اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا مصطفی سالاری روز شنبه در مراسم آغاز عملیات ساخت بندر مسافری - دریایی چمخاله ، دستاوردهای چهل سال اخیر را مرهون تلاش مسئولان و حمایت های مردمی خواند و ادامه داد: لازم است تا کارنامه عملکرد این دوران با شفافیت به همگان ارائه شود.
وی با تقدیر از برنامه ریزان و تصمیم گیران اجرای طرح بندر مسافری - دریایی چمخاله و وزیر راه و شهرسازی به دلیل اقدامات حمایتی اظهار داشت: سواحل از ظرفیت های مطلوب گیلان محسوب می شوند که با معیشت بسیاری از افراد رابطه مستقیم دارد.
سالاری ادامه داد: صرف نظر از جاذبه های گردشگری که از استعدادهای طبیعی چمخاله است، با اجرای طرح بندر مسافری - دریایی می توان گردشگران بیشتری را به این منطقه وارد کرد و از طریق ارائه خدمات به آنان رونق اقتصادی را نیز شاهد بود.
نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه این طرح منحصربفرد می تواند الگویی برای اجرا در دیگر نقاط ساحلی باشد، تصریح کرد: در بررسی های اولیه 72 میلیارد تومان برای عملیات ساخت بندر مسافری- دریایی چمخاله پیش بینی شده که طی سه سال به بهره برداری می رسد.
وی با بیان اینکه ظرفیت اشتغال بومی احداث یک بندر مسافری-گردشگری در مقایسه با بنادر تجاری بسیار بیشتر است،خاطرنشان کرد: امروز انجام فعالیت های تجاری نیز بسیار متفاوت نسبت به قبل است و بنادر بزرگ مقیاس با استفاده از شبکه حمل و نقل ریلی و جاده ای به صورت گسترده تری فعالیت می کنند اما توسعه جوامع محلی را به همراه ندارند.
سالاری با بیان اینکه بندر گردشگری موجب توسعه در جوامع میزبان می‌شود گفت :استفاده کاربردی از اراضی اطراف بندر با اجرای طرح های اقامتی و پذیرایی گردشگری، توسعه ورزش های آبی و فروش محصولات محلی می تواند در جهت استفاده بیشتر از ظرفیت این بندر محقق شود.
وی با بیان اینکه بخشی از درآمد حاصل از اجرای طرح بندر می تواند به شهرهای همجوار هم کشیده شود،تصریح کرد:برنامه ریزی برای ارائه خدمات به گردشگران ابعاد گسترده ای دارد که توسعه و آبادانی را به همراه می آورد.
استاندار گیلان با تاکید بر لزوم اجرای طرح‌های توسعه دریایی در دیگر نقاط ساحلی گیلان گفت: گیلان دارای بیش از 80 حوزه آبخیز است که امکان انجام فعالیت های کوچک مقیاس گردشگری دریایی را دارد، لذا می توان با تبدیل آن به اسکله های کوچک و انجام برخی اقدامات همچون قایقرانی روند توسعه گردشگری آبی در استان را توسعه بخشید.
وی با تاکید بر لزوم برنامه ریزی برای کاهش ناامنی حوزه آبی استان گفت: باید از هم اکنون برای تابستان که دریا بیشتر مورد توجه قرار می گیرد ، برنامه ریزی کرد تا کاهش تلفات دریایی را شاهد باشیم .
نماینده عالی دولت در گیلان برنامه جامع برای مدیریت سواحل را امری ضروری خواند و خاطرنشان کرد: می توان در قالب فراخوان نسبت به واگذاری مدت دار مدیریت سواحل در مقیاسی مشخص به بخش خصوصی اقدام کرد.
وی افزود: با این رویکرد می توان خدمات پذیرایی-اقامتی را در کنار ارائه خدمات مربوط به حوزه آبی همچون طرح شناگاهی و غریق نجات ارائه کرد و درآمدزایی بیشتری را برای جامعه میزبان و مدیریت آن نقطه از ساحل کسب کرد.
سالاری اشتغال پایدار در تمام فصول سال را از دیگر مزایای طرح خواند و گفت: در چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران که در واقع دوره بلوغ این جهاد مردمی محسوب می شود، باید بروکراسی ها را اصلاح کرد و مسیر کوتاه تری در اجرای فعالیت‌های توسعه محور استان به کار بست تا از داشته های این منطقه بهره برداری کافی صورت گیرد.
به گزارش ایرنا مساحت حوضچه دریایی این بندر چهار هکتار و سطح اراضی دوهکتار با طول موج شکن یک هزار متر و طول پل دسترسی شمع و عرشه 352متر است که برای ساخت این بندر 720میلیارد ریال سرمایه اولیه صرف شده و 685میلیارد ریال نیز برای ساخت و تکمیل آن در نظر گرفته شده است.
زمان تکمیل این طرح در محل طرح توسعه بندر مسافری دریایی چمخاله 36ماه از هم اکنون پیش بینی شده و شش ماه نیز مطالعات آن انجام شده است.
با ساخت این بندر گردشگری برای 500 نفر ایجاد شغل خواهد شد.
شهرستان لنگرود در 60 کیلومتری شرق مرکز ستان گیلان واقع است.
6029 / 2007
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.