اخبار مرتبط

رامین حسین زاده رئیس اداره حفاظت محیط زیست رودبار روز شنبه با اعلام این خبر گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان به جهت پیشگیری از جرایم زیست محیطی، تخریب و تصرف در ایام تعطیلات نوروزی در حال گشت زنی بودند که در این حین یک مورد برداشت غیر مجاز شن و ماسه را مشاهده کردند.
وی ادامه داد: ماموران این اداره بلافاصله با همراهی اعضای کمیته نظارت بر معادن شهرستان با متخلفان برخورد و عملیات برداشت را تعطیل و ماشین آلات را از منطقه برداشت خارج کردند.
شهرستان رودبار با چهار بخش مرکزی، رحمت آباد، عمارلو و خورگام و هفت شهر رودبار، منجیل، لوشان، رستم آباد، جیرنده، بره سر، توتکابن و 174 روستای دارای سکنه در 67 کیلومتری جنوب مرکز گیلان واقع است.
افزایش رشد جمعیت شهرنشینی و به تبع آن رشد فیزیکی شهرها ، استفاده از شن و ماسه را به منظور توسعه فیزیکی شهرها با اهداف مختلف در پی داشته بطوریکه می توان گفت شن و ماسه نقش عمده ای در احداث ساختمان ها و پروژه های عمرانی دارد.
به دلیل ارزش بالای شن و ماسه رودخانه ها ، پدیده استخراج آن از بستر رودخانه ها و به خصوص رودخانه های دارای جریان آب دائمی روز بروز افزایش یافته و با اینکه برداشت شن و ماسه در توسعه اقتصادی نواحی جغرافیایی نقش به ظاهر مناسبی دارد اما انجام این عملیات از بستر رودخانه ها پیامدهای زیست محیطی غیر قابل جبرانی را به دنبال دارد.
در گیلان بیش از 40 رودخانه جریان دارد که بستر این رودها عمدتاً در مسیر دره‌ های کوهستانی و کوهپایه‌ای پوشیده از جنگل‌های سرسبز و انبوه قرار گرفته و حوزه‌های آبخیز کوچک و بزرگ این استان که از مناطق مرتفع در غرب و جنوب سرچشمه می‌گیرند ، به وسیله تالاب بین المللی انزلی و یا به صورت مستقیم ، به دریای خزر می ریزد.
7296/2007/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.