اخبار مرتبط

لیلا بذرکار روز شنبه در گفت وگو با ایرنا بیان داشت: امسال در مزارع بادام زمینی گیلان بالغ بر 11هزار تن بادام زمینی تولید شد که نسبت به سال گذشته افزایش پنج درصدی داشته است.
وی افزود: تغذیه مزارع و افزایش عملکرد مزارع با استفاده از رقم‌های مرغوب تر از دلایل افزایش تولید این محصول در استان بوده است.
بذرکار با بیان اینکه بیشترین سطح زیرکشت مزارع بادام زمینی در گیلان و حتی در کشور در آستانه اشرفیه است، خاطرنشان کرد: بعد از آستانه اشرفیه، شهرستان های رشت و صومعه‌سرا بیشترین مزارع بادام زمینی استان را به خود اختصاص داده‌اند.
وی تصریح کرد: سازمان جهاد کشاورزی گیلان برنامه دارد افزایش تولید بادام زمینی را با بالابردن سطح عملکرد در هر هکتار میسر سازد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: نوسازی مزارع قدیمی و کاشت ارقام جدید از عواملی هستند که منجر به افزایش تولید محصولات مزارع بادام زمینی در گیلان می‌شوند.
به گفته بذرکار؛ در حال حاضر در هر هکتار از مزارع بادام پنج هزار و 500 کیلوگرم پیله‌تر بادام زمینی بدست می‌آید این در حالیست که ارقام جدید و مقاوم به بیماری‌ها قارچی قادر خواهند بود در هر هکتار، هشت هزار کیلو پیله‌تر بدست آید.
بذرکار گفت: دو نفر از بادامکاران موفق آستانه‌ای به ترکیه اعزام شده اند تا از مزارع این کشور بازدید و بهترین ارقام را برای معرفی به بادام‌کاران آستانه شناسایی کنند.
آستانه اشرفیه با دو بخش مرکزی و بندرکیاشهر، در 35 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است. کورکاء ، نقره ده ، تمچال ، پرکاپشت مهدیخانی ، خوشکاروندان و استخر بیجار از مهمترین مراکز کشت و تولید بادام زمینی این شهرستان هستند.
هم اکنون هر کیلوگرم بادام زمینی برشته شده آستانه اشرفیه، 300 تا 350 هزار ریال به فروش می رسد.
7296/2007/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.