اخبار مرتبط

رابط گنجینه آب شرکت سهامی آب منطقه ای گلستان روز شنبه به ایرنا اعلام کرد که 8 اثر عکس از ابزارهای تاریخی به تازگی از سوی علاقمندان در اختیار این شرکت برای ارائه در موزه آب قرار گرفت.
اسماعیل وردان اظهار داشت: این تابلوها شامل تصاویری از کاسه لعابدار سفالی با درپوش حفره دار مربوط به سده 6 یا 7 هجری، ظرف سفالی لعابدار فیروزه ای رنگ مربوط به سده هفت هجری، کوزه سفالی لعابدار فیروزه ای رنگ مربوط به سده 7 تا 9 هجری، ظرف سفالی لعابدار قهوه ای رنگ مربوط به سده 5 یا 6 هجری، کاسه سفالی لعابدار آبی رنگ با تزیین مینایی مربوط به سده 7 هجری وساقه ظرف سفالی قرمز رنگ مربوط به دوره مس و سنگ است.
به گفته وی؛ اصل این آثار در شهر قدیمی جرجان واقع در مجاورت شهر گنبد کاووس کنونی در شرق استان گلستان پیدا شده است و هم اینک در موزه های هنر های آسیایی، آمریکا، گالری گل کندا فرانسه و موزه هنر تلدو آمریکا نگهداری می شود.
وی بیشترین آثار اهدایی به موزه را تاکنون در حوزه سازه های آبی بیان کرد و افزود که گنجینه آب گلستان با همکاری و هماهنگی میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان در حال جمع آوری آثار و اسناد این بخش است.
فعالیت برای جمع آوری آثار در حوزه آب گلستان در دو ماه اخیر آغاز شده و به طور موقت این اثر ها در سالن اجتماعات شرکت آب منطقه به نمایش در آمده است.
استان مرزی گلستان با یک میلیون و 869 هزار نفر جمعیت واقع در شمال کشور دارای پیشینه تاریخی هفت هزار ساله است.
6204/1648
تنظیم : علی اصغر تیموریان ** انتشار: پری سالارنیا

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.