اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا، سید محسن حسینی روز پنجشنبه در همایش ردپای آب با محوریت بانوان در رشت افزود: طی 10 سال اخیر با افزایش مصرف مواجه بودیم به طوری که میزان استحصال آب برای مصرف از 113 میلیون متر مکعب به 161 میلیون متر مکعب معادل حدود 40 درصد افزایش داشته است.
وی با اشاره به وضعیت استان گفت: از حدود دو و نیم میلیون نفر جمعیت استان ، 61 درصد جمعیت شهری و 39 درصد روستایی و جزو سه استان پرتراکم کشور هستیم و در حال حاضر 99 و 93 صدم درصد جمعیت شهری و 76 و شش دهم درصد جمعیت روستایی تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی هستند.
وی به ورود افزون بر هشت میلیون مسافر نوروزی به گیلان طی سالجاری نیز اشاره و بیان کرد: علاوه بر آب شرب مردم استان با توجه به تعداد بسیار مسافران و گردشگران در طول سال آب مصرفی این افراد نیز بایستی تامین شود.
حسینی با اشاره به اینکه مهاجرت هایی نیز به استان داریم ، تصریح کرد: باید برای تامین آب تمامی افراد برنامه ریزی داشته باشیم ، اگرچه استان پرآبی هستیم اما برای تامین آب شرب مورد نیاز با دشواری هایی مواجه هستیم.
وی افزود: در برخی مناطق همچون مناطق ساحلی امکان حفر چاه وجود ندارد چرا که بدلیل شوری آب و یا وجود موادی همچون آهن و منگنز بالا و در قسمت های کوهستانی نیز بدلیل لایه های سخت و در صورت بهره برداری مناسب نبود سفره های زیر زمینی نمی توانیم از این منابع برای تامین آب شرب استان استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه با توجه به موارد یاد شده بایستی تامین آب شرب را از تصفیه خانه ها به صورت متمرکز داشته باشیم، تصریح کرد: در حال حاضر 65 درصد آب شرب مورد نیاز جمعیت استان از تصفیه خانه بزرگ گیلان در سنگر تامین می شود.
حسینی آبرسانی به 11 شهر رشت را از تصفیه خانه بزرگ گیلان دانست و گفت: طرح های بزرگ آبرسانی را در گیلان داریم که بتوانیم به صورت متمرکز آب شرب مناطق مختلف در استان را تامین کنیم.
وی با بیان اینکه طی سال های آینده امکان استحصال آب بیشتر را نخواهیم داشت، گفت: وزارت نیرو معتقد است به جای مدیریت تولید آب ، مدیریت تقاضا و مصرف را داشته باشیم البته مدیریت مصرف به معنای حذف مصارف مورد نیاز و ضروری نیست اما در جاهایی همچون شستن خودرو و حیاط ، از آب تصفیه شده استفاده نکنیم.
حسینی با اشاره به برنامه ریزی برای فرهنگ سازی مدیریت مصرف آب و برگزاری این همایش برای بانوان گفت: نقش بانوان در فرهنگ سازی و اموزش کودکان و نوجوانان ، مدیریت خانواده و حساس بودن بانوان به مسائل زیست محیطی به طور غریزی از جمله دلایل برگزاری این همایش برای آنان است.
7296/2007
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.