اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا ، توموئو آئوکی روز پنجشنبه در جلسه بررسی و تبادل نظر در خصوص مخاطرات زیست محیطی استان ، با اشاره به تالاب انزلی به عنوان بزرگترین تالاب ایران افزود: تالاب انزلی با توجه به قرار گرفتن در موقعیت شهری تحت تاثیر فعالیت های انسانی قرار دارد.
وی با بیان اینکه 30 درصد تالاب انزلی حفاظت شده و 30 درصد آن به صورت آب بندان اجاره داده می شود ، تصریح کرد: تالاب انزلی از حیث مدیریت پیچیده است.
وی با اشاره به اینکه مدیریت جامع اکوسیستم تالاب انزلی از سال 83 آغاز شد ، اظهار کرد: در طرح جامع ، شش طرح فرعی از جمله مدیریت پسماند، فاضلاب و اکوتوریسم توسط تیم کارشناسی جایکا در گیلان اجرا شد.
آئوکی نخستین گام را در مرحله اول این پروژه تاسیس کمیته تالاب انزلی در استانداری گیلان عنوان و بیان کرد: مرحله دوم این طرح نیز در اردیبهشت 93 آغاز شد که اردیبهشت سال آینده به پایان می رسد.
وی هدف مرحله دوم پروژه را ایجاد مدیریت جامع برای تالاب انزلی با مشارکت تاثیر گذار ذی نفعان و استفاده از داده ها و اطلاعات علمی مناسب عنوان و بیان کرد: پیش از آغاز پروژه ، چارچوب با خروجی ارتقاء ظرفیت کمیته مدیریت تالاب انزلی ، ساز و کار انتخاب و اجرای فعالیت ها و روش ها برای حفاظت از تالاب و اشتراک دانش و تجربیات در سطح ملی و بین المللی توافق شد .
وی با بیان اینکه کمیته مدیریت تالاب انزلی در سال 90 تاسیس شد، گفت: این کمیته به عنوان نهاد تصمیم گیری با هدف برنامه ریزی برای مدیریت تالاب انزلی تشکیل شد.
آئوکی ادامه داد: با پشتیبانی جایکا و اقدامات انجام شده چهار مرکز آموزش تالاب انزلی ، مدرسه طبیعت ، مدرسه اکوتوریستی و مراکز بازدید کنندگان انزلی در حال ساخت است.
وی در پایان با ابراز امیدواری برای استمرار فعالیت های حفاظتی تالاب انزلی خاطر نشان کرد: جایکا از سال 2020 تا 2030 میلادی طرح میان مدت 10 ساله ای را برای حفاظت تالاب انزلی پیشنهاد خواهد کرد.

** 10 رودخانه گیلان نیاز به بهسازی دارد
کارشناس مدیریت آبخیز تیم کارشناسی جایکا نیز در سخنانی با اشاره به اینکه 10 رودخانه اصلی در مسیر تالاب انزلی وجود دارد ، بر ضرورت بهسازی آنها تاکید کرد.
هیدکی ایمایی کاهش ذخائر آب ، افزایش فرسایش و کاهش طول عمر تالاب را از نتایج توجه نکردن به حفاظت رودخانه ها عنوان و خاطرنشان کرد: از دولت و شرکت آب منطقه ای گیلان می خواهم که اهمیت حفاظت از رودخانه ها را جدی بگیرند.
وی با اشاره به تهیه برنامه میان مدت برای سال آینده تصریح کرد: برای اجرای این طرح 193 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده و در حال حاضر برای حدود 25 هزار هکتار مناطق کوهستانی حوضه آبخیز تالاب انزلی خطر فرسایش وجود دارد که با توجه به ظرفیت کار و اعتبار فقط مهار 13 هکتار امکان دارد.
ایمایی با بیان اینکه ذخائر آب مناطق کوهستانی در گیلان در حال کاهش است ، بر افزایش اعتبارات تاکید و بیان کرد: شرایط مشابهی نیز در ژاپن وجود داشت که اعتبارات بدلیل تقاضای اجتماعی ظرف 40 سال ، 24 برابر شد و در ایران نیز قابلیت 26 برابر شدن اعتبارات ظرف 10 سال وجود دارد.

** رشت، بزرگترین پایه آلودگی تالاب انزلی
کارشناس مدیریت فاضلاب تیم جایکا نیز در سخنانی با تاکید بر آلوده بودن رودخانه های رشت (گوهررود و زرجوب) گفت: منابع آلودگی ناشی از فاضلاب خانگی به علت رشد جمعیت به شدت در حال افزایش است.
کی کا کاجیورا افزود : بدلیل آلودگی ناشی از فاضلاب های خانگی ، باید سیستم تصفیه را در مناطق شهری تمرکز دهیم.
وی با اشاره به ساخت دو تصفیه خانه فاضلاب در رشت و انزلی افزود: هنوز 50 درصد این پروژه تکمیل نشده و نیاز است اهتمام بیشتری انجام شود.
کاجیورا با بیان اینکه شهر رشت 70 درصد جمعیت مناطق شهری تالاب انزلی را دارد ، گفت: فاضلاب های شهر رشت یکی از بزرگترین پایه های آلودگی تالاب انزلی هستند از این رو برای تسریع در تکمیل این تصفیه خانه ها باید تلاش شود.
به گزارش خبرنگار ایرنا، آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) در زمینه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی با اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان همکاری می کند.
در پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی مطابق با سند همکاری بخش دوم موسوم به فاز عملیات اجرایی ، سه معضل عمده رسوب گذاری ، پسماند و فاضلاب مورد بررسی است.
در پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی هر دو طرف ایرانی و ژاپنی برای عملیاتی کردن یافته ها و مطالعات، بخشی از هزینه ها را متقبل می شوند که سهم عمده هزینه با طرف ایرانی خواهد بود و آژانس همکاری های بین المللی ژاپن نیز با آورده ای تا سقف دو میلیون دلار ، در این پروژه مشارکت می کند.
تالاب انزلی در کنوانسیون بین المللی رامسر بعنوان تالاب بین المللی به ثبت رسیده و به لحاظ تنوع و تعداد پذیرش گونه های پرندگان، بعنوان جایگاه زمستان گذرانی ، تابستان گذرانی و محل جوجه گذاری پرندگان مهاجر، درخور توجه است.
7296 / 2007
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.