اخبار مرتبط

زهرا بدن آرا روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ،با بیان اینکه یکی از رسالت های مهم کتابخانه های عمومی اشاعه و دسترس پذیری اطلاعات برای اقشار مختلف جامعه است اظهار کرد: امروز در کتابخانه های عمومی بخش های ویژه ای برای قشر کودک ایجاد و با امکانات ویژه ای تجهیز شده است.
وی، رشد شاخص های مطالعه در حوزه های مختلف را نشان دهنده توجه بیش از پیش مسئولان استانی به مقوله ترویج فرهنگ خواندن در استان عنوان کرد و افزود: در زمان حاضر حدود 50 هزار نفر از منابع کتابخانه های استان بهره مند هستند.
وی ذائقه سنجی مخاطبان و تامین منابع مورد نیاز بر اساس سلایق مخاطب را از اصلی ترین اقدامات نهاد کتابخانه های عمومی در سال های اخیر عنوان کرد و گفت: شناسایی نیاز امروز جامعه و برآورده سازی این نیاز هدف اصلی دست اندرکاران مجموعه کتابخانه های عمومی است.
بدن آرا برگزاری برنامه های ویژه نقد و بررسی آثار بومی و ملی، برگزاری نشست های کتاب خوان، جمع خوانی و برگزاری کانون های ادبی را بخش دیگری از فعالیت های این مجموعه در کنار وظیفه و رسالت اصلی خود یعنی اشاعه اطلاعات ذکر و خاطر نشان کرد: کتابخانه مامن امنی برای کلیه مراجعان است.
سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان همچنین با اشاره به استقبال فراوان علاقمندان به کتاب و کتابخوانی در استان بویژه شهر رشت از کافی نبودن فضای مطالعه در مرکز استان بعنوان اصلی ترین مشکل این مجموعه یاد کرد.
بدن آرا یادآور شد: در سالی که گذشت شاهد افتتاح سه باب کتابخانه عمومی و آغاز عملیات احداث 11 باب کتابخانه عمومی در اقصی نقاط گیلان هستیم.
وی میانگین سرانه فضای مطالعه استان را یک و 21 صدم متر مربع عنوان کرد و افزود: میانگین کشوری دو متر مربع است و امیدواریم با مشارکت خیرین بتوانیم به فضای مطلوب در حوزه مطالعه دست پیدا کنیم.
وی در ادامه تصریح کرد: کتابخانه مرکزی رشت از جمله طرح های مهمی است که بعد از 14 سال، 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و این کتابخانه برای تکمیل و تجهیز نیازمند 150 میلیارد ریال اعتبار است.
بدن آرا تعامل دستگاه ها با مجموعه کتابخانه های عمومی در سال گذشته را بسیار موثر و سازنده عنوان کرد و از سازمان منطقه آزاد انزلی در برگزاری موفق ششمین جشنواره کتابخوانی رضوی در گیلان با مشارکت بیش از 19هزار نفر به عنوان نماد این همدلی یاد کرد.
سرپرست نهاد کتابخانه های عمومی گیلان ثبت انجمن خیرین کتابخانه ساز استان با حمایت و تایید استاندار در سال گذشته را نیز یکی از موفقیت های چشمگیر عنوان و بیان کرد: تاکنون هفت باب کتابخانه عمومی توسط خیران در شهرهای مختلف گیلان به بهره برداری رسیده است .
103 باب کتابخانه نهادی، مشترک و مستقل استان گیلان، دارای یک میلیون و 68 هزار نسخه کتاب و 49 هزار و 750 نفر عضو فعال است.
خبرنگار: مرضیه ضامن ** انتشاردهنده:کبیری
1881/2007

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.