اخبار مرتبط

گیلان نیز از استان هابی است که به گفته مصطفی سالاری استاندار گیلان؛ در حوزه عمرانی و زیرساختی خدمات قابل توجهی در 40 سال گذشته در این استان انجام شده و زیرساخت ها به طور معمول پنج تا شش برابر و در برخی بخش ها حتی 40 برابر شده است.
امسال یکهزار و 280 پروژه که بیش از 900 مورد آن مربوط به دستگاه های اجرایی است، به ارزش یک هزار و 850 میلیارد تومان طی دهه فجر در گیلان افتتاح می شود و از این تعداد بخشی مربوط به پروژه های بخش انرژی می شود که در این گزارش مروری به این پروژه ها داریم.
**افتتاح 735 پروژه برق رسانی شهری و روستایی گیلان در دهه مبارک فجر
مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق گیلان از برقرسانی به 735 پروژه شهری و روستایی با اعتباری بالغ بر 402 میلیارد ریال طی دهه مبارک فجر خبر داد.
جمشید طالبی روز یکشنبه به ایرنا گفت: با تلاش و پیگیری و همدلی مدیران ارشد ستادی ، اجرایی و کارکنان پر تلاش شرکت ، تعداد 732 پروژه برق رسانی شهری و روستایی طی دهه فجر امسال در استان به بهره برداری می رسد.
وی این پروژه ها را شامل احداث و اصلاح شبکه فشار ضعیف هوایی و زمینی ، شبکه فشار متوسط هوایی و زمینی و نصب ترانسفورماتور های هوایی ، زمینی و کمپکت (برای تقویت ولتاژ شبکه ) و تبدیل سیم مسی به کابل خودنگهدار عنوان و تصریح کرد: در مجموع بیش از 390 میلیارد ریال و سه پروژه (تامین برق روستایی ) به مبلغ بیش از 11 میلیارد ریال در دهه مبارک فجر افتتاح و به بهره برداری می رسد.
وی بیان کرد: : در راستای تحقق شعار دولت تدبیر و امید مبنی بر محرومیت زدایی و ارائه خدمات به مناطق محروم ، تلاش شد سه روستای واقع در مناطق صعب العبور و کوهستانی شهرستان های تالش و رودبار ، تامین برق شان در دست اقدام قرار گیرد .
وی همچنین از برق رسانی به 63 خانوار روستایی در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی خبرداد و گفت: از این تعداد ، روستاهای برون بالا و وسی از توابع شهرستان تالش و روستای گردلات از توابع شهرستان رودبار بوسیله انرژی خورشیدی تامین برق می شوند.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق گیلان با بیان اینکه تا پیش از دهه مبارک فجر، تعداد روستاههای برق دار استان گیلان دو هزار و 557 روستا بود ، تصریح کرد: تمامی روستاههای بالای 20 خانوار طبق سرشماری سال 85 در سال 1389 برق دار شدند و درحال حاضر برق رسانی به روستاهای زیر 10 خانوار پس از تامین اعتبار به ترتیب اولویت و درصورت اخذ مجوز از سازمان منابع طبیعی در دست است .
شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان در حال حاضر بیش از یک میلیون و 400 هزار مشترک دارد که از این تعداد حدود 78 درصد کل مشترکان را ، مشترکان خانگی تشکیل می دهند و بیشترین فراوانی را در استان گیلان به خود اختصاص داده اند .
**
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان نیز از بهره برداری 19 پروژه این شرکت طی این مدت خبر داد و گفت:پروژه آبرسانی به اطاقور ، اصلاح شبکه ، اصلاح و توسعه آب شهر رشت ، احداث شبکه فاضلاب ، توسعه و اصلاح شبکه فاضلاب ، اصلاح و بازسازی تاسیسات آب و ایجاد و اصلاح شبکه آب شهری از جمله این پروژه های قابل بهره برداری در استان است.
سید محسن حسینی افزود: این پروژه ها در شهرستان های اطاقور، تالش ، رشت ، سیاهکل، شفت، پره سر، رضوانشهر، لنگرود، لوندویل ، رضوانشهر و پره سر انجام شده است.
وی تصریح کرد: برای انجام این پروژه ها 84 هزار و 748 میلیون ریال هزینه شده است.
شرکت آب و فاضلاب گیلان بیش از 450 هزار مشترک را در استان تحت پوشش دارد.
**بهره برداری از 28 طرح آب و فاضلاب طی دهه فجر در گیلان
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی گیلان گفت: 28 طرح آب و فاضلاب در 51روستای این استان با اعتبار 38میلیارد تومان طی دهه فجر امسال توسط این شرکت افتتاح و به بهره برداری می رسد.
محبعلی رنج ور افزود: با بهره برداری از این طرح ها جمعیتی بیش از 34هزار نفر در روستاهای گیلان تحت پوشش آب شرب سالم و بهداشتی قرار می گیرند.
وی خاطرنشان کرد: این طرح ها شامل دو طرح فاضلاب و 26طرح آبرسانی است که در طول دهه فجر افتتاح و مردم روستایی از آن بهره مند می شوند.
رنج ور شاخص بهره مندی آب روستایی در گیلان را 76و شش دهم درصد ذکر و تصریح کرد: این شاخص نسبت به متوسط کشوری سه و شش دهم درصد بالاتر است.
وی اظهار داشت: درصدی از روستاهای گیلان فاقد آب شرب یا در مناطق ساحلی بدون منبع تامین آب و یا در مناطقی کوهستانی زندگی می کنند که طبق برنامه های پیش بینی شده تا سال 1400 هم از محل اعتبارات صندوق توسعه به این روستاها آبرسانی خواهد شد.
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی گیلان گفت: طی 40سال انقلاب اسلامی از دو هزار و 60روستای استان گیلان، یک هزار و 790روستای بالای 20خانوار از آب شرب سالم و بهداشتی بهره مند شده اند ضمن اینکه در پیش از انقلاب سازمانی برای آبرسانی به مناطق روستایی وجود نداشت.
وی یادآور شد: در این مدت 22هزار کیلومتر شبکه و خط انتقال آبرسانی روستایی ایجاد ، 642 باب ایستگاه پمپاژ آب احداث ، 472حلقه چاه عمیق در مناطق روستایی گیلان حفر و 827 دهنه چشمه نیز بهسازی شده است .
رنج ور اظهار داشت: طی چهل سال انقلاب 162هزار مترمکعب مخزن ذخیره آب ، 70باب تصفیه خانه آب روستایی و 15باب آزمایشگاه کنترل کیفی آب نیز در روستاهای گیلان احداث شده است.
به گفته رنج ور 820میلیارد تومان اعتبار طی 40سال انقلاب صرف طرح ها و پروژه های آب و فاضلاب روستایی استان شده است
** بهره برداری از 2 پروژه زیربنایی شرکت برق منطقه ای گیلان و آغاز عملیات اجرایی نیروگاه 25 مگاواتی مسکن مهر رشت
مدیر عامل شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان در مراسم افتتاحیه این دو پروژه گفت: در چهلمین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی پروژه پست63.20 کیلوولت میرزاکوچک رشت و پروژه افزایش ظرفیت ترانسفورماتورهای پست63.20 کیلوولت رشت مرکزی افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.
عظیم بلبل آبادی ادامه داد: همچنین عملیات کلنگ زنی نیروگاه 25 مگاواتی مولد مقیاس کوچک مسکن مهر رشت با سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام شد.
وی در باره پروژه های پست63.20 کیلوولت میرزاکوچک رشت و افزایش ظرفیت ترانسفورماتورهای پست63.20 کیلوولت رشت مرکزی گفت: این پروژه ها برای تامین انرژی مطمئن وپایدار صنایع و کارخانجات مستقر در شهر صنعتی سپیدرود رشت و در راستای اشتغالزایی و همچنین افزایش ضریب اطمینان و حفظ پایداری شبکه فوق توزیع استان گیلان افتتاح و بهره برداری شده اند.
بلبل آبادی در خصوص پروژه پست63.20 کیلوولت میرزاکوچک رشت گفت: این پروژه مهم و زیربنایی در شهر صنعتی سپیدرود رشت با ظرفیت نامی 80 مگاولت آمپر در سال 1395 در زمینی به مساحت حدود 7250 متر مربع آغاز شد.
وی در خصوص اهداف پروژه گفت: این پروژه با هدف تامین انرژی برق مطمئن و پایدار صنایع سنگین مستقر در شهر صنعتی سپیدرود و صنایع جدیدالاحداث در آینده و همچنین کاهش بار پستهای فوق توزیع مجاور آن با وظیفه تامین انرژی برق مورد نیاز شهر رشت ، افتتاح و بهره برداری شده است.
مدیر عامل شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان در باره پروژه افزایش ظرفیت ترانسفورماتورهای پست63.20 کیلوولت رشت مرکزی نیز گفت: این پروژه با هدف افزایش پایداری شبکه فوق توزیع بخش مرکزی شهر رشت و تامین برق مطمئن و پایدار مشترکین محترم احداث شده است.
وی یادآور شد: افزایش ظرفیت ترانسفورماتورهای این پست از طریق اجرای پروژه جایگزینی دو دستگاه ترانسفورماتور 30 مگاولت آمپر موجود با دو دستگاه ترانسفورماتور 40 مگاولت آمپر کم صدا صورت گرفت که اجرای این پروژه، افزایش ظرفیت 20 مگاولت آمپری و معادل 33 درصدی ظرفیت توان الکتریکی پست رشت مرکزی را به دنبال داشت.
بلبل آبادی در ادامه به مقایسه وضعیت صنعت برق در اوایل انقلاب با زمان حاضر پرداخت و گفت: در اوایل انقلاب شکوهمند اسلامی ایران ، تعداد نیروگاه های موجود در گیلان سه نیروگاه و مجموع ظرفیت نامی تولید آنها 497.5 مگاوات بود.
وی افزود: این در حالی است که در حال حاضر صنعت برق گیلان از 8 نیروگاه بزرگ و کوچک با ظرفیت نامی تولید 2826.5 مگاوات بهره می برد که در این زمینه یک افزایش ظرفیت تولید نیروگاهی حدود شش برابری را شاهد هستیم.
مدیر عامل شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان به مقایسه وضعیت پست ها نیز پرداخت و گفت: در اوایل انقلاب، ظرفیت نامی پست های انتقال و فوق توزیع شامل 13 پست به میزان 746 مگاولت آمپر بوده که این میزان ؛در حال حاضر به تعداد 69 پست به ظرفیت نامی حدود هفت هزار و 281 مگاولت آمپر افزایش یافته که این آمار نیز نشانگر یک رشد حدود 10 برابری است.
**بهره برداری از 54 پروژه گاز رسانی طی دهه فجر در گیلان
مدیر عامل شرکت گاز گیلان نیز از بهره برداری از 54 پروژه گازرسانی در استان طی دهه فجر خبر داد.
حسین اکبر بیان داشت: همزمان با چهلمین سال انقلاب اسلامی، 54 طرح گازرسانی شامل گازرسانی به 23 روستا و 31 واحد صنعتی در استان افتتاح می شود.
وی با بیان اینکه در دهه فجر امسال 54 طرح گازرسانی افتتاح می شود، تصریح کرد: برای گازرسانی به این پروژه ها بالغ بر 113 میلیارد ریال هزینه شده است.
اکبر ادامه داد: این 23 روستا در مناطق کوهستانی و سخت گذر شهرستان های رضوانشهر، تالش، رودبار، ماسال و املش قرار دارند و برای گازرسانی به آنها 168 کیلومتر عملیات شبکه گذاری انجام شده و امکان بهره مندی بیش از یک هزار و 400 خانوار روستایی از نعمت گاز فراهم شده است.
وی تصریح کرد: با بهره مندی این تعداد خانوار از نعمت گاز در دهه مبارک فجر، تعداد خانوارهای بهره مند از گاز طبیعی در استان به 834 هزار خانوار و درصد بهره مندی خانوارهای گیلانی به 98 درصد می رسد.
مدیر عامل شرکت گاز استان گیلان اظهار داشت: قبل از انقلاب هیچگونه عملیات گازرسانی در گیلان به انجام نرسیده بود ولی پس از انقلاب شکوهمند اسلامی بالغ بر 580 هزار انشعاب گاز در استان نصب و بیش از 20 هزار و 400 کیلومتر عملیات شبکه گذاری در گیلان به انجام رسیده است.
وی همچنین از گازرسانی به 31 واحد صنعتی در استان طی دهه فجر خبر داد و اظهار داشت: برای گازرسانی به این صنایع بیش از هفت میلیارد ریال هزینه شده است.
اکبر افزود: شهرستان های رودبار، سیاهکل و رشت به ترتیب با هشت ، شش و پنج واحد صنعتی، بیشترین سهم را از گازرسانی های دهه فجر امسال دارند و با افتتاح این طرح ها در دهه فجر امسال، مجموع مشترکان صنعتی گاز در استان به پنج هزار و 371 مشترک افزایش می یابد.
به گفته مدیرعامل شرکت گاز گیلان ؛ به برکت انقلاب اسلامی هم اکنون در استان بالغ بر یک میلیون و 50 هزار مشترک گاز شامل 970 هزار مشترک خانگی، 73 هزار مشترک تجاری، بیش از پنج هزار مشترک صنعتی، 96 جایگاه CNG و سه نیروگاه وجود دارد.
شرکت گاز گیلان، یک میلیون و 44 هزار مشترک دارد که 970 هزار مشترک خانگی و مابقی تجاری و صنعتی هستند.
گیلان با دو و نیم میلیون نفر جمعیت . دهمین استان پرجمعیت و دومین استان پرجمعیت شمال ایران پس از استان مازندران است. تراکم جمعیت در این استان با ۱۷۷ نفر در هر کیلومترمربع جایگاه سوم را در ایران دارد.
طبیعت گیلان، پوشیده از جنگل و دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است. این استان شامل مناطق سرسبز شمال غربی رشته‌کوه البرز و بخش غربی کرانه‌های جنوبی دریای کاسپین است.
7296 /6030
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.