اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، انجمن سینما جوان لاهیجان در یکصد و بیست و سومین جلسه کانون عکس این انجمن ویژه برنامه تجلیل از محمد کوچکپور کپورچالی عکاس نامی ایران با نگاهی به زندگی و آثار او بخاطر سال ها تلاش در معرفی طبیعت گیلان و فرهنگ و آداب و رسوم مردم سرزمین گیل و دیلم را عصر پنجشنبه برگزار کرد.
این برنامه اختصاصی که با نمایش و تحلیل آثار محمد کوچک پور کپورچالی عکاس نام آور ایران و شناخته شده در سطع جهان همراه بود با استقبال بسیار خوب و شایسته هنرمندان پیشکسوت و جوان عرصه عکاسی شرق گیلان و اعضای فعال انجمن سینمای جوان لاهیجان و علاقمندان به عکاسی مواجه شد.
ساسان عادلی رییس انجمن سینمای جوان لاهیجان و محمد تقی لون آمیز مسئول کانون عکس لاهیجان در ابتدای برنامه، از حضور محمد کوچک پور کپورچالی در یکصد و بیست و سومین جلسه کانون عکس لاهیجان و شرکت گسترده هنرمندان شرق گیلان در این برنامه قدردانی کرد .
در این مراسم ویژه کبری علیپور عکاس ، محقق و مدرس عکاسی گیلان به بررسی زندگی و آثار برجسته محمد کوچک پور کپورچالی پرداخت و از برگزاری چنین جلسه قدرشناسی از یک هنرمند پیشکسوت و فرهیخته ابراز خشنودی کرد.
در حاشیه این مراسم نمایش بیش از یکصد عکس ممتاز و شاخص این عکاس طبیعت گرای گیلانی همراه با توضیحات کامل درباره عکس هایش گوشه ای از برنامه ها بود و سپس محمد کوچکپور کپورچالی که بر اثر عارضه سکته قدرت تکلم و حرکتش ضعیف شده است و فقط بر روی ویلچر می تواند حرکت کند به سوالات حاضران در جلسه در خصوص ویژگی های بارز آثارش پاسخ داد.
ناصر وحدتی از خوانندگان ممتاز و از محققان و نویسندگان حوزه موسیقی بومی و محلی گیلان میهمان ویژه این برنامه بود که به جایگاه استاد کپورچالی و اهمیت و نقش آثار ایشان در معرفی و شناسایی فرهنگ بومی و محلی استان گیلان پرداخت.
نگاهی به آخرین فناوری عکاسی و تصویربرداری با کواد کوپتر حرفه ای توسط مهرداد گرامی از عکاسان و تصویربردان فعال شرق گیلان بخش جذاب دیگری از این مراسم به شمار می رفت.
در بخش پایانی این مراسم از سوی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان ، مهرداد گرامی و تورج نیک نژاد از عکاسان فعال گیلانی هدایایی به رسم یادبود به محمد کوچک پور کپورچالی اهدا شد . همچنین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان از کبری علیپور بابت برگزاری نمایشگاه پژوهشی ( عکس و عکاسان گیلان ) که از بیست و هشتم مرداد تا پنجم شهریور در گالری استاد حسین محجوبی لاهیجان برپا شده بود قدردانی کرد .لوح تقدیر توسط کیومرث صفابخش از عکاسان پیشکسوت لاهیجان به وی اهدا شد.
محمد کوچکپور کپورچالی در سال 1334 در روستای کپورچال شهرستان بندر انزلی متولد شد و کار عکاسی را در سال 62 با ابتدائی ترین دوربین بنام FD5 روسی و بدون هیچ گونه آموزشی از طبیعت آغاز کرد و بعد از مدتی کوتاه موضوعات اجتماعی و زندگی جنگل نشینان، شامل کوچ، آداب و سنن ، ورزش‌های بومی محلی که با طبیعت عجین بود به سوژه های کاری وی افزوده شد.
این عکاس با استفاده از تجاربی که از گیلان بدست آورده بود به استان‌های سیستان و بلوچستان ، خراسان، گلستان، مازندران ،کردستان و کرمانشاه هم سفر کرد و به منظور شناساندن فرهنگ و زیبایی سرزمین ایران از سنت‌ها ،چهره ها، نوع پوشاک و کار و نیز طبیعت این استان‌ها عکس گرفت و در معرض دید هموطنان خود و دیگر جهانیان قرارداد.
وی با وجود سکته و از دست دادن بخشی از حرکت و تکلم خود ،چند سالی است که فرهنگ بومی و محلی استانهای آذربایجان و اردبیل را دستمایه کاری خود قرار داده است و کار با اسلاید های 120 و 135 به همراه فیلم‌برداری مستند ویدئویی را به آرشیو کارهایش جهت نمایشگاه‌های برون مرزی افزوده است.
یکصد هزار قطعه عکس به همراه ده هزار اسلاید 135 و سه هزار اسلاید 120 و نیز 44 حلقه فیلم ویدئویی بدیع و استثنایی از مناطق صعب العبور و بکر شامل طبیعت، آئین و سنن ، آداب و رسوم و سنت‌ها و معماری نتیجه 35 سال تلاش این هنرمندگیلانی است که در آرشیو شخصی نگهداری می کند.
از جمله کارهای محمد کوچکپور کپورچالی می توان به نمایشگاه‌های داخلی و خارجی وی از سال های 1367تاکنون اشاره کرد در شهر مختلف گیلان و استان های دیگر و نمایشگاه‌های برون مرزی در کلن آلمان در سال1998 ، کشور سوئد-با همکاری انجمن یاری و موسسه آفریقا و آسیا دانشگاه ایسالا و یوتوبری و استکهلم در سال2002 و لبنان با همکاری دانشگاه تهران اشاره کرد.
دریافت جوایز متعدد تندیس بلورین و لوح تقدیر از جشنواره های بین المللی نتیجه سال ها تلاش این عکاس پرتلاش گیلانی است.
6029 /6030
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.