اخبار مرتبط

غلامرضا کریم آقایی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دستاورد انقلاب اسلامی برای صنعت حمل و نقل هوایی گیلان را می توان در دو بخش منابع نیروی انسانی و تجهیزات و سامانه های کمک ناوبری دسته بندی کرد.
وی اظهار داشت: اگر تا سال 1357 کارشناسان خارجی در واحدهای مراقبت پرواز فرودگاه های کشور مشغول بکار بودند ولی امروز به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران ، شاهد حضور کارشناسان داخلی در واحدهای عملیات هوانوردی فرودگاه ها از جمله فرودگاه سردار جنگل رشت هستیم .
وی اضافه کرد: همچنین توسعه سطوح پروازی، احداث ترمینال پروازهای داخلی، ساختمان عملیاتی و اداری و داشتن تجهیزات و سامانه های کمک ناوبری برای نشست و برخاست پروازها همچون DVOR, ILS و DME که از پیشرفته ترین دستگاه های کمک ناوبری هستند در زمره دستاوردهای انقلاب اسلامی است.
کریم آقایی در بخش دیگری از سخنانش از تکمیل و بهره برداری سه پروژه زیرساختی با اعتبار 200 میلیارد ریال در ماه های آتی خبر داد.
وی اظهار داشت: در زمان حاضر سه پروژه شامل 45 هزار متر مربع محوطه سازی روبروی ترمینال داخلی، احداث مخزن 500 متر مکعبی آب شرب و نصب سیستم کمک ناوبری DVOR/DME و چراغ های روشنایی تقرب دقیق پرواز در دست اجراست که حدود 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تلاش می شود تا چهار ماه دیگر به بهره برداری برسد.
کریم آقایی فرصت های سرمایه گذاری در فرودگاه های کشور را در دو بخش هوانوردی و غیر هوانوردی دسته بندی کرد و گفت: در بخش هوانوردی می توان به افزایش پروازهای داخلی و خارجی توسط شرکت های هواپیمایی مختلف و تاسیس باشگاه خلبانی و راه اندازی تاکسی هوایی اشاره کرد.
کریم آقایی راه اندازی ترمینال تشریفاتی( CIP)، اجاره غرفه ها و فضاهای تبلیغاتی، برگزاری نمایشگاه در سالن پشتیبانی پروازهای خارجی، احداث مجتمع تفریحی، تجاری و فرهنگی را بخشی از امکان سرمایه گذاری غیرهوانوردی عنوان کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: فرودگاه سردار جنگل رشت به منظور توسعه حمل و نقل هوایی در استان گیلان و متناسب با طرح جامع خود پیشنهاد 160 هکتار از اراضی اطراف فرودگاه سردار جنگل رشت را به استانداری داده که پس از بحث و بررسی در معاونت عمرانی استانداری گیلان و کمیسیون ماده 5 شهرداری رشت مورد تصویب قرار گرفت و تملک آن مستلزم تخصیص اعتبار است.
کریم آقایی افزود: از آنجاییکه شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران بصورت درآمد هزینه ای مدیریت می شود و وظیفه ذاتی شرکت در خصوص توسعه فرودگاه صرفا در اراضی تملکی صورت می پذیرد که این موضوع در فرودگاه سردار جنگل رشت در 10 سال گذشته بالغ بر 100 میلیارد تومان سرمایه گذاری در راستای توسعه و بهسازی فرودگاه انجام گرفته و می طلبد نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تعیین ردیف اعتباری، در چند سال بتوانند نسبت به تملک این اراضی مساعدت کنند.
در حال حاضر فرودگاه سردار جنگل رشت با داشتن حدود 100 سورتی پرواز برنامه ای در هفته به مقاصد داخلی مشهد،اهواز، عسلویه، تهران، شیراز، بندرعباس، کیش، اصفهان و تبریز و پروازهای عتبات، حج، ترکیه، گرجستان بصورت فصلی و غیربرنامه ای خدمات فرودگاهی ارائه می دهد و با توجه به زیرساخت های موجود، ظرفیت پذیرش حداقل روزانه 40 سورتی پرواز در مسیرهای داخلی و خارجی وجود دارد که در صورت درخواست شرکت های هواپیمایی برای پذیرش پرواز آمادگی دارد.
فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت با علامت اختصاری ( OIGG) در کتاب هوانوردی دنیا به ثبت رسیده؛ تأسیس فرودگاه رشت به سال 1347 خورشیدی بازمی‌گردد؛ این فرودگاه از لحاظ دسترسی شهری در شهر رشت یکی از برترین فرودگاه‌های ایران است و در رتبه 12 از نظر آمار پروازی می باشد.
فرودگاه رشت دارای موقعیت ارتباطی ممتاز حاشیه دریای کاسپین و در مسیر کریدور شمال - جنوب و در سومین شهر گردشگرپذیر ایران (رشت) واقع شده است. این فرودگاه در هفت کیلومتری جاده رشت به انزلی و 15 کیلومتری منطقه آزاد انزلی واقع شده و مساحت کل آن به 220 هکتار می رسد؛ ارتفاع آن 40 پا پایین تر از آب های آزاد است و به سیستم های کمک ناوبری دقیق و ارتباطی با هفت طرح تقرب و آماده ارائه خدمات فرودگاهی بصورت شبانه روزی است.
1881 / 2007
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.