اخبار مرتبط

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سیاهکل روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا هدف از انجام این مهم را ترویج درختکاری بین مردم این شهرستان ذکر و اضافه کرد: نهال های تولید شده در حال توزیع از نوع پهن برگ و سوزنی برگ ها هستند که شامل صنوبر ، توسکا ،ون و افراست.
علی رهنما خاطرنشان کرد: به مناسبت هفته منابع طبیعی 222 اصله نهال به یمن 222 شهید شهرستان سیاهکل به صورت نمادین و با همکاری سپاه ناحیه سیاهکل در محوطه قرارگاه سپاه واقع در منطقه ازبرم با حضور خانواده های شهدا نهال کاری می شود و رونمایی از تندیس یکی از شهدا در محوطه فضای سبز نیز یکی از این برنامه هاست.
وی اظهار داشت: اراضی نهال کاری شده در سیاهکل حدود 50 هکتار است و برای حفاظت از جنگل ها و اراضی نهال کاری شده 28 قرقبان به صورت شبانه روزی فعالیت می کنند و همچنین از شوراها و افراد ساکن مناطق جنگلی نیز برای حفاظت از جنگل کمک گرفته می شود.
به گفته رهنما ، از ابتدای سال تاکنون حدود 30 هکتار از اراضی ملی که توسط افراد زمین خوار تصرف شده بود، رفع تصرف شده است.
شهرستان سیاهکل دارای 78 هزار هکتار اراضی جنگلی و مرتعی است و جنگل های آن از نوع هیرکانی و پهن برگ هستند.

** توزیع 20 هزار اصله نهال رایگان در رضوانشهر
محمدجعفر گل محمدی رئیس اداره منابع طبیعی رضوانشهر نیز گفت: همزمان با هفته منابع طبیعی، 20 هزار اصله انواع نهال بصورت رایگان در این شهرستان توزیع شد و باید نحوه استفاده درست از منابع طبیعی را به مردم آموزش داد.
وی افزود: در راستای ترویج زارعت چوب، بیش از 20 هزار اصله انواع نهال اعم از جنگلی و سوزنی برگ و بصورت رایگان در این شهرستان توزیع خواهد شد.
گل محمدی با اشاره به ظرفیت تولید انواع نهال های زینتی، جنگلی و پهن برگ در سطح نهالستان های این شهرستان گفت: در زمینه تولید انواع نهال، طی سالجاری در این شهرستان و با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی(نهالستان دشت دامن)، توانستیم از گونه های مختلف تولید کنیم.
وی افزود: تولید بیش از پنج میلیون اصله نهال سوزنی برگ، راش، شاه بلوت و همچنین 500 هزار اصله سرخ دار و یک میلیون اصله نهال شمشاد که رو به انقراض بود بخش دیگری از فعالیت ها در این حوزه است.
15 تا 22 اسفند در تقویم ملی به عنوان هفته منابع طبیعی نامگذاری شده و شعار این هفته در سال جاری «منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ملی» انتخاب شده است.
رضوانشهر حدود 60 هزار هکتار جنگل و 12 هزار هکتار مرتع دارد.
7293/2007/6029/ 7297
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.