد.
شالیکاران، از اواخر اسفندماه شخم زمستانه را در اراضی شالیکاری انجام داده و در عین حال طی ماه های اسفند و فروردین، از بارش های فصلی استفاده می کنند. از اوایل اردیبهشت ماه، رهاسازی رسمی آب سد سپیدرود آغاز می شود اما ممکن است به تناسب ذخیره آب پشت سد، در فواصل زمانی مختلف، نوبت بندی اعمال شود.
استان گیلان اولین تولیدکننده ارقام کیفی برنج در کشور و دومین تولیدکننده کمی این محصول بعد از استان مازندران است. در گیلان سالانه حدود 750 هزار تن برنج سفید تولید می شود.
خبرنگار : ابراهیمی **انتشاردهنده: کبیری
6070/2007
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.