اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، سهراب شهیدثالث زاده ی 7 تیر 1323 تهران و درگذشته ی 10 تیر 1377 امریکا کارگردان، فیلمنامه‌نویس، مترجم، و تدوین‌گر سینما بود. این کارگردان مطرح ایرانی به عنوان یکی از آغازگران موج نوی سینمای ایران شناخته می‌شود. برخی فیلم‌های او با نام‌های یک اتفاق ساده (1352)، طبیعت بی‌جان (1353) و در غربت (1354) برنده جایزه‌های بین‌المللی شده‌اند.
شهید ثالث سال 1342 به وین رفت و در مدرسۀ کارگردانی و بازیگری تحصیل کرد اما به دلیل حاد شدن بیماری اش، وین را در نیمه راه رها کرد و برای ادامۀ تحصیل عازم پاریس شد.
سال 1347 به ایران بازگشت و در وزارت فرهنگ و هنر مشغول کار شد و به کارگردانی مستندهای قوم شناسانه پرداخت.
فرزام امین صالحی منتقد سینما از سهراب شهید ثالث بعنوان یک فیلمساز پیشرو یاد کرد که هدف آثارش ثبت تضاد آشتی ناپذیر میان انسان و جامعۀ سرمایه داری بود.
وی در یادداشتی با عنوان یک جنگجو که نجنگید در مورد این فیلمساز نوشت: ' شهید ثالث هنگام اقامت در ایران دو فیلم بلند داستانی یک اتفاق ساده ( 1352 ) و طبیعت بیجان 1353) ) را ساخت که هر دو فیلم با اقبال بین المللی همراه شد. در داخل نیز با این که منتقدان سینمای بدنه و نشریات سینمایی زرد با بی اعتنایی برخورد کردند اما در محافل روشنفکری از این دو فیلم استقبال چشمگیری شد.
فیلم های ایرانی شهیدثالث زندگی شهری را رها می کند و سراغ نواحی روستایی وحاشیۀ شهرها می رود.
سهراب در این فیلم ها، زندگی شخصیت هایی را به تصویر می کشد که از مواهب تکنولوژی ومصرف گرایی تجملیِ اقشار مرفه شهری، بهره ای نبرده اند و در شرایطی زندگی می کنند که فرسنگ ها با ادعاهای رژیم فاصله دارد.
این اعتراض خاموش سهراب از چشم مشاطه های رژیم سلطنتی دور نماند و هنگام ساختن فیلم سوم 'قرنطینه ' به تعارضی علنی انجامید که شرایط ادامۀ کار در ایران را برای شهیدثالث محال کرد و او ناگزیر به جلای وطن شد.
شهید ثالث سال 1353 به آلمان غربی کوچ کرد؛ و درآنجا هم سروقت زندگی حاشیه نشین ها و مهاجرینی می رود که نیروی کار خود را می فروشند، بی آنکه نصیبی از مواهب ادعایی جامعۀ صنعتی ببرند.
درادامه نیز با فلسفی تر شدن فیلم های سهراب و پیوستن او به جنبش سینمای نوی آلمان که محصول نوعی پیوند میان مارکس و فروید است، ستیز او با فرهنگ یکپارچه سازی کار و ادامۀ زندگی در آنجا را برایش دشوار می سازد و به او برچسب عنصر نامطلوب زده می شود. به چکسلواکی می رود، با این امید که بتواند در آنجا با آزادی بیشتر، فیلم هایی بسازد که نظام مصرف گرا و توتالیتر غرب را هدف نقدهایش قرار دهد. در سال های آخر عمر به ایالات متحده می رود و در آنجا اقامت می کند.
هربرت اخترنبوس از مهم ترین فیلم سازان جنبش سینمای نوین آلمان، شهیدثالث را برترین فیلم ساز این جنبش معرفی می کند. '
*نمایش هفت فیلم از شهید ثالث
بهنام شهبازی مدیر اجرایی این برنامه گفت:این برنامه توسط گروه فرهنگی هنری اکنون و موسسه پژوهشی جان جهان خرد با همکاری گروه هنر و تجربه اجرا می شود.
وی اظهار داشت: از شنبه 19 تا جمعه 25 آبان نمایش فیلم همراه با نقد و پرسش و پاسخ صورت می گیرد.
وی افزود: فرزام امین صالحی ، رضا خباز، نسترن صارمی ، علی عامری ، امیر حسین سیادت بعنوان منتقد در این برنامه حضور دارند.
به گفته وی در این یک هفته فیلمهای ' یک اتفاق ساده' ، ' طبیعت بیجان' ، مستند سفر سهراب (امید عبداللهی) ، ' درخت بید' ، ' هانس جوانی از آلمان' ، ' تابستان گرابه' و ' فرزند خوانده ویرانگر ' اکران خواهد شد.
فیلمهای شهید ثالث از ساعت چهار عصر شنبه 19 تا جمعه 25 آبان در سالن رحمدل مجتمع خاتم الانبیاء نمایش داده خواهد شد.
علاقمندان برای خرید بلیت هفته شهید ثالث می توانند به سایت هفت ساز ( haftsaz.com) مراجعه کنند.
6030
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.