اخبار مرتبط

جعفر میرزایی رئیس اداره محیط زیست آستانه اشرفیه روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با تأیید این خبر اظهار داشت: اواخر اسفندماه سال گذشته به دلیل شکستگی دریچه کانال جمع آوری آب های سطحی واقع در ضلع شمالی میدان سید جلال الدین اشرف (ع) و در مجاورت پل، جریان آب رودخانه سالارجوب با مشکل روبرو شد.
وی با بیان اینکه قسمتی از سیستم فاضلاب شهری آستانه اشرفیه (اگو) نیز به این رودخانه متصل است، افزود: بروز چنین مشکلی موجب پایین آمدن اکسیژن محلول آب این رودخانه، آلودگی آب و خفگی بچه ماهیان رودخانه حشمت رود شد.
به گفته میرزایی؛ به دنبال مرگ بچه ماهیان، محیط زیست شهرستان اقدام به پیگیری کرد و ضمن اعلام تذکرات کتبی به شهرداری آستانه اشرفیه، خواستار رفع مشکلات مربوط به دریچه کانال جمع آوری آب های سطحی و فاضلاب شهری این منطقه شد.
وی ادامه داد: با وجود تذکرات داده شده به شهرداری و متولیان امر، در مرحله اول اقدامی در خصوص استحکام سازی دریچه و دیواره های رودخانه حشمت رود صورت نگرفت و همین غفلت نیز موجب شد که طی چند روز اخیر، شاهد خفگی و مرگ دوباره بچه ماهیان این منطقه بودیم.
وی به تأکیدات اداره محیط زیست برای استحکام سازی دیواره رودخانه حشمت رود و همچنین کانال جمع آوری آب های سطحی این رودخانه اشاره کرد و گفت: پس از اعلام مجدد شکایت محیط زیست، شهرداری آستانه اشرفیه در حال تکمیل، دیواره سازی و بازسازی دریچه رودخانه است و در صورت عدم اجرای مناسب این طرح، مربوطه را با جدیت در محاکم قضایی دنبال می کنیم.
میرزایی با یادآوری به فرارسیدن فصل تخم ریزی ماهیان استخوانی افزود: با مشاهده ماهیان مرده در رودخانه حشمت رود، ماموران اداره محیط زیست و همچنین ناجا ، مسیر این رودخانه را از جمع آوری ماهی های مرده پاکسازی کرده و از فروش آنها در بازار جلوگیری کردند.
رودخانه حشمت رود (سالارجوب) یکی از رودهای مهم آستانه اشرفیه است که از داخل شهر می گذرد و از نظر زیست محیطی و همچنین آب رسانی به اراضی کشاورزی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
آستانه اشرفیه در 35 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان قرار دارد.
7287 / 2007
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.