اخبار مرتبط

حبیب جهانساز روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در آستانه فصل برداشت برگ سبز چای از باغ های شمال کشور ، تاکنون پنج کارخانه موفق به امضای قرارداد با این سازمان شده اند و بقیه نیز بتدریج آماده انعقاد و امضاء قرارداد هستند.
وی از صاحبان کارخانه های چایسازی خواست که فقط به نرخ تضمینی اکتفا نکنند و برگ سبز چایکاران را متناسب با قیمت بازار از آنان خریداری کنند.
به گفته جهانساز، 178 کارخانه چایسازی در گیلان و مازندران وجود دارد و 151 کارخانه هر ساله برای خرید تضمینی برگ سبز، طرف قرارداد با دولت هستند.
وی یادآور شد: در سال گذشته تعداد 75 کارخانه حدود 57 میلیارد ریال از طریق صندوق حمایت از توسعه صنعت چای تسهیلات دریافت کردند و تاکنون 26 کارخانه برای دریافت حدود 28 میلیارد ریال با بهره چهار درصد جهت دریافت وام به بانک های قرض الحسنه مهر و توسعه تعاون معرفی شده اند.
سال گذشته 112 هزار و 700 تن برگ سبز چای از باغ های گیلان و مازندران برداشت شد که از این میزان 25هزار و 600 تن چای خشک با کیفیت در کارخانه های چایسازی تولید شد.
دو کارخانه چایسازی مدرن در سال جاری درحال ساخت و یک کارخانه نیز در حال بازسازی است.
با توجه به شرایط مناسب جوی، برداشت برگ سبز چای در هفته اول اردیبهشت امسال از باغ های شمال آغاز می‌شود؛ برای فصل زراعی جاری، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک 32 هزار و750 ریال و برگ سبز درجه دو، 18 هزار و 492 ریال تعیین شده که نسبت به سال قبل، به ترتیب 20 و 21 درصد افزایش داشته اند.
استان های گیلان و مازندران 25 تا 28 هزار هکتار باغ چای دارند و 90 درصد این باغ ها در گیلان واقع است.
برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره ، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می شود.
لاهیجان در 40 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و سازمان چای کشور در این شهرستان قرار دارد.
6029 / 2007
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.