اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا مجید طاهری شامگاه چهارشنبه درنشست کمیسیون بافت فرسوده شورای اسلامی شهر گرگان با بیان اینکه با توجه به احتمال بروز حوادث طبیعی و غیرطبیعی خطرات مالی و جانی ساکنان این بافت ها را تهدید می کند، اظهار کرد: اگر در زمینه برطرف شدن مشکلات این محلات از قبیل تعریض کوچه ها و خیابان ها اقدام نشود شاهد بروز خطرات جبران ناپذیری به هنگام حوادث خواهیم بود.
وی با بیان اینکه شهرداری نمی تواند به تنهایی مشکلات این محلات را رفع نماید، افزود: ارائه وام کم بهره و همکاری با سازندگان در خصوص تراکم و سطح اشغال بخشی از اقداماتی است که می تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد.
طاهری تاکید کرد: برای توسعه شهر باید گرگان را به صورت یکپارچه در یک سند و چشم انداز در قالب توسعه متوازن تعریف کنیم.
وی؛ گرگان را دومین شهر مهاجرپذیر در کشور بیان کرد و یادآور شد: این مهاجر پذیری باعث شده تا علاوه بر سکونت در بافت های فرسوده، شاهد ایجاد بافت ها و سکونت گاه های حاشیه ای و غیررسمی در این شهر باشیم.
رییس کمیسیون بافت فرسوده و عضو شورای شهر گرگان؛ ساخت و ساز در بافت فرسوده را برای سازندگان فاقد توجیه اقتصادی بیان کرد و گفت: ساخت و سازهای امروز در این مناطق، تنها به دلیل علائق شخصی و خدمت به شهر از سوی سازندگان انجام می شود.
سیدمحمد مرتضوی افزود: ارائه بسته های تشویقی به سازندگان در بافت های فرسوده باید با همکاری سایر دستگاه های متولی باشد.
وی با اشاره به طرح حذف یک طبقه تراکم در ساخت و سازها در بافت فرسوده اضافه کرد: اگر این طرح اجرا نشود، سالانه 2 هزار و 500 واحد در این مناطق ساخته خواهد شد، اما اجرای آن باعث می شود که تا سال 1404 بطور متوسط سالانه از سکونت هفت هزار نفر در این محلات جلوگیری شود.
به گفته وی؛ اخذ پروانه ساخت در بافت فرسوده رایگان است.
به گزارش ایرنا معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گلستان چند روز قبل گفته بود که با تصویب و بازنگری قوانین در راستای تسهیل و تسریع در ساخت و سازدر محدوده بافت های فرسوده به دنبال رونق آن هستیم.
میرمحمد غراوی در سرکشی از پروژه در حال تکمیل طرح آفتاب (فاز 2و3)و بافت های فرسوده و تاریخی شهرستان گرگان افزوده که این آمادگی وجود دارد جهت تشویق حضور بخش خصوصی؛ همکاری لازم توسط سازمان های متولی صورت پذیرد.
وی با بیان اینکه در استان گلستان یکهزار و 939 هکتار محدوده ناکارآمد شهری داریم، گفته که از این مقدار 465 هکتار آن در شهرستان گرگان وجود دارد که رفع مشکلات آن نیازمند تلاش بیشتری است.
بافت فرسوده گرگان بیشتر محلات میخچه گران، سرپیر، کوی سجادیه، کوی فردوسی، آلوچه باغ، ملل، محله امام رضا (ع)، قزاق محله، میرکریم و کوی طالقانی را شامل می شود.
3014/1648
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.