براساس این دستور و با مشارکت تمامی ادارات ، نهادها و همکاری و اعلام آمادگی بخش های مردمی و خصوصی و مدیریت شهری لاهیجان و رودبنه ؛ پاکسازی دامن طبیعت زیبا و سرسبز لاهیجان از وجود هرگونه زباله و پسماند رهاشده در کنار جاده ها ، رودخانه ها و دیگر اماکن در روز یکشنبه بیست و ششم اسفندماه آغاز می شود.
بخشداری مرکزی لاهیجان و رودبنه ،شهرداری لاهیجان و رودبنه ،جهادکشاورزی شهرستان لاهیجان ، اداره حفاظت محیط زیست، اداره منابع طبیعی لاهیجان ، اداره راهداری ،شبکه بهداشت و درمان ،شوراهای شهر و شورای بخش ، اداره آب و فاضلاب شهری و روستایی ، اداره صنعت ، معدن و تجارت ،دهیاران ، شبکه دامپزشکی و اتاق اصناف و انجمن رفته گران و تمامی نیروهای نظامی و انتظامی در این بسیج عمومی نقش دارند.
سیداسماعیل میرغضنفری فرماندار لاهیجان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در شهرستان برای ساماندهی زباله ها و پسماند در روستاها و شهرها تلاش های زیادی شده تا آلودگی ها کمتر در طبیعت بکر و زیبا رها شوند.
وی افزود: در این رابطه درسال جاری 50عدد سطل زباله در شهر ، 40سطل زباله برای روستاهای بخش مرکزی و یکصد سطل زباله نیز برای بخش رودبنه خریداری و تعبیه شده است.
وی خاطرنشان کرد: زباله های لاهیجان و سیاهکل سال هاست در منطقه تموشل لاهیجان دفع می شوند و وضعیت فعلی زباله ها در این شهرستان فاجعه بار است و این پسماندها با ایجاد آلودگی زیست محیطی و آلودگی آب رودخانه ها یکی از معضلات جدی محسوب می شود و لذا نیاز مبرم به اقدام فوری در جهت حل این معضل است.
میرغضنفری اظهارداشت: بخشداری ها و راهداری ها سعی در جمع آوری و رفع دپوی زباله ها در حاشیه جاده ها در موعد مقرر دارند که این امر مهم نیازمند همکاری همه مردم و ادارات است .
فرماندار لاهیجان گفت:برای حل این معضل بزرگ باید در بخش تفکیک زباله ها با فرهنگ سازی و آموزش به مردم به نحو شایسته زباله ها تفکیک شود که متاسفانه دفن غیر اصولی انباشت زباله در محل دفع فعلی زباله در تموشل شایسته و مناسب نیست و باید برای آن به صورت ملی چاره اندیشی شود.
میرغضنفری یادآورشد: برای جلوگیری از دفع بیشتر زباله ها در طرح نوروزی کیسه های مخصوص زباله بطور رایگان از طریق شهرداری های لاهیجان و رودبنه و دهیاری ها در اختیار مسافران قرار می گیرد و از مسافران نیز تقاضا می شود که با همکاری در این موضوع پسماندهای خود را در سطل های تعبیه شده و یا در کیسه های زباله بریزند.
وی سهم مسافران از زباله را در شهرستان لاهیجان هشت درصد اعلام کرد و خواستار همکاری بیشتر مسافران در این زمینه شد.
روزانه 20تن زباله از سیاهکل ، یک و نیم تا سه و نیم تن از دیلمان و 100تا 120 تن از سوی شهرداری لاهیجان ، 35روستا و بخشداری مرکزی تا 10تن و بخش رودبنه دو و نیم تن و بخشداری رودبنه و 45روستای آن چهار تا شش تن و در مجموع بین 150تا 180تن پسماند در قبرستان زباله های لاهیجان در تموشل دفع می شود.
لاهیجان در شرق استان گیلان واقع است.
6029/2007
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.