اخبار مرتبط

به مناسبت صدسالگی انتشار نخستین شمارۀ روزنامۀ جنگل برگزار ‌شد.

به گزارش ایلنا از رشت، منطقۀ 2 شهرداری رشت و مؤسسۀ فرهنگی و هنری معیار سخن،  پاسداشت صدسالگی انتشار روزنامۀ جنگل و نکوداشت زنده‌یاد استاد فریدون نوزاد را روز یکشنبه، 21 خرداد 1396، ساعت 5 عصر، در تالار گفت‌وگوی ساختمان ساعت شهرداری رشت برگزار کردند.

روزنامۀ جنگل در گرماگرم مبارزات جنگلی‌ها در 20 خرداد 1296 آغاز به انتشار کرد و، با فراز و فرودهای مبارزات جنگلی‌ها، دست کم تا 4 مرداد 1299 در سه دوره و 40 شماره در کسما (و شماره‌های آخر در رشت) منتشر شد.

میرزاحسین‌خان کسمایی، غلام‌حسین نویدی کسمایی، علی حبیبی، میرزامحمدی انشایی، اسماعیل دهقان، ... از جمله نویسندگان و گردانندگان روزنامۀ جنگل بودند. در این روزنامه سیاست‌های استعماری انگلیس و روسیه در ایران، اوضاع سیاسی داخلی کشور، بازتاب اوضاع گیلان، مواضع جنگلی‌ها و هیئت اتحاد اسلام، حکومت شورایی (شورویِ) ایران، و موضوعات اجتماعی و اخلاقی و تاریخی به تفصیل آمده است و مشتمل بر اخبار و اعلانات و مکتوبات بااهمیتی است. همچنین، شعرهایی به گیلکی و فارسی در این روزنامه منتشر شده است.

در این برنامه پژوهشگران نهضت جنگل و تاریخ روزنامه‌نگاری گیلان همچون روبرت واهانیان، محمدتقی پوراحمد جکتاجی، هادی میرزانژاد، و بهنام رمضانی‌نژاد دربارۀ روزنامۀ جنگل و گرادنندگان آن سخن گفتند و بخش‌هایی از روزنامۀ جنگل نیز برای حاضران بازخوانی شد. همچنین، دکتر محمدعلی ثابت قدم (شهردار رشت)، دکتر جباری (مشاور عالی شهردار رشت)، دکتر رسولی (عضو شورای اسلامی شهر رشت) نیز دیدگاه‌های خود را در خصوص سرمایه‌های تاریخی گیلان بازگو کردند.

بخش دیگر این برنامه، نکوداشت یاد زنده‌یاد استاد فریدون نوزاد، پژوهندۀ تاریخ روزنامه‌نگاری در گیلان، بود. رضا نوزاد، پژوهشگر و نویسنده، فرزند استاد نوزاد، از خدمات فرهنگی پدر، به‌ویژه در زمینۀ تاریخ روزنامه‌نگاری در گیلان، سخن گفت.

در پایان، نسخۀ اصل شماره‌های اول و آخر روزنامۀ جنگل با قدمت حدود صد سال، برای نخستین بار به نمایش عمومی درآمد.

 به تازگی مجموعۀ کامل روزنامۀ جنگل به همت حوزه هنری گیلان و انتشارات فرهنگ ایلیا منتشر شده است. این اثر به کوشش هادی میرزنژاد موحد و ویراستاری بهنام رمضانی‌نژاد است و در آن، در کنار نسخۀ اصل روزنامه، نسخۀ ویراستۀ  آن آمده است. همچنین، مقدمۀ مفصلی دربارۀ روزنامۀ جنگل، همراه با فهرست توصیفی نوشته‌های روزنامه در این اثر آمده است.

9

8

7

5

4

3

2

5

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.