اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا رودخانه مرزی آستاراچای به طول 38 کیلومتر از ارتفاعات کوهستان حیران و دامنه شیندان آن سرچشمه گرفته و بعد از گذر از مرز ایران و جمهوری آذربایجان به دریای خزر می ریزد و طبق نظر کارشناسان محیط زیست و شیلات، بستر مناسب تخم ریزی و تکثیر طبیعی ماهی هاست.
سید رضا میر نظری از فعالان و حامیان محیط زیست آستارا روز سه شنبه با اعلام انتقاد و اعتراض شدید انجمن ها و تشکل های حامی محیط زیست نسبت به اجازه ورود صیادان به رودخانه مرزی این شهرستان، این کار را حمله بی رحمانه به زایشگاه ماهی ها تلقی کرد.
وی گفت: فریاد زیر آب ماهی های مولد به گوش مسئولان نمی رسد و کسی به این فاجعه زیست محیطی اهمیت نمی دهد و سال به سال از ذخایر آبزیان ساحل خزر و رونق کار صیادان کاسته می شود.
رئیس اداره شیلات آستارا روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: 15 اسفند تا 15 اردیبهشت ماه فصل تخم ریزی ماهی های مولد است و در این مدت، بیش از 80 درصد ماهی های مولد دریای خزر برای تخم ریزی و تجدید نسل به طور غریزی به رودخانه های آب شیرین کوچ می کنند و متاسفانه حضور پر تعداد صیادان در رودخانه مرزی آستارا، باعث له شدن تخم های لقاح یافته و نابودی شمار زیادی از ماهی ها می شود.
صادق خاصی پور اظهار کرد: برابر قانون، صید در رودخانه مرزی در طول سال ممنوع است و صید ماهی در ساحل دریای خزر نیز فقط به شیوه پره کشی مجاز است و در آستارا، 50 صیاد در قالب شرکت تعاونی موج گل سیبلی به صید ماهی از ساحل دریا مجاز هستند.
وی بیان کرد: در خصوص زیان های صید ماهی در فصل تخم ریزی و ممنوعیت ورود صیادان به رودخانه مرزی، بارها با مسئولان و دستگاه های استانی و شهرستانی مکاتبه انجام داده ایم و اسناد و مدارک لازم موجود است و متاسفانه همه ساله با مهاجرت ماهی های دریای خزر به رودخانه مرزی برای زاد و ولد، صیادان نیز برای صید به رودخانه مرزی سرازیر می شوند.
رئیس اداره شیلات آستارا گفت: اغلب صیادان وارد شده به رودخانه مرزی این شهرستان، افراد متمول و خوش گذران هستند و این کار بی رحمانه را به منظور تفریح انجام می دهند.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و مرز جمهوری آذربایجان واقع است.
7124 / 2007
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.